Dabar populiaru
Publikuota: 2014 sausio 16d. 16:49

Teisininkai laužo galvas: ką reiškia keista STT ataka prieš TV3?

Specialiųjų tyrimų tarnyba
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Specialiųjų tyrimų tarnyba

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir televizijos TV3 akistata užminė mįslę teisininkams. Pasak jų, kaltinimai dėl neteisėto atlyginimo mokėjimo ir mokesčių slėpimo turėtų reikšti, kad darbuotojui alga buvo mokama vokeliuose arba kad atlyginimas buvo slepiamas prisidengiant kitomis fiktyviomis sutartimis. Suma, dėl kurios STT kelia vėją, nesiekia nė 30 000 litų, ji sudaryta tarp privačių verslo subjektų. Tuo tarpu TV3 yra daugiausia mokesčių sumokanti ir užsienio investuotojų valdoma televizija.

Nesunku suprasti, kad TV3 išplatintame pranešime minimas atlygis buvo mokamas lobistui Andriui Romanovskiui. Praėjusių metų balandžio mėnesį STT Panevėžio valdybos pareigūnai televizijos patalpose atliko poėmius, tačiau tuo metu, kaip ir dabar, situacijos plačiau nekomentavo.

Anksčiau pretenzijų neturėjo

Penkerių metų mano veiklą tikrino ir Valstybinė mokesčių inspekcija, ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba. Jokių esminių pažeidimų nebuvo surasta, – sakė A.Romanovskis.

„Žinau, kad tokia byla yra. Prieš kurį laiką TV3 televizijoje vyko kratos. Žinau, kad tai susiję su manimi, bet jokių konkrečių dokumentų aš nesu matęs. Man nėra pareikšti jokie įtarimai“, – 15min.lt teigė A.Romanovskis.

Jis nurodė, jog su televizija dirbo sudaręs paslaugų teikimo sutartį ir visi atsiskaitymai vyko skaidriai, tik per bankus: „Aš teikiau lobistinės veiklos paslaugas pagal normalią sutartį. Lygiai taip pat, kaip ir visiems kitiems klientams. Nežinau, kas užkliuvo STT. Lobistinės veiklos paslaugas teikiau nuo 2009 m. Visi klientų pavedimai buvo atliekami per banką ir sumokėti visi mokesčiai.“

Pasak A.Romanovskio, anksčiau jo byloje buvo padarytas visas  mokestinis patikrinimas. „Penkerių metų mano veiklą tikrino ir Valstybinė mokesčių inspekcija, ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba. Jokių esminių pažeidimų nebuvo surasta. Aš sumokėjau visus mokesčius ir valstybės institucijos man jokių pretenzijų neturėjo. Nežinau, kokia čia nauja istorija“, – sakė pašnekovas.

Andrius Romanovskis
Andrius Romanovskis

A.Romanovskis teigė, jog STT itin atidžiai tikrino jo ryšius: „Žinau, kad pastaruosius pusantrų metų buvo komunikuojama su visais mano klientais ir kodėl visa mano veikla buvo perkratyta nuo galvos iki kojų. Man atrodo, kad anksčiau pradėta byla žlunga ir tai parodė sprendimas nutraukti tyrimą, tačiau jį atnaujinus reikia rasti naujų figos lapelių prisidengti.“

Du atvejai

Neteisėtai sumokėtas atlyginimas gali būti atlyginimas, sumokėtas neoficialiai. Kitaip tariant, alga išmokama jos neapskaitant, o dar paprasčiau, kai visa suma ar jos dalis keliauja į kišenę išvengiant mokesčių, – teigė T.Bagdanskis.

TV3 duomenimis, bendrovei ruošiamasi pateikti kaltinimus neteisėtai sumokėjus bendrovės konsultantui 29040 litų ir nuslėpus 12327 litų mokesčių. Bendrovė primena, kad 2012 m. į valstybės biudžetą buvo sumokėta 15,9 mln. litų mokesčių ir tai yra daugiausia iš Lietuvoje veikiančių žiniasklaidos įmonių.

„Mūsų veikla paremta griežta veiklos kontrole. Esame visiškai ramūs dėl savo veiklos skaidrumo ir teisėtumo, todėl įrodysime, kad bet kuris iš šių įtarimų yra visiška netiesa“, – sakė UAB „Tele 3“ valdybos pirmininkas, "Modern Time Group" vykdomasis prezidentas vidurio Europos šalyse Marekas Singeris.

Advokatas, darbo teisės specialistas Tomas Bagdanskis 15min.lt teigė, jog iš tokios kaltinimų formuluotės galima būtų kalbėti apie dvi nusikalstamas veikas: „Neteisėtai sumokėtas atlyginimas gali būti atlyginimas, sumokėtas neoficialiai. Kitaip tariant, alga išmokama jos neapskaitant, o dar paprasčiau, kai visa suma ar jos dalis keliauja į kišenę išvengiant mokesčių.“

Laura Blaževičiūtė
Laura Blaževičiūtė

Kitas atvejis: „kai atlyginimas gali būti sumokėtas neteisėtai jį pridengiant kitokia forma – pavyzdžiui, rodoma, kad perkamas daiktas arba paslauga. Gali būti fiktyviai įforminama nuoma. Taip gali būti išvengiama mokesčių.“

Pareikšti įtarimai

Šioje byloje tiriami privačios bendrovės ir jai paslaugą teikusio privataus asmens darbo santykiai. Kaip tai susiję su korupcija ir valstybės tarnautojų papirkimu, kol kas nėra atsakyta.

Paklaustas, ar dažna praktika, kai STT imasi galimų darbo kodekso pažeidimų, T.Bagdanskis atsakė, kad tokia praktika nėra dažna, tačiau jei tiriamas galimas valstybės tarnautojo papirkimas, tai gali patekti į STT veiklos sritį.

Šioje byloje tiriami privačios bendrovės ir jai paslaugą teikusio privataus asmens darbo santykiai.

Kaip tai susiję su korupcija ir valstybės tarnautojų papirkimu, kol kas nėra atsakyta. Galima tik numanyti, jog STT tęsia tyrimą dėl buvusio Seimo nario Vito Matuzo papirkimo. Praėjusių metų lapkričio mėnesį tyrimas buvo nutrauktas, tačiau netrukus vėl atnaujintas.

Kol kas STT situaciją komentuoti atsisako. Tarnybos Panevėžio valdybos atstovė patikino, jog šiuo metu visi galintys situaciją komentuoti pareigūnai atostogauja ir pasiūlė kreiptis į kolegas Vilniuje.

Renginio akimirka
Renginio akimirka

STT vadovas Saulius Urbanavičius į telefono skambučius neatsakė, o tarnybos atstovas Ruslanas Golubovas informacijos apie televizijai pateiktus kaltinimus nei patvirtinti, nei paneigti negalėjo.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min