Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2021 12 09, 07:12

Telšiuose bus paminėtas vietos žydų sunaikinimo 80-metis

Telšiuose ketvirtadienį bus paminėtas vietos žydų sunaikinimo 80-metis. Minėjimo dalyviai Holokausto aukas pagerbs eisena iš Rainių į masinę žudynių vietą, kur vyks ceremonija. Vėliau buvusioje Telšių ješivoje vyks jaunųjų menininkų pasirodymas, knygos apie Holokaustą Lietuvos provincijoje pristatymas, taip pat bus atidaryta paroda, vyks koncertas. Tai bus paskutinis šiais metais „Atminties kelio“ renginys.
Dovydo žvaigždė ant paminklo
Dovydo žvaigždė ant paminklo / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

Nuo birželio iki gruodžio renginius įvairiose šalies vietose organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su partneriais.

1897 metų visuotinio gyventojų surašymo duomenimis Telšiuose gyveno 3088 žydai, kurie sudarė pusę miesto gyventojų.

Telšių žydai gyveno aktyvų ekonominį, politinį ir kultūrinį gyvenimą. Telšiuose veikė visame pasaulyje garsi ješiva – žydų dvasininkų mokykla.

1941 metais visoje Telšių apskrityje gyveno 4229 žydai.

Žydų persekiojimas prasidėjo pirmosiomis nacių okupacijos dienomis. Birželio pabaigoje Telšių žydai buvo išvaryti iš savo namų, o jų turtas nusavintas ir išgrobstytas.

Liepos antroje pusėje prasidėjo masinės žudynės. Liepos 20-21 dienomis Rainiuose buvo nužudyta 1,2-1,5 tūkst. žydų vyrų. Čia nužudyti ne tik Telšių, bet ir Varnių, Luokės, Alsėdžių, Rietavo žydai.

Žudoma buvo ir kitose vietose. Rugsėjo 1 dieną jaunesnės darbingos moterys buvo atrinktos ir apgyvendintos Telšių gete, o likusios moterys ir vaikai buvo nužudyti. Gruodžio 24 dieną, likviduojant Telšių getą, Rainiuose buvo nužudytos paskutinės žydės – maždaug 400 moterų.

Lietuvoje yra daugiau nei 200 masinių Holokausto aukų žudynių vietų.

Tarptautinės komisijos tyrimų duomenimis dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkst. iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą buvo sunaikinta apie 200 tūkstančių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min