Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Teritorijų planavimo normose – didesnis dėmesys prekybos centrams

Perpildytas prekybos centrų aikšteles galėtų ženklinti stovėjimą ribojantys ženklai, tačiau kol kas tokios iniciatyvos niekas nesiima.
J.Kalinsko nuotr. / Prekybos centras (asociatyvi nuorauka)
Šaltinis: 15min
0
A A

Teritorijų planavimo normos – papildomas racionalaus ir tvaraus teritorijų planavimo principus įvardijantis ir darnų teritorijų vystymą užtikrinti padedantis dokumentas. Teritorijų planavimo normos nustato privalomus teritorijų planavimo kiekybinius ir kokybinius reikalavimus. Aplinkos ministerijos Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktorius Marius Narmontas pasakojo, kad stebint teritorijų planavimo procesus, atsižvelgiant į tai, su kokiais nesklandumais susiduriama, minėtas dokumentas yra nuolat pildomas. Šį kartą dėmesys atkreiptas į didžiuosius prekybos centrus, siekiant mažesnio teritorijų ir vizualinio kraštovaizdžio darkymo planuojama numatyti tam tikrus mažmeninių prekybos centrų tinklų vystymo principus.

Aktualu teritorijų planavimo specialistams

Nuorodos į tokį dokumentą kaip Teritorijų planavimo normos buvo jau pirmajame 1996-ais metais priimtame Teritorijų planavimo įstatyme, bet normos patvirtintos buvo tik priėmus naujos redakcijos Teritorijų planavimo įstatymą, kuris įsigaliojo nuo 2014 metų sausio 1 d. Teritorijų planavimo normos yra svarbus dokumentas padedantis numatyti svarbius teritorijų vystymo, prioritetų klausimus pagal Teritorijų planavimo įstatymą“, – pasakojo M. Narmontas.

Anot jo, šis dokumentas itin reikalingas teritorijų planavimo specialistams, nes jame numatytos planų rengimo normos ir pati metodika. Miestai, žmonių gyvenimas, prioritetai keičiasi, todėl, anot M.Narmonto, numatyta, kad normos bus keičiamos ir nuolatos pildomos, šį kartą dėmesys atkreiptas į didžiųjų prekybos centrų tinklų vystymo, plėtros principus.

Prekybos centrai neretai darko vizualinį kraštovaizdį, jie užima nemažas teritorijas, šalia jų turi būti erdvios parkavimo zonos, taigi – turime numatyti vietas, kur jie gali atsirasti, o kur ne, nuspręsti, kokio dydžio jie bus.

Svarbu numatyti taisykles

Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktorius pabrėžė, kad reglamentuoti mažmeninių prekybos centrų planavimo principus itin svarbu, nes Lietuvą atranda vis daugiau prekinių ženklų, atidaromos naujos parduotuvės. „Tai, kad mūsų šalyje nori dirbti populiariausi ir didžiausi užsienio prekybos centrai, – labai gerai, bet turime numatyti tam tikras taisykles visiems. Prekybos centrai neretai darko vizualinį kraštovaizdį, jie užima nemažas teritorijas, šalia jų turi būti erdvios parkavimo zonos, taigi – turime numatyti vietas, kur jie gali atsirasti, o kur ne, nuspręsti, kokio dydžio jie bus“, – kalbėjo M.Narmontas.

Pašnekovas pabrėžė, kad jokiu būdu nesiekiama išgrūsti visų prekybos centrų į užmiestį, svarbiausia – nustatyti visiems aiškias taisykles. Prieš keletą metų egzistavusios Didžiųjų prekybos centrų išdėstymo specialiųjų planų rengimo taisyklės, kurios dabar inkorporuojamos į Teritorijų planavimo normas ir lėmė, kad miesto centre atsirado mažų parduotuvių, kurios puikiai įsikomponuoja į bendrą vaizdą ir atlieka savo funkciją“, – dėstė pašnekovas.

„Aišku, prekybos centrų koncentraciją mieste, ir jų parametrus nusistatys pačios savivaldybės. Tačiau noriu pabrėžti, kad tai daroma žmonių labui, nes didžiuliai prekybos centrai išties labai apkrauna miestą“, – tęsė jis.

Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktorius pridūrė, kad šių minėtų principų jokiu būdu nereikėtų suprasti kaip žabojimo ar draudimo, atvirkščiai – tai gyvenimo kokybės ir racionalaus miestų vystymo siekis.

Aplinkos ministerija primena, koks svarbus yra darnus teritorijų vystymasis. Chaotiška miestų plėtra gali padaryti rimtą žalą gamtai. Būtina užtikrinti gamtos telkinių, kultūros paveldo ir kitų visuomenei svarbių objektų saugumą. Taip pat užtirkinti žmonių gyvenimo ir urbanistinę kokybę bei galimybę vystytis biologinei įvairovei.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min