Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Teritorijų planavimo stebėsenos informacinės sistemos startas – veiksmingesnio planavimo pradžia

Teritorijų planavimo stebėsenos informacinė sistema
Teritorijų planavimo stebėsenos informacinė sistema
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Gruodžio 18 dieną paleista Aplinkos ministerijos sukurta Teritorijų planavimo stebėsenos informacinė sistema (TPSIS), leisianti miestų plėtrą ir vystymą organizuoti greičiau, paprasčiau ir efektyviau. Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė neabejojo, kad TPSIS startas – svarbus žingsnis siekiant užtikrinti sklandų teritorijų planavimą. „Ši sistema papildys jau anksčiau sukurtas teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir registro sistemas, dabar turėsimą visą komplektą, kuris padės teritorijų planavimo procesu tapti veiksmingesniu, efektyvesniu ir spartesniu“, – kalbėjo viceministrė.

Skaidresnis planavimas

Anksčiau pradėjusios gyvuoti teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinės sistemos (TPDRIS) paskirtis – teikti viešas paslaugas, susijusias su teritorijų planavimo dokumentų rengimo procesu ir teritorijų planavimo valstybine priežiūra.

Kalbėdama apie TPDRIS D.Matonienė pabrėžė, kad visų pirmą sistema suteikė galimybę kontroliuoti teritorijų planavimo procesą: „Sistemoje matyti, kokie dokumentai yra pradėti rengti, kokiame etape jie yra. Tai padeda ne tik kontroliuoti visą procesą, bet galbūt ir išsiaiškinti, kokie, kur ir dėl ko kyla nesklandumai. Praėjus laikui galėsime daryti išvadas ir tobulinti planavimo procesą.“

Viceministrė teigė, kad sistema naudinga ne tik institucijų kontrolei, bet ir pačiai visuomenei. Gyventojai naudodamiesi TPDRIS galo pasitikrinti ir savo pateiktų dokumentų likimą: „Anksčiau žmonės pateikdavo dokumentus ir laukdavo mėnesių mėnesius – nežinodavo nei atsakymo, nei kodėl jo negauna. TPDRIS šiuo klausimu įnešė aiškumo.“

D.Matonienė paminėjo ir antrąją iki TPSIS gimusią teritorijų planavimo sklandumui didinti sukurtą sistemą – teritorijų planavimo dokumentų registras (TPDR). Anot viceministrės, šios sistemos nauda labai aiški – visi baigti rengti dokumentai atsiduria joje. Taigi tai naudinga ir planuotojams, ir statyti ketinantiems gyventojams, siekiant įvertinti planuojamų ar apstatomų teritorijų „kontekstą“.

Minėtos trys informacinės sistemos tarpusavyje yra labai susijusios, galima sakyti, kad jos viena kitą papildo.

O naujoji TPSIS, pasak aplinkos viceministrės, tai teritorijų planavimo dokumentų analizei sukurtas sistema – ji leis teritorijų planavimo dokumentų įvertinti įvairiais pjūviais – kiek yra vieną ar kitą etapą pasiekusių dokumentų, kiek jau baigtų ir pan. „Minėtos trys informacinės sistemos tarpusavyje yra labai susijusios, galima sakyti, kad jos viena kitą papildo. Tai tikrai palengvins ir pagreitins dokumentų rengimo procesą, be to leis išvengti nesutapimų, nesuderinamumų ar klaidų“, – pasakojo D.Matonienė. Galiausiai viceministrė pabrėžė, kad perkeliant vienas ar kitas procedūras į elektroninę erdvę sutaupoma ir laiko bei gyventojų pinigų.

Tikslas – veiksmingesnė stebėsena

Aplinkos ministerija sukūrė TPSIS įgyvendindama Teritorijų planavimo įstatymo nuostatas ir atsižvelgdama į tai, kad iki šiol Lietuvos teritorijų planavimo dokumentų stebėjimas ir vertinimas buvo necentralizuotas. Tačiau siekiant užtikrinti darnų ir tvarų miestų vystymą informacija apie dokumentų sprendinių įgyvendinimą, kokybinius ir kiekybinius aplinkos pokyčių stebėjimus ir vertinimus turi būti unifikuotai renkama ir tvarkoma.

Minėta sistema teritorijų planavimo specialistams leis centralizuotai pagal bendrą formą teikti bendrųjų planų įgyvendinimo rezultatus: naudojant skirtingų teritorinių lygmenų fizinius, socialinius, ekonominius ar aplinkosauginius stebėsenos rodiklius.

TPSIS atliks ir informavimo funkciją – portale tiek valdininkai, tiek specialistai, tiek gyventojai galės susipažinti su teritorijų planavimo tendencijomis – priemonių įgyvendinimo planų rezultatais, stebėsenos rodikliais, stebėsenos ataskaitomis.

Minėta sistema padės spręsti ir socialinius, ekonominius ir aplinkosauginius klausimus. Turima informacija leis pažvelgti į teritorijų plėtrą jau platesniame kontekste, bus lengviau palyginti, įžvelgti plėtros tendencijas, perspektyvas, apsisprendžiant dėl galimų teritorijų vystymo alternatyvų.

Aplinkos ministerija primena, koks svarbus yra racionalus teritorijų planavimas. Tvaraus miestų vystymo principais neparemta plėtra gali padaryti rimtą žalą aplinkai. Privalu užtikrinti gamtos telkinių, kultūros paveldo ir kitų visuomenei svarbių objektų saugumą. Taip pat užtikrinti žmonių gyvenimo ir urbanistinę kokybę bei galimybę vystytis biologinei įvairovei.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min