Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Terorizmu įtariamai Eglei Kusaitei – sąskaita už jos sekimą

E.Kusaitė
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / E.Kusaitė
Šaltinis: BNS
0
A A

Už slapčia Valstybės saugumo departamento (VSD) įrašytų jos pokalbių tyrimą teroro akto organizavimu kaltinamai Eglei Kusaitei gali tekti pakloti beveik 5 tūkst. litų, rašo „Lietuvos žinios“.

Gruodžio 23-iąją vyksiančio teismo laukianti terorizmu kaltinama E.Kusaitė teigia, kad susipažindama su bylos medžiaga sužino vis daugiau stulbinamų dalykų. Vienas jų – liepos mėnesį priimtas bylą kontroliavusio Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Justo Lauciaus pasirašytas nutarimas, pagal kurį merginai gresia tūkstantinės išlaidos.

Kaip nurodoma liepos 15-ąją pasirašytame J.Lauciaus nutarime, dar balandį prokuroras Lietuvos teismo ekspertizės centro Fonoskopinių ekspertizių skyriui nurodė atlikti 2009 metų rugsėjo 13–24 dienomis, prieš pat E.Kusaitės sulaikymą, vykusių jos telefono pokalbių tyrimą. Kiek vėliau tam pačiam skyriui nurodyta ištirti iš merginos paimtus mobiliuosius telefonus. Pirmos išvados kaina – 3 352 litai 19 centų, antrosios – 1 149 litai.

„Šios išlaidos buvo būtinos šioje byloje tiriant padarytą nusikalstamą veiką, todėl pripažintos proceso išlaidomis“, – rašoma J.Lauciaus pasirašytame nutarime.

E.Kusaitės advokatas Kęstutis Stungis teigėė su panašiu atveju dar nebuvo susidūręs.

„Galų gale tai, kokios patirtos procesinės išlaidos, ar išieškoti jas, ar ne, sprendžia teismas, nagrinėjantis bylą, – tvirtino K.Stungys. – Aš, kaip atstovaujantis advokatas, laikausi nuomonės, kad E.Kusaitė yra nekalta ir jokių procesinių išlaidų iš jos negali būti išieškoma.“

Įdomiu prokuroro nutarimą vadina ir Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovas Henrikas Mickevičius.

„Šiuo atveju valstybė persekiojo asmenį, inicijavo bylą. Jei žmogus jau būtų pripažintas kaltu, galima būtų reikalauti padengti valstybės patirtas išlaidas įrodant kaltę. Tokiu atveju prokurorai galėtų kreiptis į teismą dėl patirtų išlaidų. Bet kol kas žmogus nenuteistas, nutarimas, kad jis turėtų padengti išlaidas, net, galima sakyti, pažeidžia nekaltumo prezumpciją. Juk toks nutarimas suponuoja nuomonę, kad E.Kusaitė kalta dėl tam tikrų veikų“, – svarstė žmogaus teisių gynėjas.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Vidmantas Žiemelis sakė, kad remiantis Baudžiamuoju kodeksu, kol mergina nenuteista, išlaidos iš jos negali būti išieškomos. Prokuroro nutarimas gali būti tik pridėtas prie bylos, o sprendimą dėl jo priims teisėjai. Net jei E.Kusaitė bus nuteista, pinigai galės būti išieškoti tik tada, jei mergina bus pajėgi susimokėti.

„Susidaro įspūdis, kad prokuroras šiuo atveju bando išspausti viską, ką gali“, – apibūdino situaciją V.Žiemelis.

E.Kusaitė kaltinama organizuotos grupės subūrimu teroro aktui įvykdyti.

Prokurorų duomenimis, E.Kusaitė ketino susisprogdinti Rusijos strateginės reikšmės objekte – karinėse bazėse, kuriose buvo laikomi asmenys, kariavę Čečėnijoje, siekdama sunkių padarinių – tai yra nužudyti kuo daugiau žmonių, sukelti paniką ir išgąstį.

E.Kusaitė sulaikyta 2009 metų spalio 24 dieną, kai rengėsi išvykti į Rusiją. Ji esą yra priėmusi islamą ir internetu nuolat bendravo su čečėnų tautybės asmenimis.

Mergina kaltės nepripažįsta, o liudydama tvirtino, kad ją radikaliems veiksmams esą skatino VSD pareigūnai arba su jais susiję asmenys. Ji yra teigusi, kad tuomet, kai buvo suimta, teko patirti tiek Lietuvos, tiek Rusijos pareigūnų fizinį ir psichologinį smurtą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min