Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tėvų skundas: Vilniaus vaikų darželyje auklėtojos keičiasi taip dažnai, kad vaikai net neįsimena jų vardų

Vaikų darželis „Gilužis“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vaikų darželis „Gilužis“
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Niekam ne paslaptis, kad Vilniaus vaikų darželiuose trūksta vietų sostinės vaikams. Savivaldybė tvirtina daranti viską, kad ši problema būtų išspręsta, tačiau dalis tėvų nepatenkinti. Tarkim, Pilaitėje esančio „Gilužio“ darželio bendruomenė net surašė peticiją Vilniaus miesto savivaldybei, kurioje piktinamasi, jog grupėse daug vaikų, o auklėtojų trūksta. Todėl auklėtojos nuolat keičiasi, o vaikai net nespėja įsiminti jų vardų.

Pilaitė yra tas Vilniaus rajonas, kuriame vietų darželyje trūkumas yra itin skaudi problema. Čia veikia du vaikų darželiai, bet nemaža dalis tėvų vis tiek priversti savo atžalas vežioti į Karoliniškes, Viršuliškes ar kitus miesto rajonus. Tačiau patekę į darželius irgi nėra labai patenkinti – grupės didelės, o auklėtojų trūksta, todėl jie nuolat keičiasi, nuo to nukenčia darželinukų ugdymas.

Surašė peticiją

„Gilužio“ bendruomenė surašė peticiją Vilniaus savivaldybei. Kaip teigiama joje, pagrindinė iškelta problema – nustatytas auklėtojų pareigybių skaičius vienai vaikų grupei.

„Pagal dabar galiojančius teisės aktus nustatyta, kad kiekvienai vaikų grupei priskiriamos po 2 auklėtojų pareigybės. Realybėje susidaro tokia kolizija – Vilniaus miesto savivaldybės sprendimu numatytas teorinis auklėtojų skaičius lyg ir pakankamas, tačiau realiai iš 365 dienų per metus vienas auklėtojas atostogauja 56 dienas, tai yra iš 251 darbo dienos per metus (2013 metai) auklėtojas 40 darbo dienų atostogauja. Įvertinant faktą, kad per metus atostogas privalo išnaudoti visi auklėtojai, gauname situaciją, kad vienas iš 6 auklėtojų turi nuolat atostogauti. Kadangi lopšelyje-darželyje „Gilužis“ turi dirbti 26 auklėtojai (yra 13 vaikų grupių), tai iš jų nuolat atostogauti turi ne mažiau kaip 4 auklėtojai“, – rašoma peticijoje.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vaikų darželis „Gilužis“
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vaikų darželis „Gilužis“

O tada ir susidaro situacija, kad kažkas kažką nuolat pavaduoja, tad vaikai net nespėja įsiminti besikeičiančių auklėtojų vardų, kai kurie dėl streso nenori lankyti darželio. Kenčia ir ugdymas, tėvai pastebi, kad būnant nuolatinei auklei vaikai piešia, daro kažkokius darbelius, kuriuos vėliau tėvai gali apžiūrėti. Atėjus pavaduojančiai auklėtojai tokių darbelių praktiškai nebūna.

„Šiandien ateina viena teta, rytoj – kita“

Kaip 15min.lt pasakojo šio darželio bendruomenės atstovė, tėvų komiteto pirmininkė Valentina Bernackienė, situacija tęsiasi jau ne vienerius metus, o savivaldybė mato vienintelę problemą – kaip „sukišti“ kuo daugiau vaikų. „Kitoms problemoms spręsti laiko nelieka“, – kalbėjo „Gilužio“ auklėtinio mama.

Šiandien ateina viena teta, rytoj – kita. Tokia kaita mus, tėvus, papiktino ir nutarėme, kad nebegalime tylėti. Jeigu kelias dienas auklėtoja iš lopšelio grupės pavaduoja auklėtoją darželinukų grupėje, tai koks čia ugdymas? – kalbėjo V.Bernackienė.

Tėvai nustebinti ir dėl to, kad 13 grupių turėtų būti 26 auklėtojai, tačiau etatų trūksta – yra tik 24. O suskaičiavus, kiek kiekviena iš jų atostogauja, viena auklėtoja praktiškai kiekvienoje grupėje keičiasi nuolat. „Šiandien ateina viena teta, rytoj – kita. Tokia kaita mus, tėvus, papiktino ir nutarėme, kad nebegalime tylėti. Jeigu kelias dienas auklėtoja iš lopšelio grupės pavaduoja auklėtoją darželinukų grupėje, tai koks čia ugdymas? Mes norime pabrėžti, kad bandant kuo daugiau sutalpinti vaikų, didėja grupės, pamirštama apie pareigą ugdyti ir t.t.“, – kalbėjo V.Bernackienė.

Peticija, kurią surašė „Gilužio“ bendruomenės narys, advokatas Justas Vilys, perduota Vilniaus miesto savivaldybės administracijai ir bus svarstoma antradienį.

Visuose darželiuose situacija panaši

Vilniaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorius Gintaras Alfonsas Petronis tikina žinantis apie problemą. Jo teigimu, situacija panaši visuose miesto darželiuose.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Gintaras Alfonsas Petronis
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Gintaras Alfonsas Petronis

„Galbūt šitame darželyje sergamumas yra didesnis auklėtojų, nei kituose, tad ir atsiranda šita problema. Auklėtojų netrūksta, bet vienam susirgus jį turi pavaduoti kitas. Kaip ir mokykloje – jeigu mokytojas suserga, jį pavaduoja kas nors kitas arba jungiamos klasės“, – kalbėjo G.A.Petronis.

Taip pat jis priminė, kad etatų sąrašas vaikų darželiams buvo patvirtintas dar 2005 metais: „Yra ruošiamas naujas etatų sąrašas. Mes tikrai peržiūrėsime ir tą pasenusį dokumentą pakeisime nauju.“

Tai, kad auklėtojų yra mažiau, nei įsteigta etatų, anot G.A.Petronio, yra dėl finansinių aspektų. Nes paprastai yra numatomas maksimalus etatų skaičius, leidžiamas nutarimais, tačiau asignavimai, turimos lėšos kartais neleidžia turėti tiek darbuotojų, kiek reikėtų įstaigai.

Versti kaltės galbūt netinkamai dirbančioms darželio auklėtojoms tėvai tikrai neketina. Jų teigimu, auklėtojos dirba ir labai stengiasi kuo tinkamiau prižiūrėti mažuosius, tačiau jų paprasčiausiai yra per mažai.

Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min