Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2018 08 23

„Tėvynės išdaviku“ konservatorių pakrikštytas M.Bastys prašo VRK ginti jo garbę

Priesaikos sulaužymu apkaltintas ir iš Seimo po skandalingo balsavimo pasitraukęs Mindaugas Bastys sulaukė konkurentų smūgių. Į parlamentą sugrįžti bandantį politiką Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) savo reklamose pakrikštijo „tėvynės išdaviku“ ir „Konstitucijos laužytoju“.
TS-LKD politinės reklamos epizodas, apskųstas VRK
TS-LKD politinės reklamos epizodas, apskųstas VRK

Konstituciją pažeidęs ir šiurkščiai priesaiką sulaužęs, savo ryšius su buvusiu KGB karininku nuslėpęs buvęs socialdemokratas M.Bastys bando sugrįžti į Seimą. Tiesa, tokį jo bandymą itin kritiškai įvertino kitos Zanavykų apygardos kandidatės Irenos Haasės rinkimų štabas.

TS-LKD socialinių tinklų paskyrose platinamose reklamose konkurentas atvirai vadinamas „valstybės išdaviku“, kviečiant palaikyti ne jį, o konservatorių atstovę. Taip pat pabrėžiamas M.Basčio bendradarbiavimas su KGB agentu.

M.Bastys šią reklamą apskundė Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK), teigdamas, kad tai „žeminanti ir tikrovės neatitinkanti bei įstatymų reikalavimus pažeidžianti politinė reklama“. Jis neigia bendravimo su KGB agentu faktą ir pažymi, kad yra bendravęs tik su buvusiu KGB kadriniu karininku Piotru Vojeika, tačiau jis esą nėra ir nebuvo KGB agentas.

„Facebook“ nuotr./TS-LKD politinės reklamos epizodas, M.Basčio apskųstas VRK
„Facebook“ nuotr./TS-LKD politinės reklamos epizodas, M.Basčio apskųstas VRK

Politikui taip pat užkliuvo tai, kad reklamoje naudojamas jo atvaizdas. Pasak M.Basčio, TS-LKD tokiam veiksmui negavo jo sutikimo.

„Šiuo atveju jau labai brutaliai, agresyviai, nepagarbiai buvo parengta reklama, platinta per feisbuką. Ši reklama žemina mano asmenį. Be mano sutikimo naudojamos mano nuotraukos. Mano supratimu, tai jau peržengia visas padorios, garbingos, doros rinkiminės agitacijos ribas“, – 15min teigė M.Bastys.

M.Bastys tikina Seime dirbęs dorai

Į Seimą grįžti bandančio politiko teigimu, jam nėra svarbi konkreti nuobauda. Jis norėtų, kad konkurentai pasimokytų pagarbaus elgesio su kitais politikais.

Paklaustas apie tikslus Seime, jei Zanavykų apygardos rinkėjai išreikštų jam palaikymą, M.Bastys kalbėjo aptakiai.

„Toliau tęsčiau tuos darbus, kuriuos nuoširdžiai, dorai, atsakingai vykdžiau Seime. Man svarbu socialinės, ekonominės, teisingumo problemos. Turi būti mūsų gyvenimas gerinamas. Manau, kad žmonėms tai aktualu, ir manau, kad tinkamai atlikau tą darbą“, – svarstė buvęs socialdemokratų atstovas, šiuo metu kandidatuojantis kaip nepriklausomas kandidatas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mindaugas Bastys atvyko į VRK komisiją
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mindaugas Bastys atvyko į VRK komisiją

Pasiteiravus, ar svarstytų jungtis prie kažkurios frakcijos Seime M.Bastys teigė, kad apie tai kalbėti dar anksti.

„Yra trys variantai: dauguma, opozicija arba mišri Seimo narių frakcija. Manau, kad kol kas daugiau svarstyčiau mišrios Seimo narių grupės variantą“, – sakė jis.

I.Haase: „Apie reklamą nieko nežinojau“

15min susisiekus su M.Basčio konkurente dėl Seimo nario vietos, TS-LKD atstove I.Haase, ši neturėjo platesnių komentarų apie VRK pateiktą skundą ar partijos sukurtą reklamą. Politikė netgi pripažino, kad reklama, dėl kurios pateiktas skundas, sukurta ne jos iniciatyva.

„Nieko nežinau kol kas apie skundą. Kai pamatysiu motyvus, argumentus, tada galėsiu pateikti atsiliepimą. Jūs man pranešėt naujieną“, – kalbėjo I.Haase.

„Apie reklamą nieko nežinojau. Atsiriboju nuo tos reklamos, mes pateikėm su meru (Šakių rajono meras Edgaras Pilypaitis) savo nuomonę“, – teigė ji.

„Facebook“ nuotr./TS-LKD politinės reklamos epizodas, M.Basčio apskųstas VRK
„Facebook“ nuotr./TS-LKD politinės reklamos epizodas, M.Basčio apskųstas VRK

Paklausta, ar atsiriboja nuo ją pačią reklamuojančios partijos pozicijos, I.Haase teigė, kad ši reklama buvo ne jos idėja.

„Tai ne mano reklama. Aš jos nepateikiau. O kas pateikė, tai mes dar aiškinsimės“, – kalbėjo kandidatė į Seimą, nenorėdama plačiau komentuoti reklamos turinio ir atsiribodama nuo jos.

Konservatoriai dėl reklamoje išsakytų teiginių žada kautis iki galo

TS-LKD Vykdomojo rinkimų štabo vadovas Andrius Vyšniauskas pripažino, kad konkretus reklamų turinys nebuvo derintas su I.Haase. Tiesa, M.Basčiui priskiriamus epitetus, jo teigimu, partija gins ir ketina tai daryti visose institucijose.

„Jis šiuo skundu bando išplauti savo mundurą. Tiek ir dabartinis skundas, tiek ir visa jo anketos neužpildymo istorija su KGB, dėl ryšių su kitų šalių specialiosiomis tarnybomis, rodo, kad jis tokiais veiksmais bando gauti VRK patvirtinimą, jog, neva, yra nekaltas, Konstitucinio Teismo sprendimai kažkokie netokie“, – aiškino TS-LKD atstovas.

Nuotr. iš asmeninio archyvo/Andrius Vyšniauskas
Nuotr. iš asmeninio archyvo/Andrius Vyšniauskas

Jis pastebėjo, kad politinės reklamos turinys negali būti reguliuojamas, nes tada prasideda cenzūra.

„Įsivaizduokime, jei dabar VRK nusprendžia, kad Mindaugo Basčio teiginys apie tai, kad negalima su juo nesuderinus naudoti jo nuotraukos, bus patvirtintas. Tai bendrame kontekste reiškia, kad jokioje rinkimų kampanijoje ateityje, kito politiko nuotraukos niekas negalės panaudoti“, – kalbėjo A.Vyšniauskas.

„Mes manome, kad taip“, – paklaustas, ar mano, jog TS-LKD reklamose panaudoti teiginiai yra teisingi, atsakė A.Vyšniauskas. „Esame pasirengę ginti juos tiek prieš VRK, tiek prieš vietinę komisiją, kiek to reikės“, – pridūrė jis, žadėdamas, kad net ir VRK išsprendus skundą neigiamai kreiptųsi į kitas institucijas.

Aiškindamas situaciją, kodėl I.Haase atsiriboja nuo partiečių reklamos, TS-LKD atstovas teigė, kad tai buvo partijos iniciatyva.

„Kadangi tai yra vietiniai rinkimai, tai viskas yra apmokama tvarkingai ir teisėtai per Irenos Haasės rinkimų sąskaitą. Partija skyrė paramą ir mes tą reklamą tokiu būdu apmokame. Dėl paties turinio tai yra Vykdomojo štabo ir mano, kaip jo atstovo, sugalvoti dalykai. Ponia I.Haase buvo informuota, kad mes planuojame tokią liniją, bet kiekvienos smulkmenos, kiekvienos eilutės ir žodžio mes nederinome“, – teigė A.Vyšniauskas.

„Facebook“ nuotr./TS-LKD politinės reklamos epizodas, M.Basčio apskųstas VRK
„Facebook“ nuotr./TS-LKD politinės reklamos epizodas, M.Basčio apskųstas VRK

„Tiek Irena, tiek partija turi bendrą nuostatą dėl M.Basčio. Čia jau tik priemonių klausimas“, – pabrėžė jis. „Mums šie rinkimai yra labai svarbūs. Manome, kad pono M.Basčio veikla negali kartotis Seime. Tokia mūsų principinė nuomonė ir mes ją ginsime, darysime viską, kad jis nebūtų Seime“, – sakė konservatorių rinkimų kampanijos atstovas.

Rinkimai Zanavvykų rinkimų apygardoje, kuri apima Šakių rajoną ir dalį Kauno rajono, vyks rugsėjo 16 d. Juose kandidatuos šeši politikai.

Be savarankiškai išsikėlusio M.Basčio ir konservatorės I.Haasės sąraše yra LVŽS iškeltas žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, Darbo partijos kandidatas Vigilijus Jukna, LSDP atstovas Paulius Visockas ir nepriklausomas kandidatas Mindaugas Tarnauskas.

Visi šie kandidatai jau patvirtinti, tačiau VRK dėl M. Basčio dar kreipsis į Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir aiškinsis, ar jis savo anketoje nepateikė melagingų duomenų nurodęs, kad nebendradarbiavo su kitų valstybių slaptosiomis tarnybomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius