Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 10d. 12:14

Tiesa ar melas? Bronius Markauskas: „Pačiam žemės savininkui nerodant iniciatyvos, jį surasti yra kone detektyvo darbas“

Bronius Markauskas Patikrinta 15min
Andriaus Grygelaičio nuotr. / Bronius Markauskas

Kilus skandalui dėl to, kad žemės ūkio ministro Broniaus Markausko šeima naudojasi žeme, kurios savininkai teigia jokio leidimo tam nesuteikę, ministras pareiškė, kad ūkininkams neįmanoma sužinoti, kas yra žemės savininkai ir juo labiau juos atrasti. Ar tikrai?

Tai, kad esą sunku susigaudyti, kas yra tam tikrų sklypų savininkai, ministras pakartojo ne kartą.

„Tiesa ir tai, jog pačiam žemės savininkui nerodant iniciatyvos, jį surasti yra kone detektyvo darbas, nes jokia valstybės institucija neteikia konkrečios informacijos apie sklypo savininką ar jo asmeninių duomenų“, – sekmadienį savo paskyroje „Facebook“ teigė B.Markauskas.

„Ypatingai tose vietose, kur vyksta intensyvi prekyba žeme, kur statoma, kartais kai savininkai pasikeičia, net neįmanoma ūkininkui sužinoti, jei pats savininkas nesikreipia, nei pavardės, nei adreso, Registrų centras neduoda, iš tiesų, tai tam tikra prasme tai detektyvas“, – praėjusią savaitę 15min teigė jis.

Pirmadienį LRT laidoje „Dėmesio centre“ B.Markauskas kartojo savo versiją: „Aš negalėjau žinoti, kieno tas sklypas“. Jis taip pat tikino, kad 15min skelbė netiesą, jog buvo galima sužinoti, kieno žemę aria: „Neteisybė paskelbta, kad Sofija Markauskienė gali sužinoti bet kurio sklypo savininkus“.

Ministras Registrų centrą paminėjo neatsitiktinai – būtent jis saugo visą juridinių ar fizinių asmenų informaciją. Tačiau ar tikrai ja nesidalija?

Kaip 15min paaiškino Registrų centro atstovė spaudai Kristina Petrošienė, dominančio nekilnojamojo daikto duomenis – žemės ar statinio plotą, paskirtį, savininką, įregistruotus Nekilnojamojo turto registre, galima sužinoti užsisakius Nekilnojamojo turto registro išrašą.

Prieš tai rekomenduojama apsilankyti Registrų centro atvirų duomenų portale Regia.lt ir susirasti dominantį plotą žemėlapyje. Jame galima rasti suteiktus adresus arba sklypų unikalius numerius.

15min Regia.lt žemėlapyje rado 4 sklypus, kuriuos ministro mama Sofija Makauskienė Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) deklaravo kaip vieną plotą.

Jiems adresai nėra suteikti – nurodomi tik unikalūs sklypų numeriai.

Kaip 15min paaiškino K.Petrošienė, kai randamas sklypo ar statinio adresas, užsisakyti duomenis apie savininką galima Registrų centro savitarnoje internetu.

Tačiau kai žinomas tik unikalus sklypo numeris, reikia atvykti į Registrų centro padalinį ir pateikti prašymą raštu suteikti Nekilnojamojo turto registro išrašą pagal unikalų sklypo numerį.

„Apie veiksmą, jog perkate nekilnojamojo turto objekto išrašą, bus informuotas to turto savininkas, jei jis yra užsisakęs tokią paslaugą, tai yra, informaciją apie tai, kas domėjosi jo turtu“, – pridūrė Registrų centro atstovė.

Iš Registrų centro galima gauti ir informaciją apie dominančio asmens gyvenamąją vietą, bet tik tokiais atvejais, jei žmogus, apie kurį prašoma informacija, su tuo sutinka.

„Registrų centro tvarkomo Gyventojų registro departamento pažymos apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą yra išduodamos pateikus vienkartinį prašymą. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad tuo atveju, jeigu duomenų prašantis asmuo prašo pateikti informaciją apie kitą asmenį ir tokia teisė nenustatyta įstatymuose ar kituose teisės aktuose, tai duomenų subjektui siunčiamas raštas dėl sutikimo teikti jo asmens duomenis gavimo. Tuo atveju, jeigu duomenų subjektas nesutinka arba duomenų subjekto sutikimas negaunamas, informacija duomenų gavėjui neteikiama“, – teigė ji.

Anot K.Petrošienės, Registrų centras neteikia informacijos apie visą asmens turimą ar turėtą turtą – tokia informacija yra teikiama tik pačiam turto savininkui, teisėsaugai, teismams ir panašiai.

Registrų centras yra vienintelė įstaiga, teikianti oficialius ir patikimus duomenis apie nekilnojamojo turto objektų, taip pat ir žemės sklypų savininkus.

15min vertinimu, žemės ūkio ministras B.Markauskas kelis kartus kartojo netiesą, kad negalėjo sužinoti, kieno žemę aria ar kas yra jos savininkai.

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie 15min