Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 25d. 16:59

Tiesa ar melas? G.Landsbergis: „Lietuva yra viena daugiausia karantinuotų ir izoliuotų medikų turinti valstybė Europoje“

Gabrielius Landsbergis Patikrinta 15min
Valdo Kopūsto / 15min nuotr. / Gabrielius Landsbergis

Pirmadienį Seimo opozicijos atstovai dėl COVID-19 protrūkio kreipėsi į prezidentą, siūlydami sušaukti Valstybės gynimo tarybą. Prastai Vyriausybės valdomą krizę Seimo opozicijos lyderis, konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis iliustravo esą itin aukštu sergančių ir į karantiną patekusių medikų skaičiumi. Tačiau ar taip yra iš tikrųjų?

„Šalia reagentų (situacijos – aut.past.) turime besiklostantį klausimą su medikų sveikata. Lietuva yra viena daugiausia karantinuotų ir izoliuotų medikų turinti valstybė Europoje“, – pirmadienį žurnalistams greta Seimo sakė Tėvynės Sąjūngos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, šiuo metu maždaug 10 Lietuvos medikų yra sulaukę teigiamo COVID-19 tyrimo rezultato. Tikslios informacijos apie tai, kiek medicinos darbuotojų yra karantine, nepateikiama. Tačiau jų skaičius tikrai viršija 100.

Situacija Senajame žemyne

Agreguotų duomenų apie COVID-19 Europoje užsikrėtusius ar į karantiną patekusius medikus nėra. Sprendžiant iš pranešimų žiniasklaidoje, kuo daugiau sergančių, tuo daugiau ir liga užsikrėtusių medikų.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovo Sauliaus Čaplinsko, medikai yra priešakinė kovos su COVID-19 linija, todėl didelę dalį sergančių jie sudarė nuo pat ligos protrūkio pradžios.

Didžiausioje rizikos grupėje yra dvi žmonių grupės. [...] Antra grupė – medikai. Nuo pat pradžių buvo apie tai kalbama ir rašoma.

„Didžiausioje rizikos grupėje yra dvi žmonių grupės. Tai yra tie, kurie artimame kontakte, pirmiausia šeimos nariai, kartu dirbantys ir panašiai. Antra grupė – medikai. Nuo pat pradžių buvo apie tai kalbama ir rašoma“, – 15min paaiškino S.Čaplinskas.

Dėl to nestebina ir tai, kad daugiausia SARS-CoV-2 sukelta liga Europoje serga Italijos medikai. Skaičiuojama, kad labiausiai naujojo koronaviruso paveiktoje šalyje užsikrėtė maždaug 2,7 tūkst. medikų.

Tai reikštų, kad milijonui italų tenka 45 COVID-19 sergantys medikai. Lietuvoje milijonui gyventojų tenka apie 3,5–4 medikus.

Kitoje COVID-19 krečiamoje Europos valstybėje Ispanijoje apie 10 proc. visų sergančių – medikai. Tai reikštų, kad milijonui gyventojų tenka apie 70 užsikrėtusių medikų. Portugalijoje skaičiuojama bent 50 sergančių, arba 5 atvejai milijonui gyventojų.

Išvestiniai sergančiųjų rezultatai Austrijoje ir Čekijoje gali siekti 3 sergančius medikus milijonui gyventojų, 5 – Rumunijoje. Vis dėlto tikslių duomenų apie situaciją kiekvienoje šalyje nėra, o turimi duomenys kinta kasdien.

Rėmėsi prieinamais duomenimis

Susisiekti su TS-LKD lyderiu 15min nepavyko, tačiau konservatorių atstovės žiniasklaidai Vytautės Šmaižytės teigimu, kalbant apie itin aukštą medikų sergamumą Lietuvoje buvo remtasi prieinamais duomenimis, konsultuotasi su medicinos ekspertais bei Europos Sąjungos (ES) šalių parlamento nariais.

„Mūsų žiniomis bei mums prieinamais duomenimis, gautais bendradarbiaujant su medicinos ekspertais bei ES šalių parlamentarais, taip pat atsižvelgiant į laiką, kada buvo užfiksuotas užsikrėtęs gyventojas, Lietuva, pagal karantinuotų medikų (skaičių, – aut. past.), tenkantį vienam gyventojui, yra viena daugiausiai (karantinuotų medikų, – aut. past.) turinčių ES valstybių“, – paaiškino V.Šmaižytė.

Pasak TS-LKD atstovės, duomenys surinkti žodinės apklausos būdu, tuo metu informacija greitai kinta dėl itin greitai kintančios situacijos.

15min vertinimu, objektyviai įvertinti, ar G.Landsbergis teisus, sakydamas, kad Lietuva COVID-19 užsikrėtusių ir izoliuotų medikų skaičiumi pirmauja Europoje, nėra įmanoma. Suvestinių duomenų apie situaciją šiuo metu nėra, esą remiamasi skirtingų šaltinių skirtingais ir nuolat kintančiais duomenimis, tačiau jie nepateikiami.

Komentarai: 81
Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min