Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 15d. 16:59

Tiesa ar melas? R.Janutienė: „Reitinguose aplenkiau I.Šimonytę“

Šaškių simultanas su Ramūnu Karbauskiu Patikrinta 15min
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Šaškių simultanas su Ramūnu Karbauskiu

Dviejų partijų kandidatė į Seimą Rūta Janutienė socialiniame tinkle kalba apie nuslėptus jai palankius visuomenės nuomonės apklausos duomenis. Tuo metu tyrimą atlikusios įmonės atstovas teigia nieko neslėpęs.

Rinkiminei agitacijai skirtoje socialinio tinklo paskyroje R.Janutienė teigia visuomenės nuomonės apklausose aplenkusi konservatorę Ingridą Šimonytę bei tikina turėjusi būti įtraukta į naujienų agentūros ELTA skelbiamą požiūrio į visuomenės veikėjus lentelę.

15min nuotr./R.Janutienės įrašas feisbuke
15min nuotr./R.Janutienės įrašas feisbuke

„Taigi, Eltos paskelbtoje lentelėje turėjau būti 11 numeris ir aplenkti ponią Šimonytę, nes daug mažiau žmonių mane vertina nepalankiai. Ačiū, Jums, mielieji! Žengiu tik pirmuosius žingsnius politikoje ir toks pasitikėjimas man yra didelis įkvėpimas! Ačiūūūūū! #politinėreklama apie nuslėptus sociologinius duomenis“, – dalinasi Ramūno Karbauskio „valstiečių“ ir Naglio Puteikio Centro partijos kandidatė į Seimą.

Patikrinta 15min

0,5 proc. barjeras

Duomenų apie R.Janutienę visuomenės nuomonę tiriantys mokslininkai teigia neslėpę. Pasak apklausą atlikusios įmonės „Baltijos tyrimai“ sociologo Romo Mačiūno, kandidatė į Seimą lentelėje neatsirado dėl to, kad pavasarį gyventojai žurnalistės pavardės dažnai neminėjo.

Lentelė, kurioje save matyti nori ir R.Janutienė, sudaroma kas ketvirtį. Pirmiausia, respondentų prašoma įvardinti visuomenės veikėjus, kuriais šie pasitiki labiausiai. Pavardės sąraše nėra pateikiamos, todėl apklausos dalyviai šias įrašo patys.

Kartais, kai atskirai vertinama ir matuojama, rezultatai būna šiek tiek palankesni nei bendrame sąraše (...), o ten buvo ji viena.

Apie 30 visuomenės veikėjų, kuriuos įvardija bent 0,5 proc. respondentų, patenka į „uždarą“ sąrašą, kuriame norėtų būti ir R.Janutienė. Sąrašas atnaujinamas kas tris mėnesius.

„Pavyzdžiui, kodėl mūsų tyrimuose jau nuo 2008 m. figūruoja Gitanas Nausėda? Taip yra būtent todėl, kad jį žmonės nuo tada mini iš atminties, be iš anksto pateikto sąrašo“, – paaiškina sociologas.

Pašnekovas paaiškino, kad paskutinį kartą, kuomet sąrašas buvo atnaujinamas, R.Janutienės pavardė 0,5 proc. barjero neįveikė, todėl į lentelę įtraukta nebuvo. Tiesa, R.Mačiūnas pastebi, kad liepos mėnesio duomenys rodo, kad rugsėjį politikės pavardė lentelėje jau atsiras.

Negalima lyginti, bet palyginkime

Feisbuko įraše R.Janutienė pateikia „Baltijos tyrimų“ apklausos duomenis, kurie rodo, kad politikę palankiai ar labai palankiai vertina 45 proc. respondentų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šaškių simultanas su Ramūnu Karbauskiu
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šaškių simultanas su Ramūnu Karbauskiu

„R.Janutienė buvo užsisakiusi savo vertinimo tyrimą. Ji buvo vertinama ir matuojama atskirai. Kartais, kai atskirai vertinama ir matuojama, rezultatai būna šiek tiek palankesni nei bendrame sąraše (...), o ten buvo ji viena“, – 15min sakė „Baltijos tyrimų“ sociologas.

Pavyzdžiui, rezultatas, kuomet prašoma įvertinti rūgštynių sriubą, skirtųsi nuo rezultato, kuomet greta pateikiami šaltibarščiai, itališka minestronė ir žuvienė. Todėl tai, kad 45 proc. respondentų palankiai vertina R.Janutienės pavardę, nereiškia, kad tokio pat rezultato politikė gali tikėtis atsidūrusi sąraše greta kitų visuomenės veikėjų.

R.Mačiūno manymu, lyginti save su kitais politikais R.Janutienei niekas nedraudžia, tačiau kalbėti apie tai, kad duomenys apie ją turėjo būti įtraukti į ELTA lentelę, negalima.

Man buvo smalsu pamatyti tuos duomenis, tai, aišku, aš sąskaitą apmokėjau.

„(...) ji yra užsisakiusi apie save tyrimą, analizę ir gali jį naudoti ir save lyginti su kitais politikais. Tai čia nei ko nors blogo ar ko nors kito nėra. Tačiau sakyti, kad ELTA privalėjo įdėti, tai nėra taip. Čia jau „Baltijos tyrimų“ sąrašas, kuris tikslinamas kas ketvirtį. Nuo rugsėjo mėnesio ji jau bus tame sąraše“, – paaiškino sociologas.

Neužsakė, bet apmokėjo

Tačiau kandidatė į Seimą mano, kad jai palankūs duomenys į lentelę turėjo būti įtraukti. Pasak R.Janutienės, nors į tyrimą ji buvo įtraukta be sutikimo, palankūs rezultatai į visuomenei pateikiamą lentelę įtraukti nebuvo. Tiesa, politikė teigė žinanti, kad rugsėjį jos pavardė bus įtraukta.

„Nepaisant to, kad ir aš, ir (Kristupas – aut. past.) Krivickas buvome ne mūsų prašymu į tą tyrimą įtraukti ir ištirti, nepaisant šito nebuvome į tą lentelę įtraukti. Po to sužinojau, kad pagal jų tyrimų metodus jau kitame tyrime turėčiau būti ir toje ELTA lentelėje“, – 15min sakė R.Janutienė.

Facebook.com/R.Janutienės paskyroje patalpinta lentelė, kurioje kandidatė pasigedo savo pavardės
Facebook.com/R.Janutienės paskyroje patalpinta lentelė, kurioje kandidatė pasigedo savo pavardės

Kandidatė teigia tyrimo apie tai, kaip ją vertina visuomenė, neužsakiusi. Esą „Baltijos tyrimai“ atliko apklausą be politikės sutikimo. Tačiau sužinojusi apie palankius duomenis, R.Janutienė sutikusi už paslaugas sumokėti.

„Man buvo smalsu pamatyti tuos duomenis, tai, aišku, aš sąskaitą apmokėjau“, – sakė R.Janutienė. Paprašius patikslinti, kandidatė patikino paslaugos neužsakiusi.

R.Mačiūnas savo ruožtu pastebėjo, kad sumokėjus už tyrimą, „Baltijos tyrimai“ neįsipareigoja įtraukti politiko į kas ketvirtį atnaujinamą lentelę. Patikslinti, ar R.Janutienė užsakė tyrimą, ar įmonė paprašė susimokėti jau atlikusi apklausą, sociologas negalėjo – nukreipė pas įmonės vadovę Rasą Ališauskienę. Susisiekti su R.Ališauskiene 15min nepavyko.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Ališauskienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Ališauskienė

Kampanijos įkarštis

Pasak R.Mačiūno, buvusi žurnalistė – gerai žinoma Lietuvos gyventojams. Buvusios televizijos laidų vedėjos nežino tik 8 proc. R.Janutienės apmokėtos apklausos dalyvių. Sociologo teigimu, tokio rezultato pavydėti galėtų ne vienas įtakingas politikas ar ministras.

Seimo nario kėdės siekianti R.Janutienė populiarumo didinimui pasitelkė ir feisbuką. Rinkimams skirta politikės vardu pavadinta paskyra sukurta birželio 25 d., tačiau aktyvumo sprogimą buvo galima stebėti rugpjūčio 8 d. Tądien R.Janutienės paskyroje pasidalinta beveik 200 įrašų. Vien tarp 22 val. ir 00 va. pasidalinta 100 įrašų.

R.Janutienė siekia užimti Seimo nario kėdę, kurią tapęs Joniškio rajono meru atlaisvino Vitalijus Gailius. Todėl rugsėjo 8 d. Žiemgalos apygardoje rengiami pakartotiniai Seimo rinkimai. Lietuvos centro partija (LCP), kartu su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), kelia buvusios žurnalistės kandidatūrą.

15min koliažas/K.Krivickas ir R.Janutienė
15min koliažas/K.Krivickas ir R.Janutienė

„Daugeliu atvejų sutampa mūsų požiūris į tai, kas vyksta valstybėje, ji pritaria Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos tikslams“, – apie R.Janutienę birželio 13 d. BNS sakė R.Karbauskis.

Naujausiais Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, R.Janutienės rinkimų kampanijai LCP skyrė 1,5 tūkst. eurų. „Valstiečiai“ kandidatei atseikėjo 5 tūkst. eurų.

15min jau rašė, kad prokuratūra liepos 30 d. pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl R.Janutienės socialiniuose tinkluose patalpintos galimai šmeižiančios informacijos.

15min vertinimu, teigdama, kad sociologai nuslėpė apklausos duomenis, R.Janutienė sakė netiesą. Kandidatės pavardė nebuvo įtraukta dėl nusistovėjusios tyrimo metodikos. Tuo metu kalbos apie poziciją lentelėje neturi pagrindo. Teigti, kad vieno žmogaus pavardės vertinimas būtų toks pat, kaip ir apklausos dalyviams renkantis iš kelių variantų – negalima.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Komentarai: 40
Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis
Parašykite atsiliepimą apie 15min