Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 11d. 06:08

Tiesa ar melas? R.Karbauskis: „Pirmą kartą istorijoje dvi partijos remia tą patį kandidatą“

Ramūnas Karbauskis ir Rūta Janutienė Patikrinta 15min
15min montažas / Ramūnas Karbauskis

Rugsėjo pradžioje būrys politikų susirungs dėl Vitalijaus Gailiaus atlaisvintos Seimo nario kėdės Joniškyje. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada beprecedentę naujieną Lietuvos politikos padangėje, dviejų partijų keliamą kandidatę. Ar tiesa, kad Rūta Janutienė iš tiesų pirma Lietuvos istorijoje, kurią kelia dvi partijos iškart?

„Galime sutarti dėl vienmandačių kandidatų. Pavyzdžiui, dabar Joniškyje mes remiame su Centro sąjunga tą pačią kandidatę. Pirmą kartą istorijoje yra, kad dvi partijos remia tą patį kandidatą. To dar niekada nėra buvę“, – kalbėdamas apie Seimo rinkimus liepos 4 d. „Delfi diena“ kalbėjo R.Karbauskis.

Patikrinta 15min

Kelti ar remti?

V.Gailius tapo Joniškio rajono meru, todėl rugsėjo 8 d. Žiemgalos apygardoje rengiami pakartotiniai Seimo rinkimai politiko vietai užimti. Naglio Puteikio vadovaujama Lietuvos centro partija (LCP) kelia buvusios žurnalistės Rūtos Janutienės kandidatūrą. Tą pačią politikę į Seimą kelia ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).

Atvejų, kuomet politinės partijos rėmė kandidatus į Seimą vienmandatėse apygardose, yra buvę ir anksčiau. Pavyzdžiui, 2012 m. partija „Lietuvos sąrašas“ rėmė dvidešimt Seimo nario vietos siekusių politikų, kurie priklausė kitoms partijoms. Vienas jų buvo Liberalų sąjūdžio atstovas V.Gailius.

R.Karbauskio atstovė Dalia Vencevičienė 15min sakė, kad terminologijoje įsivėlė klaida, o LVŽS R.Janutienę ne remia, o kelia kaip partijos kandidatę. Suklydo R.Karbauskis ir įvardindamas Centro partijos pavadinimą pavadindamas ją Centro sąjunga.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) 15min patvirtino, kad „valstiečiai“ neremia R.Janutienės, o kelia jos kandidatūrą kartu su LCP. Kelti kandidatūrą nėra tapatu kandidato rėmimui. Paramos išreiškimas teisinių pasekmių neturi, o bendro kandidato iškėlimas reikalauja papildomų procedūrų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rūta Janutienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rūta Janutienė

Dėl to, kad yra dviejų partijų keliama kandidatė, kiek kitaip atrodys buvusios diskusijų laidų vedėjos kelias iki rinkimų. R.Janutienė palaikančiųjų parašus rinks ant lapo, kuriame puikuosis LVŽS ir LCP inicialai.

Abi partijos galės finansiškai remti buvusią laidų vedėją, tačiau lėšas pervesti turės į bendrą kandidatės sąskaitą. Kaip ir kiti kandidatai, R.Janutienė turės pateikti bendrą aukotojų sąrašą ir kampanijos finansavimo ataskaitą.

Šiuo metu VRK puslapyje pateikiama informacija, kad R.Janutienės kandidatūrą kelia tik LCP, o „valstiečių“ pavadinimo nematyti. Tačiau VRK teigimu, tai – elektroninės sistemos klaida, kurią tikimasi ištaisyti.

Praeities migloje

Ilgus metus VRK vadovavęs Zenonas Vaigauskas 15min sakė menantis atvejų, kuomet partijos remdavo bendrus kandidatus, tačiau negalėjo patvirtinti, kad būta atvejų, kuomet Seimo rinkimuose partijos keltų bendrus kandidatus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Zenonas Vaigauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Zenonas Vaigauskas

„Yra buvę, vienais kažkuriais rinkimais buvo vos ne kažkoks susižavėjimas tokia idėja. Ypatingai daug nėra buvę, tačiau lyg ir būdavo atvejų. Bet taip teigti, kad melas ar tiesa pats faktas, kad nebuvo niekad, negalėčiau“, – sakė Z.Vaigauskas.

Dukart patikrinome viešai prieinamus VRK duomenis, nurodančius, kokios partijos kėlė politikų kandidatūras visuose po 1990 m. vykusiuose Seimo rinkimuose. Neaptikome kandidatų, kuriuos vienmandatėje apygardoje būtų kėlusi daugiau nei viena partija.

Patvirtinti, kad tokių atvejų yra buvę, negalėjo ir VRK Rinkimų organizavimo skyriaus atstovai, tačiau patikino, kad rinkimų į Seimą istorijoje ne kartą pasitaikė atvejų, kuomet kandidatai išsikėlė save, o kartu jų kandidatūrą kėlė ir partijos.

1990 m. taip, galima sakyti, kadangi ir vieni, ir kiti kėlė. Bijau pameluoti dėl tikslių pavardžių, bet tikrai toks atvejis buvo ne vienas.

D.Vencenvičienė 15min paaiškino, kad apie tai, kad nė vienas kandidatas anksčiau nėra keltas dviejų partijų, R.Karbauskiui užsiminė būtent VRK.

„Tada, kai buvo nešami dokumentai, VRK kolegos informavo, kad jie nepamena tokio precedento, kad dvi partijos keltų vieną kandidatą. Tai būtent remiantis tuo, kadangi pirmininkas (R.Karbauskis – aut. past.) buvo taip informuotas, jis tai ir pasakė“, – sakė D.Vencevičienė.

Atkuriamojo Seimo patirtis

Ilgametis Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas taip pat negalėjo atsiminti dviejų partijų keltų kandidatų po 1990 m. Politikas prisiminė, kad dvi politinės jėgos bendrus kandidatus rėmė 1990 m. vasarį vykusiuose rinkimuose į Aukščiausiąją Tarybą, atkūrusią Lietuvos nepriklausomybę.

„Kėlė ir Sąjūdis, ir kėlė savarankiška Lietuvos komunistų partija. (…) 1990 m. taip, galima sakyti, kadangi ir vieni, ir kiti kėlė. Bijau pameluoti dėl tikslių pavardžių, bet tikrai toks atvejis buvo ne vienas“, – 15min sakė Č.Juršėnas.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Ainė Ramonaitė
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Ainė Ramonaitė

Pašnekovo teiginius patvirtino ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorė Ainė Ramonaitė. Akademikė pridūrė, kad teigti, jog šių metų rugsėjo 8 d. pirmą kartą kandidatą rems dvi partijos, leistų tai, kad 1990 m. vasarį Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis techniškai nebuvo politinė partija.

Rinkimų sistemos simptomas

Pasak A.Ramonaitės, kelių partijų parama vienam kandidatu Vakaruose nėra retas reiškinys. Tuo metu Lietuvos partijoms susitarti dėl vieno kandidato trukdo šalies rinkimų sistema.

Vykstant rinkimams į Seimą, politikai ir partijos varžosi net tik vienmandatėse apygardose. Rinkėjų palankumą pasitikrinti tenka ir daugiamandatėje apygardoje, todėl partijos nenori per daug bičiuliautis idant neatstumtų savo šalininkų.

„Labai gali būti, kad todėl, jog tuo pačiu metu vyksta rinkimai ,konkuruojama ir daugiamandatėse. Tai gal dėl to stengiamasi išstatyti savo kandidatus, o ne remti oponentų kandidatus“, – paaiškino A.Ramonaitė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Todėl įprastai bendrus kandidatus remiančios partijos formuoja koalicijas. Pavyzdžiui, 2016 m. padedamas „Antikorupcinės Naglio Puteikio ir Kristupo Krivicko koalicijos (Lietuvos centro partija, Lietuvos pensininkų partija)“ Seimo nario mandatą iškovojo N.Puteikis.

Būtent jo vadovaujama LCP iškėlė R.Janutienės kandidatūrą rugsėjo 8 d. pakartotiniuose rinkimuose, o „valstiečiai“ nusprendė pridėti ir savo paramą.

„Daugeliu atvejų sutampa mūsų požiūris į tai, kas vyksta valstybėje, ji pritaria Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos tikslams“, – apie R.Janutienę birželio 13 d. BNS sakė R.Karbauskis.

15min vertinimu, R.Karbauskis suklydo pasirinkdamas žodžius „remti“ ir „kelti“, o tai – esminis skirtumas. Lietuvoje bendra partijų parama kandidatams rinkimuose nėra naujiena, tačiau R.Karbauskis teisus sakydamas, kad atvejų, kuomet dvi partijos vienmandatėje apygardoje keltų bendrą kandidatą, nebuvo. Paprastai viena partija jį keldavo, o kita paremdavo.

Komentarai: 37
Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min