Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tiesa ar melas? Ramūnas Karbauskis: „Įsivaizduokite – dvylikos metų vaikai su kepenų ciroze“

Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis
Šaltinis: 15min
36
A A

Porą pastarųjų mėnesių žinomas humoristas Olegas Šurajevas socialiniame tinkle „Facebook“ vis primindavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkui Ramūnui Karbauskiui jo duotą pažadą – pateikti statistikos duomenis apie alkoholine kepenų ciroze sergančius dvylikos metų vaikus. „Valstiečių“ pirmininkas teigė, kad nuo alkoholio sukeltos cirozės kenčia net ir tokio amžiaus vaikai. Per kiek laiko išsivysto kepenų cirozė? Ar ja gali sirgti dvylikametis?

Kovą su alkoholio vartojimu visą laiką pabrėžiantis „valstiečių“ lyderis apie kepenų ciroze sergančius vaikus prakalbo praėjusių metų gruodžio 6 dieną klube „Paviljonas“ vykusiame pokalbyje su humoristu ir laidų vedėju O.Šurajevu.

Patikrinta 15min

„Visa tai, ką mes darome, darome pirmiausiai dėl tų, kurie yra mūsų vaikai, arba mažieji mūsų broliai ir seserys. Nes alkoholio vartojimas... Įsivaizduokite – dvylikos metų vaikai su kepenų ciroze. Arba dar vienas skaičius – iki keturiolikos metų... Per paskutinius dešimt metų, dvidešimt kartų padaugėjo vaikų su koma ir prieš komą atvežamus į ligonines dėl alkoholinio apsinuodijimo“, – kalbėjo R.Karbauskis.

Išgirdęs apie ciroze nuo alkoholio vartojimo susirgusius dvylikamečius, O.Šurajevas ėmė ginčytis su R.Karbauskiu, abejodamas, kad tokių gali būti.

„Kaip aš dabar galiu pateikti duomenis, kiek į ligonines paguldytų vaikų šiandien yra, kurie serga kepenų ciroze dvylikos metų? Aš jums tik sakau, kad tai dabar nebestebina gydytojų. Dvylikos metų su kepenų ciroze. Nebestebina, ir šitoje vietoje yra vaikų, jaunimo tarpe yra žmonių, kurie puikiai žino tas šeimas, kur vaikai pastoviai geria. Jūs puikiai žinot apie tai“, – tikino „valstiečių“ lyderis.

Vido Černiausko nuotr./Olegas Šurajevas
Vido Černiausko nuotr./Olegas Šurajevas

Tame pačiame pokalbyje jis pažadėjo O.Šurajevui duomenis pateikti vėliau: „Aš jums pateiksiu informaciją būtinai, sutariam? (…) Kurioje nors laidoje pasidalinsite ja.“

Humoristas O.Šurajevas pažado nepamiršo ir jį R.Karbauskiui „Facebook“ kartas nuo karto primindavo.

Penktadienį humoristas paskelbė, kad LVŽS pirmininkas jį užblokavo. Atsidėkodamas O.Šurajevas sukūrė tinklalapį, kurio lankytojai gali pasitikrinti, ar R.Karbauskis jau pateikė statistiką apie ciroze sergančius dvylikamečius.

Kepenis prageria per dešimt metų

Klinikinės toksikologijos gydytojas, nuo 1991 metų Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriuje dirbantis Remigijus Ratkus 15min sakė, kad dvylikos metų vaikas gali sirgti kepenų ciroze, bet tik dėl virusinių susirgimų.

Tačiau jis teigė dar negirdėjęs, kad tokio amžiaus žmogus sirgtų alkoholio vartojimo sukelta kepenų ciroze.

„Ką esu matęs jauniausio, tai 26 metų. Gėrė nuo penkiolikos, tai maždaug per dešimt metų (susergama – aut.). Čia kai pradeda paauglystėje ir 26 metų jau yra cirozė ir nebėra ką gydyti“, – sakė medikas. Jo teigimu, minėtas jaunas vyras nuo cirozės mirė.

Jis sutiko, kad norint, jog dvylikametis susirgtų ciroze, reikia, kad kilnoti stiklelį jis pradėtų vos dvejų metų amžiaus.

Apie dvylikamečius buvo užsiminęs R.Badaras

Prieš trejus metus žiniasklaida kaip išskirtinį atvejį aprašė aštuoniolikmečio jaunuolio susirgimą paskutinės stadijos alkoholio sukelta kepenų ciroze, vaikinas alkoholį pradėjo gerti būdamas vos šešerių.

123rf.com/Pagirios
123rf.com/Pagirios

Vilniaus universiteto Toksikologijos centro vadovas gydytojas toksikologas Robertas Badaras yra teigęs, jog pats yra matęs devyniolikmečius, mirštančius nuo kepenų cirozės.

Šis medikas 2014-aisiais portalui Vlmedicina.lt yra užsiminęs, apie ciroze sergančius dvylikamečius: „Vaikų toksikologai galėtų papasakoti apie 12-mečius, sergančius kepenų ciroze. Tai retesni atvejai, tačiau jau penkeri metai mes stebime tendenciją – kepenų cirozė jaunėja. Anksčiau ji būdavo diagnozuojama 20-30 metų asmenims, dabar vis dažniau žmonėms iki 20 metų.“

Tačiau šeštadienį R.Badaras 15min pateikti komentarą atsisakė.

Žiniasklaida pastaruosius kelerius metus apie dvylikos metų asmenis, susirgusius kepenų ciroze, nerašė. 15min nerado statistikos, kurioje atsispindėtų alkoholio sukeltos kepenų cirozės atvejų tarp vaikų.

Kepenų cirozė – mirtina liga

R.Ratkus priminė, kad cirozė yra kepenų ląstelių žūtis: ligos metu šios ląstelės pakeičiamos riebalinėmis ląstelėmis ir kepenys tampa geltonos, grublėtos.

Kadangi kepenys nebeatlieka detoksikacijos, anot mediko, nuo intoksikacijos pakinta žmogaus psichika, žmogaus oda pagelsta ir jis miršta.

Intoksikacijos pakinta žmogaus psichika, žmogaus oda pagelsta ir jis miršta.

„Kuo jaunesnis, tuo greičiau žūva (…) Vieni du metus (serga – aut.), kiti du tris mėnesius, bet išeina visi“, – pridūrė jis.

R.Ratkus pasakojo, kad pasaulyje nemiršta tik labai turtingi alkoholikai, jiems atliekamos kepenų transplantacijos.

„Jie keičia kepenis. Transplantologai labai pyksta, kai kepenys tenka kokiam alkoholikui, o ne nuo viruso susirgusiam kepenų ciroze. Nes virusas suveikia greičiau ir bjauriau nei alkoholis“, – paaiškino pašnekovas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min