Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 4d. 11:00

Tiesa ar melas? Trys Gabrieliaus Landsbergio frazės apie susitikimus su „MG Baltic“ atstovais

Gabrielius Landsbergis Patikrinta 15min
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Gabrielius Landsbergis

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis praėjusią savaitę 15min studijoje pasakojo neatsimenantis savo 2015–2016 m. vykusių susitikimų su „MG Baltic“ detalių. Jis tikino tiksliai neatsimenantis, kas buvo antrasis „MG Baltic“ atstovas, atvykęs į pietus su buvusiu koncerno viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu, aiškino, kad frazė „prašiau nesudarinėti nepalankių sąlygų viešojoje erdvėje“ „Lietuvos ryto“ buvo pacituota netiksliai, bei tikino niekada nebuvęs įspėtas, kad su „MG Baltic“ koncerno atstovais verčiau nesusitikinėti.

Tačiau 15min gavo pusę puslapio iš Gabrieliaus Landsbergio apklausos Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) protokolo. Ir jame fiksuotas konservatorių lyderio liudijimas verčia abejoti, ar kalbėdamas 15min studijoje politikas sakė tiesą.

G.Landsbergis nekvestionavo 15min gauto dokumento autentiškumo.

Taigi kas nesutapo konservatorių lyderio kalboje 15min studijoje ir jo liudijime STT?

(Ne)atsiminė R.Raulynaičio

15min studijoje praėjusią savaitę apsilankęs G.Landsbergis, klausiamas apie susitikimus su „MG Baltic“ buvusiu viceprezidentu R.Kurlianskiu, dėl kurių pernai liudijo STT, tikino, kad kartą koncerno atstovas pietauti atvyko ne vienas. Klausiamas, su kuo, G.Landsbergis išsisukinėjo.

Tik pasiteiravus, ar tas žmogus buvo Romanas Raulynaitis, LNK valdybos narys, alkoholinių gėrimų gamintojo „Stumbras“ stebėtojų tarybos pirmininkas, G.Landsbergis pripažino, kad taip gali būti. Vis dėlto konservatorius tikino pasirenkantis sakyti, kad tiksliai to neatsimena.

„Gali būti (kad R.Raulynaitis – red.). Aš, tiesą sakant, neturėjau galimybės susipažinti su jais gerai taip ir vieną kartą susitikęs aš neatsimenu galbūt tiksliai, ar tas žmogus, nenorėdamas supainioti ar pripainioti, aš pasirenku sakyti, kad neatsimenu, dėl to, kad tai būtų tikslesnė versija“, – kalbėjo G.Landsbergis.

Tačiau STT apklausoje, kaip rodo 15min gautas protokolas su G.Landsbergio parašu, konservatorius kalbėjo visai ką kita ir puikiai atsiminė, kurį kolegą iš „MG Baltic“ R.Kurlianskis atsivedė pietų.

Valdo Kopūsto nuotr./Romanas Raulynaitis
Valdo Kopūsto nuotr./Romanas Raulynaitis

„Kurlianskis parašė, kad ateis su Romanu Raulynaičiu, bei paprašė, kad aš ateičiau. R.Raulynaičio iki minėto susitikimo nepažinojau. (…) Apie ką kalbėjo R.Raulynaitis šio susitikimo metu, tiksliai nepamenu“, – teigė G.Landsbergis pareigūnams.

Todėl kyla klausimas, ar per metus po STT apklausos G.Landsbergis iš tiesų pamiršo, su kuo buvo susitikęs. Jei ne, tai kodėl, kaip pats sako, renkasi neatsiminti.

G.Landsbergis atsako: „Atliekant STT tyrimą buvau apklaustas kaip paprastas liudininkas tarp 50 kitų politikų. Kaip matote iš mano liudijimo, iki susitikimo su R.Kurlianskiu R.Raulynaičio nepažinojau, o ką jis susitikimo metu kalbėjo, irgi nepamenu, nes jis nebuvo aktyvus to pokalbio dalyvis. Todėl ir sakau, kad labai tikslių susitikimo detalių nepamenu, o bandydamas ką nors kūrybiškai ir spontaniškai pasakyti, galiu supainioti ir pripainioti. To tikrai nenoriu.“

(Ne)buvo įspėtas

Lankydamasis 15min studijoje G.Landsbergis sakė, kad nematė reikalo nesusitikti su „MG Baltic“ atstovais, nes nebuvo įspėtas, kad tokie susitikimai gali būti rizikingi.

„Nebuvau informuotas apie galimas potencialias teisėsaugines rizikas, dėl ko aš neturėčiau susitikti su vienu ar kitu asmeniu“, – 15min studijoje sakė konservatorių pirmininkas.

Tačiau apklausoje STT jis kalbėjo kitaip. Tada G.Landsbergis pats prasitarė dar prieš pietus su R.Kurlianskiu ir R.Raulynaičiu girdėjęs, kad su „MG Baltic“ atstovais susitikinėti nereikėtų.

„Prieš šį susitikimą esu girdėjęs teiginių, kad nuo koncerno „MG Baltic“ reikia laikytis kuo toliau“, – skelbiama G.Landsbergio pasirašytame liudijimo protokole.

Todėl 15min pasidomėjo, kas G.Landsbergį buvo įspėjęs su koncernu nebendrauti ir kodėl 15min studijoje jis teigė tokių įspėjimų nesulaukęs.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

Politikas atsakė, kad studijoje kalbėjo tik apie perspėjimus iš teisėsaugos.

„Gandų apie daug ką girdžiu visokių ir tikrai dažnai, apie MG taip pat. Tačiau, kaip ir buvo klausiama, jokio įspėjimo nesikalbėti, nes šiam koncernui gresia bėdos su teisėsauga, nei iš teisėsaugos, nei iš kitų kolegų nebuvau girdėjęs. Tą ir turiu omenyje sakydamas, kad nebuvau informuotas apie galimas potencialias teisėsaugines rizikas, dėl ko aš neturėčiau susitikti su vienu ar kitu asmeniu“, – aiškino jis.

(Ne)prašė nesudaryti nepalankių sąlygų

Taip pat 15min studijoje G.Landsbergis tikino „MG Baltic“ buvusio viceprezidento R.Kurlianskio prašęs, kad koncerno valdoma žiniasklaida būtų objektyvi, tačiau neigė STT apklausoje teigęs, kad prašė nesudaryti nepalankių sąlygų viešojoje erdvėje.

„Tai nėra tiksli formuluotė“, – teigė G.Landsbergis.

Tačiau G.Landsbergis apklausos STT protokole cituojamas pasakęs būtent taip:

„Pristačiau rinkiminę programą bei paprašiau, kad jų žiniasklaidos priemonės būtų objektyvios. Prašiau nesudarinėti nepalankių sąlygų viešojoje erdvėje. R.Kurlianskis klausė, ar kažko nesitikime iš koncerno, ir aš jam atsakiau, kad tikimės tik sąžiningumo.“

Paklaustas, kodėl formuluotę neigė, G.Landsbergis teisinosi, kad tas sakinys buvo ištrauktas iš konteksto.

„Kaip matome, jūsų pasakyta formuluotė laidoje buvo tik dalis platesnės formuluotės, kurią pateikėte dabar. Todėl ir pasakiau, kad tai nėra tiksli formuluotė. Kaip ir esu sakęs, iš visos žiniasklaidos tikiuosi tik objektyvumo ir sąžiningumo. Kaip rodo liudijimas, R.Kurlianskiui paklausus, ar kažko nesitikiu iš koncerno, jam tvirti atsakiau, kad tikiuosi tik sąžiningumo. To tikiuosi iš visos mūsų šalies žiniasklaidos priemonių, jų vadovų, redaktorių ir žurnalistų“, – teigia G.Landsbergis.

15min vertinimu, G.Landsbergio pasisakymai viešai 15min studijoje ir apklausoje STT skiriasi, tačiau ne visus teiginius įmanoma patikrinti. Pavyzdžiui, nėra aišku, ar politikas sakė netiesą teigdamas, kad neatsimena susitikęs su R.Raulynaičiu. Ar tyčia rinkosi neprisiminti, ar iš tikrųjų praėjus metams po apklausos STT ir dvejiems po susitikimo pamiršo detales.

Taip pat neįmanoma patikrinti, kas įspėjo G.Landsbergį nuo koncerno „MG Baltic“ laikytis toliau. Ar tai darė teisėsauga, ar kolegos politikai. Pats G.Landsbergis sako dabar kalbėjęs tik apie teisėsaugos įspėjimus.

15min vertinimu, tik krislas tiesos yra G.Landsbergio pareiškime, kad formuluotė „prašiau nesudaryti nepalankių sąlygų viešojoje erdvėje“ yra netiksli, mat būtent toks sakinys, nepaisant to, kad jis apipintas kitomis mintimis apie prašymus būti objektyviems ir sąžiningiems, yra tiksliai pacituotas iš jo apklausos STT protokolo.

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie 15min