Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 gegužės 3d. 06:00

Tiesa ar melas? Z.Vaigauskas: balsavimas dar neprasidėjo, o biuleteniai už teisingą kandidatą jau ruošiami

Zenonas Vaigauskas Patikrinta
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Zenonas Vaigauskas
Buvęs Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas, kandidato į prezidentus Sauliaus Skvernelio patikėtinis Zenonas Vaigauskas viešai pasėjo abejonių dėl artėjančių prezidento rinkimų skaidrumo. Jo žodžius apie „šiurkštų rinkimų įstatymo pažeidimą“ ir ruošiamus „biuletenius už teisingą kandidatą“ pasigavo bei „transliuoja“ nevienareikšmiškai vertinami angažuoti interneto portalai.

Z.Vaigauskas trečiadienį feisbuke pasidalijo vienos rinkėjos šiame socialiniame tinkle publikuotu įrašu su nuotrauka. Joje buvo užfiksuotas prezidento rinkimų biuletenis, iš kurio matyti, kad mergina balsavo už konservatorių kandidatę Ingridą Šimonytę.

Buvęs VRK pirmininkas į tai sureagavo teigdamas, kad tai – šiurkštus rinkimų įstatymo pažeidimas. „Balsavimas dar neprasidėjo, nei vieno biuletenio nei vienas rinkėjas dar negavo, o biuleteniai už teisingą kandidatą jau ruošiami!“ – rašė jis.

Z.Vaigauską pacitavo keli interneto portalai, skleidžiantys ir prieš mūsų šalį nukreiptą informaciją.

15min patikrino, ar teisus Z.Vaigauskas ir kai kurie interneto portalai, kalbantys apie rinkimų pažeidimus.

VRK turi imtis skubaus tyrimo“

Z.Vaigauskas feisbuko įraše teigė, kad minėtos merginos rinkimų biuletenis jau antspauduotas, pažymėtas vieno kandidato naudai, nufotografuotas, paskelbtas internete nepažymint, kad tai politinė reklama.

„Balsavimas prasidės tik pirmadienį, o balsuoti pradedama trečiadienį. Kas tai? Vyriausioji rinkimų komisija privalo imtis skubaus tyrimo. Tokie veiksmai be rinkimų komisijų narių negalimi. Rinkėjams biuleteniai dar neprieinami, o komisijos juos turi atsakingai saugoti. Kas tai? Ruošiamos „zagatovkės“, kurios rinkimų dieną bus pluoštais metamos į balsadėžes už neatvykusius balsuoti rinkėjus, ar jomis bus pakeičiami „neteisingai“ balsavusių rinkėjų biuleteniai!

Kartu pažeidžiamas ir „balsavimo“ slaptumas. Skelbiama nepažymėta politinė reklama. Manau, skubus tyrimas, biuletenių patikrinimas, perskaičiavimas, ar nėra pražuvusių ir daugiau taip sužymėtų, mažiausia, ką būtina padaryti“, – rašė jis feisbuke.

Ruošiamos „zagatovkės“, kurios rinkimų dieną bus pluoštais metamos į balsadėžės už neatvykusius balsuoti rinkėjus, ar jomis bus pakeičiami „neteisingai“ balsavusių rinkėjų biuleteniai!

Vėliau savo įrašą Z.Vaigauskas papildė. Jis sakė, kad atsiliepė mergina, paviešinusi rinkimų biuletenio nuotrauką. Buvęs VRK vadovas rašė, kad ji gailisi dėl paviešinto balsavimo. Todėl jos ir jos biuletenio atvaizdą jis išėmė.

Mergina nurodė, kad rinkimų biuletenius gavo būdama užsienyje.

Kartu Z.Vaigauskas aiškino, kad VRK suteikė užsienyje esantiems rinkėjams privilegiją pradėti balsuoti dar neprasidėjus išankstiniam balsavimui Lietuvoje.

„Gerokai anksčiau. Suprantama, kad balsavimo pradžia ir pabaiga, tiek gaunant paštu biuletenius, tiek balsuojant iš anksto Lietuvoje turi būti aiškiai ir tiksliai nusakomi rinkimų ir referendumų įstatymais. Ir privalu juos tiksliai vykdyti“, – komentavo jis.

Taip pat Z.Vaigauskas toliau svarstė apie artėjančius rinkimus. „O kas dėl mano nuogąstavimų, kad gali būti klastojami rinkimai? Būsiu tik laimingas, jeigu jie nepasiteisins. Deja, mano darbo VRK patirtis sako visai ką kita“, – rašė jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Zenonas Vaigauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Zenonas Vaigauskas

Radikalų portalų spekuliacijos

Z.Vaigausko įrašu dalijamasi feisbuke. Informacija apie tai pasirodė keliuose nevienareikšmiškai vertinamuose interneto portaluose.

Minfo.lt paskelbė publikaciją, kurią pavadino „Z.Vaigauskas: Ingridos Šimonytės „zagatovkės“ – šiurkštus rinkimų įstatymo pažeidimas“.

Joje skelbiama tik dalis Z.Vaigausko įrašo feisbuke, kur jis kalba apie įstatymo pažeidimą ir ragina dėl to atlikti tyrimą.

Informacija, kuria buvęs VRK vadovas vėliau papildė įrašą dėl to, kad rinkimų biuletenio nuotrauka pasidalijusi mergina balsavo užsienyje, nepateikta. Taip pat yra aktyvi nuoroda į Z.Vaigausko įrašą socialiniame tinkle.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Propagandiniai straipsniai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Propagandiniai straipsniai

Radikalų judėjimo – Klaipėdoje registruotos organizacijos „Būkime vieningi“, kurio lyderiai neslepia simpatijų Rusijai ir jos prezidentui Vladimirui Putinui, – interneto portale taip pat pateikiama žinia apie Z.Vaigausko įrašą.

Pavadinimas skelbia: „Šv. Zenonas Vaigauskas: „Nei vieno biuletenio nei vienas rinkėjas dar negavo, o biuleteniai už teisingą kandidatą jau ruošiami!“

Skelbiamas ir komentaras apie tai. „Tai kiek tūkstančių, o gal šimtai tūkstančių tokių biuletenių jau yra paruošta? Iš kur tuos biuletenius gavo? Jūs dar norite dalyvauti šitame JAV prižiūrimame Landsgrybių cirke?“ – rašoma jame.

Jūs dar norite dalyvauti šitame JAV prižiūrimame Landsgrybių cirke?

Apie Z.Vaigausko teiginius pranešė laikraščio „Karštas komentaras“ interneto svetainė. Tiesa, čia pateikiama papildyta buvusio VRK pirmininko feisbuko įrašo versija.

Z.Vaigausko feisbuko įrašą paviešino ir dažnai prieš Lietuvą nukreiptą informaciją skelbiantis portalas ldiena.lt. Jį mūsų saugumo tarnybos buvo įvardijusios kaip antivakarietiškų ir prorusiškų straipsnių platformą lietuvių kalba. Kartu čia pateiktas komentaras apie tai.

Rašoma, kad Z.Vaigauskas puikiai žino, kaip yra klastojami ir koreguojami „laisvų ir demokratiškų“ rinkimų rezultatai, ir žino, apie ką kalba.

„O juk sprendimas, kas bus kitas prezidentas mūsų bananinėje kvazivalstybėlėje, priimtas jau seniai, ir valdžiagyvių piramidės viršun pagaliau užsikarabkoję Prunskienės-Karbauskio bobiškai valstietiškai žalieji nepakęs Landsbergių gaujos priešmirtinių konvulsijų. Ir jeigu reikės – balsus skaičiuojant kompai strigs taip, kaip reikia“, – sakoma komentare.

O juk sprendimas, kas bus kitas prezidentas mūsų bananinėje kvazivalstybėlėje, priimtas jau seniai.

Dezinformacija ir klaidinimas

Reaguodama į Z.Vaigausko žodžius, VRK ketvirtadienį išplatino pranešimą. Vaizdo įraše komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė teigia, kad feisbuko įraše minimi dalykai – tai, kad balsavimas dar neprasidėjo, nė vienas rinkėjas negavo rinkimų biuletenio ar tai, jog biuleteniai už teisingą kandidatą jau ruošiami, yra netiesa.

VIDEO: 2019 m. gegužės 2 d. VRK pranešimas dėl pasirodžiusių melagingų naujienų paneigimo

Esą tiek rinkimų biuletenio nuotrauką paviešinusi mergina, tiek VRK sulaukė nepagrįstų kaltinimų lavinos. Teiginius, kuriuos vadino laužtais iš piršto, ji vertina kaip visuomenės klaidinimą.

Anot L.Matjošaitytės, šių metų balandžio mėnesio viduryje VRK tiesiogiai ar per Užsienio reikalų ministeriją (URM) išsiuntė rinkimų ir referendumų biuletenius į užsienyje esančią 51 ambasadą ir konsulinę įstaigą.

Užsienyje nuolat gyvenantiems ar laikinai išvykusiems mūsų šalies piliečiams, kurie pagal įstatymą portale „Rinkėjo puslapis“ užsiregistravo balsuoti paštu, biuleteniai buvo pradėti siųsti balandžio mėnesio antroje pusėje.

„Šiuo metu kai kuriose šalyse registracija balsuoti užsienyje paštu jau yra pasibaigusi. Kai kurios ambasados jau gauna iš rinkėjų vokus su užpildytais rinkimų biuleteniais. Kiekvienam užsienyje gyvenančiam piliečiui rinkimų biuleteniai siunčiami antspauduoti arba ambasados, arba URM antspaudu“, – aiškino ji.

Kai kurios ambasados jau gauna iš rinkėjų vokus su užpildytais rinkimų biuleteniais.

L.Matjošaitytė pažymėjo, kad mūsų šalyje balsuojantiems rinkėjams skirti biuleteniai savivaldybių rinkimų komisijas pasiekė ketvirtadienį arba pasieks penktadienį.

Lietuvoje balsuojantiems rinkėjams rinkimų biuleteniai bus pradėti teikti prasidėjus balsavimui iš anksto savivaldybėse gegužės 6 dieną.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

„Taip kad nepasiduokite manipuliacijoms, netikėkite klaidingais pranešimais, tikrinkite informaciją, kuri skelbiama viešoje erdvėje, o jeigu kyla klausimų, nedelsiant susisiekite su VRK trumpuoju informaciniu telefonu 1855.

Niekas kitas, tik jūs išrinksite savo Lietuvos Respublikos prezidentą, nuspręsite, kokia turėtų būti referendumų dėl Konstitucijos 12 ir 55 straipsnių baigtis ir kas taps Europos Parlamento nariais“, – užtikrino VRK pirmininkė.

Kartu rinkėjams, balsavusiems iš anksto ar rinkimų dieną, VRK rekomenduoja susilaikyti nuo rinkimų biuletenių viešinimo socialinėje erdvėje.

15min konstatuoja, kad Z.Vaigausko teiginiai apie tai, kad balsavimas prezidento rinkimuose dar neprasidėjo, nė vienas rinkėjas negavo rinkimų biuletenių, taip pat, jog ruošiami biuleteniai už teisingą kandidatą taip šiurkščiai pažeidžiant rinkimų įstatymą, yra laužti iš piršto.

Lygiai tokia pat netiesa yra kai kuriuose interneto portaluose platinamos spekuliacijos apie „tūkstančius, o gal šimtus tūkstančių“ užpildytų biuletenių ar „jau priimtą sprendimą“ dėl to, kas taps kitu Lietuvos prezidentu.

Dalis užsienyje gyvenančių Lietuvos piliečių jau reiškia savo valią prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl dvigubos pilietybės bei Seimo narių skaičiaus mažinimo. Kaip nurodo VRK, rinkimų biuleteniai užsienyje gyvenantiems mūsų šalies piliečiams, užsiregistravusiems balsuoti paštu, pradėti siųsti balandžio mėnesio antroje pusėje.


Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

07:19
26:48
03:08

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min