TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Tiesės profesorius: Konstitucijoje šeimą susiejusi išskirtinai su santuoka, Lietuva Europoje būtų išskirtinė

Šeima pajūryje
123rf.com / Šeima pajūryje
Šaltinis: BNS
0
A A

Teisininkas, Vilniaus universiteto (VU) profesorius Vytautas Mizaras sako, kad jei Lietuvos Konstitucijoje šeima būtų susieta išskirtinai su santuoka, šalis taptų išskirtinė Europoje.

Pasak teisininko, Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) yra ne kartą konstatavęs, jog šeimos santykiai gali atsirasti ne tik santuokos pagrindu.

„Jeigu būtų priimta pataisa Konstitucijoje, Lietuva tikrai būtų išskirtinė valstybė pasauliniu mastu ir ypač Europoje. Visai kitaip būtų suprantama teisė į šeimos gyvenimą negu kad ji suprantama kitose valstybėse“, – trečiadienį BNS sakė V.Mizaras.

„Šiuolaikinės teisės prasme tai būtų tiesiog visai man nepaaiškinamas dalykas“, – teigė jis.

Pasak V.Mizaro, pagal EŽTT praktiką, pripažįstami ir „faktiniai šeimos santykiai, o ne tik formalizuoti įregistruojant santuoką ar netgi įregistruojant ir partnerystę“.

„Kelis dešimtmečius EŽTT, ne kartą nagrinėjęs bylas dėl Europos žmogaus teisių konvencijos 8 straipsnio – teisė į šeimos gyvenimą ir privatų gyvenimą, – yra išsakęs poziciją, kad šeimos santykiai gali atsirasti ne tik santuokos pagrindu, bet ir kitokio bendro, pastovaus, stabilaus gyvenimo ir tarpusavio įsipareigojimų pagrindu“, – BNS teigė jis.

Trečiadienį Seimui planuojama pateikti 98 parlamentarų parengtą Konstitucijos pataisą, kuri numato, kad „šeima sukuriama laisvu vyro ir moters sutarimu sudarius santuoką“.

Tokią pataisą parlamentarai teikia po to, kai Konstitucinis Teismas (KT) rugsėjį paskelbė, jog 2008 metais priimtos Valstybinės šeimos politikos koncepcijos nuostatos, šeima pripažįstančios tik gyvenančius santuokoje žmones, prieštarauja Konstitucijai.

Nutarime KT pabrėžė, kad santuokos institutas yra „istoriškai susiklostęs šeimos modelis, neabejotinai turintis išskirtinę vertę visuomenės gyvenime, užtikrinantis tautos ir valstybės gyvybingumą bei istorinį išlikimą“. Tačiau tuo pačiu teismas paskelbė, kad šeima gali būti sukurta ne tik santuokos pagrindu, o santykių išraiškos forma konstitucinei šeimos sampratai esminės reikšmės neturi.

Šiuo metu Konstitucijos 38 straipsnis sako, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Tačiau tiesioginės sąsajos, kad šeima sukuriama per santuoką, nėra.

Tuo metu grupė socialdemokratų vietoj ketinimo susieti šeimą su santuoka siūlo Konstitucijoje įrašyti, kad visos šeimos formos yra lygios.

Konstitucijos pataisos turi būti svarstomos ir dėl jų balsuojama Seime du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka. Įstatymo projektas dėl Konstitucijos keitimo laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už tai balsavo ne mažiau kaip 94 Seimo nariai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min