Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 12d. 06:03

Tirpsta muziejų svečių skaičius

Lankytojai renkasi į delfinariumą.
Muziejaus nuotr. / Lankytojai renkasi į delfinariumą.

„Nuo metų pradžios stebime liūdnas tendencijas – lankytojų sumažėjo trečdaliu“, - nemaloniomis naujienomis dalijosi Lietuvos jūrų muziejaus atstovė Nika Puteikienė. Tai, jog sumažėjo lankytojų srautai, pastebi ir kiti pajūrio muziejai, kultūros įstaigos.

Paprastai šio regiono muziejai itin laukia gegužės, o dar labiau vasaros, nes būtent šiuo laiku sulaukiama didžiosios dalies - maždaug dviejų trečdalių visų metų lankytojų. Tačiau jau baiminamasi, kad šis sezonas pateiks nemalonių siurprizų.

Pasak N.Puteikienės, Lietuvos jūrų muziejaus lankytojų skaičius pastaraisiais metais augo ir 2007-ais sumušė rekordus – čia apsilankė daugiau kaip pusė milijono žmonių. „Stebėjome situaciją ir svarstėme, ar tai maksimalus lankytojų skaičius. Pernai lankytojų šiek tiek sumažėjo, tačiau šiemet jų skaičius krito net trečdaliu. Tai siejame su ekonomine situacija, nes kainuoja ne tik bilietas į muziejų – juk jį reikia pasiekti keltu, kurio bilietai taip pat brango. Mūsų lankytojai ne tik klaipėdiečiai, bet žmonės iš visos Lietuvos, jiems čia reikia kažkokiu būdu čia atkakti. Dėl krizės labai sumažėjo lankytojų iš Latvijos, kurie atvykdavo autobusais“, – sakė N.Puteikienė. Anot jos, būdavo tokių rekordinių laikotarpių, kai per dieną muziejų aplankydavo apie 9 tūkst. svečių, o dabar  sulaukiama vos 1-2 tūkst. per dieną.Pernai gegužę muziejuje apsilankė per 62 tūkst. lankytojų, šiemet sulaukta 39 tūkstančių, - sakė Lietuvos jūrų muziejaus atstovė N. Puteikienė.

Neviliojo ir nemokami renginiai

Gerokai mažiau svečių sulaukta net ir nemokamuose Jūrų muziejaus renginiuose. „Šiemet nemokami renginiai buvo kiek kitokios struktūros nei anksčiau. Pernai jie buvo rengiami delfinariume, nemokamus renginius per visus metus aplankė 20 tūkst. žmonių, per šį pusmetį – vos 1000. Pernai nemokamame projekte „Muziejų naktis“ apsilankė 3000 lankytojų, šiemet – 200. Ekonominė situacija paveikė ne tiek pinigines, kiek sąmonę“, – apgailestavo N.Puteikienė.

Ji teigė, kad muziejuje buvo įprasta gegužę vietoj dviejų delfinų pasirodymų per dieną, savaitgalį pridėti dar vieną ir rengti tris, tačiau šiemet to nė karto neprireikė. Muziejaus atstovė pastebėjo, kad šiemet sulaukiama žymiai daugiau lankytojų, turinčių teisę muziejų apžiūrėti nemokamai. Pernai sulaukta maždaug 5000 socialiai remtinų, neįgalių žmonių per metus, o dabar per savaitę apsilanko 900.

Vilioja akcijomis

Palangos gintaro muziejaus vedėja Vilija Macienė, paklausta, ar pajuto lankytojų srauto sumažėjimą, nedvejojusi atsakė teigiamai.

„Esame gana gerai lankomas muziejus, tačiau lankytojų srauto suintensyvėjimą paprastai pajuntame nuo gegužės vidurio, o pats pikas būna liepą, rugpjūtį. Gegužę atvyksta daug moksleivių, kruizinių laivų turistų“, – sakė muziejaus vedėja.

Žvelgdama į lankomumo statistiką V.Macienė vardijo: pernai gegužę gintarus apžiūrėjo 11 tūkst. lankytojų, šiemet – 7500. „Bilieto kaina šiemet nekito, ji kiek kilo pernai ir dabar suaugusiajam bilietas kainuoja 8 litus, tai nemažai“, – pripažino Palangos gintaro muziejaus vedėja.

Klaipėdos koncertų salės direktorė Danutė Žičkuvienė, kalbėdama su „15min‘ taip pat neslėpė – bilietų išperkama žymiai mažiau. „Darome daugiau akcijų, kviečiame nemokamai apsilankyti  moksleivius, globos namų vaikelius, kultūros namų darbuotojus, muzikus, užpildome salę kviestine publika. Mažėja ir salės nuomos paklausa, nes vyksta mažiau renginių, tad ir pajamos mažėja“, – sakė D.Žičkuvienė.

Kas pakeis moksleivius?

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys džiaugėsi, kad kol kas šiame muziejuje žymaus lankytojų mažėjimo nepajusta. „Iki vasaros pagrindiniai lankytojai yra moksleiviai, kaip bus vasarą, kai prasideda turizmo sezonas, sunku prognozuoti. Turime lankytojų iš kruizinių laivų, tačiau apskritai situacija lieka neaiški. Manau, lankytojų mažėjimą pajusime ir mes“, – sakė J.Genys. 

Muziejaus nuotr. /Laikrodžių muziejų per metus aplanko 11 tūkst. lankytojų.
Laikrodžių muziejų per metus aplanko 11 tūkst. lankytojų.

Vienintelis Lietuvoje, uostamiestyje įsikūręs Laikrodžių muziejus per metus sulaukia apie 11 tūkst. lankytojų. Panašus skaičius išlieka kasmet. Muziejaus rinkinio saugotoja-tyrinėtoja Dana Menkutė „15min“ sakė, kad muziejus labai jaučia sezoniškumą. „Lankytojų dabar turime nedaug, laukiame jų pagausėjimo“, – sakė darbuotoja. Šiemet bilietas į šį muziejų pabrango pora litų ir dabar kainuoja 6 Lt. 

Nidoje veikiančios Etnografinės sodybos bei Thomo Mano muziejaus atstovai džiaugėsi, kad pas juos lankosi kruizinių laivų turistai. Jei ne šie poilsiautojai, muziejaus lankytojų skaičiaus sumažėjimas taip pat jau pasijustų.

Nenori pasiduoti pesimizmui

Su įvairių kultūros įstaigų vadovais bendraujanti Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Goda Giedraitytė teigė, kad jie pasidalija nuogąstavimais, jog jaučiamas lankytojų sumažėjimas, tačiau nuotaikos nėra labai liūdnos.

„Mes tiesiog dirbame savo darbą. Nemokami renginiai sutraukia tiek pat žmonių, kaip ir anksčiau. Pavyzdžiui, projektas „Muziejų naktis“, gatvės teatrų festivalis „Šermukšnis”, kuris vyko piliavietėje, sukvietė gausybę žiūrovų. Labai pesimistiškų nuotaikų nėra. Manome, kad ir sunkiais laikais reikia dvasinės atgaivos“, – šypsojosi G.Giedraitytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min