Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 vasario 27d. 16:01

Buvęs B.Nemcovo bendražygis: būtų sunku įsivaizduoti, kad tokio masto politinė žmogžudystė nebūtų suderinta su V.Putinu

Boriso Nemcovo minimos žūties metinės
Arno Strumilos / 15min nuotr. / Boriso Nemcovo minimos žūties metinės

Pasauliui prisimenant šeštąsias Rusijos opozicionieriaus Boriso Nemcovo nužudymo metines, Vilniuje, šalia Rusijos federacijos ambasados esančiame Nemcovo skvere, surengta pagerbimo akcija. Tradiciniu tapęs B.Nemcovo maršas Maskvoje šiemet neįvyks – valdžia nedavė leidimo akcijai.

Vienas iš aršiausių Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikų B.Nemcovas nušautas netoli Kremliaus 2015 metų vasario 27 dieną.

Kiekvienais metais jo žūties dieną rengiama akcija – Nemcovo maršas – eisena, skirta opozicionieriui pagerbti, tuo pačiu yra ir protestas prieš dabartinio Kremliaus režimo vykdomus nusikaltimus.

Vilniuje minėjimą organizuojantis Laisvos Rusijos forumo atsakingasis sekretorius Ivanas Tiutrinas sako, kad Nemcovo maršas – daugiau nei opozicionieriaus atminimo paminėjimas.

„Nemcovo maršas turi politinę, tačiau kartu ir asmeninę reikšmę. Politiškai tai svarbu, nes Borisas Nemcovas aktyviai kovojo prieš Vladimiro Putino diktatūrą ir už laisvą Rusiją. Jis buvo vienas iš opozicijos lyderių ir jo nužudymas tapo naujo diktatūros etapo Rusijoje pradžios ženklu. Mano požiūriu, labai svarbu prisiminti B.Nemcovo pilietinę ir politinę pozicijas. B.Nemcovas – vienas iš pasipriešinimo režimui simbolių“, – akcentavo I.Tiutrinas.

I.Tiutrino teigimu, B.Nemcovo nužudymas jam tapo ir asmenine tragedija, nes juos siejo artimi ryšiai.

„Žmogiškąja prasme, mes su juo esame daug dirbę kartu. Kelis metus praktiškai kasdien susitikdavome. Dėl to man tai yra labai skaudi netektis. Man labai svarbu, kad B.Nemcovas nebūtų užmirštas ir tokio akcijos vyktų, tad šiais metais ėmiausi iniciatyvos ir sukviečiau visus į jo vardo skverą“, – pasakojo I.Tiutrinas.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Boriso Nemcovo minimos žūties metinės
Arno Strumilos / 15min nuotr./Boriso Nemcovo minimos žūties metinės

Padėka už palaikymą Lietuvai

Vilniuje vykusiame renginyje taip pat dalyvavo Lietuvos politikai – Seimo narys Emanuelis Zingeris ir europarlamentaras Petras Auštrevičius.

E.Zingerio vertinimu, B.Nemcovo maršas – padėkos išraiška už tai, kad B.Nemcovas buvo tarp Rusijos demokratų, palaikiusių Lietuvos nepriklausomybę.

Jis taip pat išreiškė viltį, kad vieną dieną B.Nemcovo svajonė išsipildys ir Rusija taps nepriklausoma, demokratine valstybe.

Parlamentaras pabrėžė, kad B.Nemcovo nužudymas taip ir nebuvo ištirtas iki galo.

„Kol nesužinosime tikrųjų kaltininkų, tol Rusija negalės vadintis valstybe, paisančia žmogaus teisių ir demokratijos principų“, – kalbėjo E.Zingeris.

Miglotas tyrimas

Dėl B.Nemcovo nužudymo buvo pradėta baudžiamoji byla, rasti ir nuteisti vykdytojai. Nepaisant to, žuvusio opozicionieriaus šeima ir bendražygiai iki šiol įsitikinę, kad tikrieji nužudymo užsakovai dar neatskleisti.

2017 metais dėl opozicionieriaus nužudymo teismas kaltu pripažino buvusį saugumo pareigūną iš Čečėnijos ir skyrė jam 20 metų kalėjimo. Dar keturi vyrai pripažinti kaltais dėl bendrininkavimo.

B.Nemcovo maršo Vilniuje organizatoriaus I.Tiutrino nuomone, už opozicionieriaus nužudymo neabejotinai stovi V.Putinas.

„Žmogžudystė įvyko daugiausiai stebimoje ir filmuojamoje Maskvos vietoje – ten daugybė kamerų, teritoriją nuolat stebi daugybė pareigūnų. Visiškai akivaizdu, kad pirmieji šalies žmonės tiesiog negalėjo nežinoti, kas ten įvyko.

Turint omenyje, kokia yra V.Putino diktatūra, kaip griežtai režimas kontroliuoja šalies gyvenimą, būtų sunku įsivaizduoti, kad tokio masto politinė žmogžudystė būtų įvykdyta nesuderinus su V.Putinu“, – kalbėjo buvęs B.Nemcovo bendražygis.

Svarbu kovoti išvien

Lietuvoje nuo lapkričio gyvenanti baltarusė Sviatlana Kubrak taip pat atėjo į B.Nemcovo maršą. Merginos teigimu, baltarusiams labai svarbu kovoti už išsilaisvinimą ir demokratiją kartu su rusais, nes abi šalis valdantys režimai glaudžiai susiję tarpusavyje.

„Vladimiras Putinas labai prisideda prie represijų Baltarusijoje, nes metai iš metų išduoda Aliaksandrui Lukašenkai vadinamuosius kreditus, o iš tiesų tai yra subsidijos, kurios palaiko režimą. Dėl to mums labai svarbu padėti Rusijai tapti laisva, nes kai ji taps demokratine valstybe, Baltarusijos režimas taip pat neatsilaikys, nes jis laikosi tik Rusijos dėka“, – kalbėjo S.Kubrak.

Maskvoje maršo nebus

Tradiciškai Maskvoje rengtas B.Nemcovo maršas šiemet neįvyks – organizatoriai nusprendė neorganizuoti masinio susibūrimo.

Dėl pandemijos pavojaus Maskvoje šiuo metu uždrausti visi masiniai renginiai ir piketai.

„Scanpix“ nuotr./Vieta, kur buvo nužudytas opozicijos veikėjas Borisas Nemcovas
„Scanpix“ nuotr./Vieta, kur buvo nužudytas opozicijos veikėjas Borisas Nemcovas

Vokietijos naujienų portalui DW opozicionierius Ilja Jašinas atskleidė, kad nors eisenos nebus, visi norintys kviečiami padėti gėlės žiedą ant B.Nemcovo memorialo – nužudymo vietoje jau kelis metus savanorių pajėgomis išlaikomos atminimo vietos.

Tai nepatinka Maskvos valdžiai – improvizuotas memorialas nuolat griaunamas, o jį prižiūrintys savanoriai sulaikomi.

Paskutinį kartą tokių veiksmų imtasi prieš savaitę – Maskvos valdžia baiminasi galimų neramumų ir protesto akcijų, susijusių su kito ryškaus opozicionieriaus – Aleksejaus Navalno – įkalinimu.

Kiekvienais metais vykstantis B.Nemcovo maršas sutraukia dešimtis tūkstančių dalyvių įvairiose pasaulio šalyse.

Norėdama įamžinti B.Nemcovo atminimą Vilniaus miesto savivaldybė 2018 metais nedidelį skverą netoli Rusijos ambasados pavadino nužudyto politiko vardu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min