Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 26d. 14:30

Trakų Vokės dvaro projektas bajorams prisvilo: iš jų sąjungos priteisti 643 tūkst. eurų

Trakų Vokės dvaras
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Trakų Vokės dvaras

Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos atstovai, bandę pašeimininkauti Trakų Vokės dvare, įsiteisėjusiu teismo sprendimu yra įpareigoti grąžinti Turto bankui solidžią sumą, kuri turėjo būti investuota į rūmų infrastruktūros atnaujinimą.

Istorijos, susijusios su nesklandžiu Trakų Vokės dvaro atnaujinimu, tęsiasi jau visą dešimtmetį.

15min primena, kad 2013-ųjų gruodį Trakų Vokėje esančio unikalaus Tiškevičių dvaro valdymą perėmė Vilniaus miesto savivaldybė. O iki tol rūmai daugiau nei 10 metų priklausė Lietuvos bajorų karališkajai sąjungai (LBKS).

Nuo tada, kai dvarą prarado, LBKS atstovai buvo įtraukti į ne vieną teismo procesą, o kaip tik šią savaitę Bajorų sąjungos nariai sulaukė finansiškai jiems skausmingo verdikto viename civiliniame ginče.

2018 m. balandžio 24 d. nutartimi Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė, kad nusprendė ieškovei valstybės įmonei Turto bankui priteisti iš atsakovės asociacijos Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos 624 397,30 euro skolą, 18 375,63 euro delspinigius, 5 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą sumą (642 772,93 euro) nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2014 m. gruodžio 12 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

Taip pat teismas nurodė LBKS į valstybės biudžetą pervesti 7 626,69 euro žyminio mokesčio.

Projektas – nuo 2008 metų

Prieš tai Vilniaus apygardos teisme, o vėliau Apeliaciniame narpliotos bylos duomenimis, Centrinė projektų valdymo agentūra dar 2008 m. rugsėjo 10 d. sudarė su Lietuvos bajorų sąjunga Norvegijos finansinio mechanizmo projekto įgyvendinimo sutartį. Koordinuojanti institucija buvo Lietuvos finansų ministerija.

Pagal minėtą sutartį CPVA įsipareigojo sutartyje nustatyta tvarka ir sąlygomis kompensuoti bajorams iki 641 816 eurų sumos Trakų Vokės dvaro rūmų infrastruktūros atnaujinimui, siekiant išsaugoti pastatą ir pritaikyti jį kultūros ir kitoms viešoms reikmėms.

CPVA, atlikusi tyrimą, 2012 m. nustatė, kad įgyvendinant numatytą projektą buvo pažeisti Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimus, kelių Sutarties punktų nuostatas, taip pat kai kurių teisės aktų reikalavimus.

CPVA pasiūlė Finansų ministerijai susigrąžinti su išvardintais pažeidimais susijusias Bajorų sąjungai išmokėtas paramos lėšas. Tačiau bajorai to daryti nesutiko, todėl ir prireikė šios ne vienus metus užsitęsusios bylos. Teismuose atsakovai jiems pareikštų reikalavimų taip pat nepripažino, tačiau teisėjus Turto banko teisininkų argumentai įtikino.

Bajorams buvo ir baudžiamoji byla

15min primena, kad su Trakų Vokės dvaro atnaujinimu susijusius reikalus teko narplioti ir prokurorams.

Buvo nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje sukčiavimu, dokumentų klastojimu ir didelę istorinę reikšmę turinčio pastato sugadinimu kaltinti du Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos nariai. Vis dėlto Joną Ragauską ir Modestą Petkevičių pirmosios instancijos teismas 2016 metais išteisino.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./J.Ragauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./J.Ragauskas

Kaltinamiesiems buvo inkriminuojamas 242 642 eurų vertės svetimo turto įgijimas apgaule iš Norvegijos Karalystės finansinio mechanizmo ir Lietuvos valstybės biudžeto už neatliktus darbus ir nepanaudotas medžiagas bei tariamai apmokėtus antrojo etapo darbus Trakų Vokės dvaro rūmų remonto darbuose.

Teismas išteisinamajame nuosprendyje pažymėjo, kad vienas iš sukčiavimo nusikalstamos veikos būtinųjų požymių yra turto nukreipimas savo ar kito asmens naudai.

Kaltinamuosius išteisindamas, Projektų valdymo agentūros pateiktą civilinį 226 793 eurų dydžio ieškinį ir Kultūros paveldo departamento 38 529 eurų dydžio civilinį ieškinį teismas tuomet paliko nenagrinėtus.

Italų architekto projektas

Vykstant peripetijoms teismuose, Vilniaus savivaldybė buvo pakvietusi į Trakų Vokės dvarą visuomenę. 2014 m. rugsėjį rūmai atverti visiems, norėjusiems apžiūrėti istorinę oranžeriją, taip pat rūmų sales su Lietuvos ir užsienio tapytojų darbais. Viduje ir lauke šurmuliuodavo renginiai.

Dalyvių nuotr./Trakų vokės dvaras
Dalyvių nuotr./Trakų vokės dvaras

Suprasti akimirksniu

  • Dvaras, pastatytas XIX a. pagal italų architekto Leonardo Marconio projektą ir įsikūręs prie Vokės upės, nuo XIX a. vid. priklausė grafams Tiškevičiams.
  • Šiandieniniame dvaro ansamblyje yra išlikę rūmai, puošti kolonomis, kvadratinė 15 metrų varpinė su dviem bokšteliais, 1870 m. koplyčia ir kiti pastatai.
  • Išskirtinis dvaro akcentas – E.Andre 1900 metais sukurtas, apie 23 hektarų ploto parkas, vadinamas šio architekto šedevru Lietuvoje.
  • Grafų Tiškevičių į Lietuvą pakviestas architektas E.Andre visame pasaulyje yra sukūręs apie 100 parkų, Lietuvoje juos turime keturis – Palangoje, Lentvaryje, Užutrakyje ir Trakų Vokėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min