Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 1d. 11:05 , Atnaujinta: 2020 spalio 1d. 15:36

Trylikta pensija: valdantieji neigia, kad jų dosnumas – priešrinkiminis, opozicija tai vadina pakiša senjorams

Senjorai mieste
Justinos Lasauskaitės / 15min.lt nuotr. / Senjorai mieste

Ketvirtadienį Seimas priėmė svarstyti tryliktąją pensiją įteisinančias pataisas, kurias pristatė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovai. Jie siūlo pensininkams skirti tryliktąją pensiją nuo kitų metų. Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis aiškino, kad galime sau leisti malonumą mokėti tokias išmokas. Opozicija mano, kad tai – priešrinkiminė pakiša ir baksnoja į gerokai išsipūtusią valstybės skolą.

Seimo LLRA-KŠS frakcijos narių Zbignevo Jedinskio ir Vandos Kravčionok parengta įstatymo pataisa numato, kad nuo kitų metų trylikta pensija būtų mokama einamų kalendorinių metų gruodžio mėnesį.

Tryliktoji pensija būtų mokama iš „Sodrai“ skiriamų valstybės biudžeto asignavimų.

Seimas pradėjo svarstyti, ar įteisinti 200 eurų vadinamąją tryliktą pensiją.

Už Vienkartinės išmokos socialinio draudimo pensijų ir šalpos išmokų gavėjams įstatymo pataisas po pateikimo balsavo 48 Seimo nariai, prieš – 10, o susilaikė šeši. Toliau pakeitimus šios kadencijos Seimas svarstys lapkričio 10-ąją.

Apmokestintų bankus

Z.Jedinskis aiškino, kad pensijos mūsų šalyje yra pačios mažiausios Europos Sąjungoje (ES).

„Jeigu paimsime santykį tarp vidutinio atlyginimo ir pensijos dydžio, tai Lietuva yra ES paskutinėje vietoje. (...) Mes siūlome, kad kiekvienas pensininkas prieš Kalėdas gautų tryliktą išmoką – tai yra 200 eurų“, – teigė jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Z.Jedinskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Z.Jedinskis

Pasak Z.Jedinskio, Lietuvoje yra daugiau kaip 600 tūkstančių pensininkų. Tad vienkartinėms išmokoms išmokėti reikėtų skirti per 120 mln. eurų.

„Mes ir siūlome finansavimo šaltinį – Seime stalčiuose guli mūsų projektas – tai yra bankų apmokestinimo projektas. Tai nėra pelno didinimo projektas, kaip dabar yra priimtas, o mūsų projektas numato, kad bankai mokėtų turto mokestį. Pagal tuos skaičiavimus, būtent šitas mokestis ir padengtų šitas išlaidas vienkartinei pensijai“, – komentavo Seimo LLRA-KŠS frakcijos atstovas.

Klausiamas, kodėl vienkartines išmokas pensininkams norima mokėti prieš Kalėdas, Z.Jedinskis tikino, kad tai yra visiškai natūralu. Esą daugiausia žmonės apsiperka prieš šią šventę.

„Ir tas laikotarpis yra pats palankiausias, kad žmonės gautų kažkokią išmoką ir leistų sau paišlaidauti“, – kalbėjo jis.

Tas laikotarpis yra pats palankiausias, kad žmonės gautų kažkokią išmoką ir leistų sau paišlaidauti.

Z.Jedinskis taip pat tvirtino, kad toks siūlymas, pateiktas prieš Seimo rinkimus, nėra reklaminis triukas. Politikas aiškino, kad jo partija tarnauja rinkėjams.

Pritars, tada skaičiuos

Ketvirtadienio rytą prieš Seimo plenarinį posėdį premjeras Saulius Skvernelis sakė neabejojantis, kad įstatymo pataisoms dėl tryliktosios pensijos bus pritarta.

„Manau, tai vienas iš tokių būdų, kalbant apie vieną iš labiausiai pažeidžiamų socialinių grupių, kuris galėtų būti kaip papildomas dar stimuliavimas“, – mano jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Kalbėdamas apie tai, iš kur tokioms išmokoms būtų imami pinigai, S.Skvernelis teigė, kad viskas bus pasiskaičiuota.

„Po pateikimo tikrai bus pritarta – net neabejoju. Po to – Vyriausybės išvada. O Vyriausybė arba ras šaltinį, arba ne“, – sakė jis.

Po pateikimo tikrai bus pritarta – net neabejoju. Po to – Vyriausybės išvada. O Vyriausybė arba ras šaltinį, arba ne.

S.Skvernelis neatskleidė, ar pritartų bankų apmokestinimui.

„Nekalbėkime dabar apie mokesčius. Tikrai jūs puikiai suprantate ir pasiūlymus, ir mokestinius klausimus rinkimų kontekste. Praeis rinkimai, tada, matyt, reikės susėsti, šiandien visko žada – mokesčius mažinti ar didinti, ir suvesti galus. Nes norint kažkokias išlaidas turėti, reikia turėti šaltinius. O kiek tų šaltinių dar galima išspausti iš vidinių rezervų, tai kitas klausimas“, – komentavo Vyriausybės vadovas.

Ekonominė situacija leidžia

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos (LVŽS) seniūnas R.Karbauskis aiškino, kad partijos rinkimų programoje įrašyta, jog trylikta pensija gali būti įvesta.

Jis teigė, kad trylikta pensija mokama kai kuriose kitose ES valstybėse.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

„Mūsų ekonominė situacija yra tokia, kad mes tikrai galime turėti šitą įstatymą ir galime sau leisti tokį malonumą išmokėti tryliktą pensiją“, – sakė R.Karbauskis.

Kalbėdamas apie įvairias išmokas, skirtas koronaviruso pandemijos metu vaikams, senjorams, neturintiems darbo ir panašiai, kurios kritikuotos tiek kai kurių politikų, tiek dalies ekonomistų, R.Karbauskis tikino, kad tai buvo vartojimo rėmimas.

„Mūsų valstybėje ekonominė situacija gera tik dėl to, kad mes sugebėjome tą vartojimą palaikyti“, – įsitikinęs „valstiečių“ lyderis.

Viskas už skolintus pinigus

Seimo opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis tryliktą pensiją vertina kaip priešrinkiminę pakišą.

Dėl tokio siūlymo konservatorių vadovui kyla įvairių klausimų. Pavyzdžiui, kodėl negalima pakelti pensijų, jeigu valstybėje yra tiek daug pinigų.

„Apskritai kalbėkime tada apie normalų tiesiog pensijų kėlimą, jeigu mes matome, kad tų pinigų yra. Kaip žinia, Lietuva per paskutinius pusę metų yra bene labiausiai skolą išauginusi valstybė ES. Tai reiškia, visa tai, ką mes dabar darome, kaip mes einame į šiuos rinkimus, mes einame už skolintus pinigus. Tuos pinigus turės kažkas grąžinti, tai nėra tvaru“, – įsitikinęs G.Landsbergis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

Jis aiškino, kad, gerbdamas pensininkus ir suprasdamas jų lūkesčius, pasisako už tvarų ir tvarkingą pensijų kėlimą pagal tai, kiek leidžia ekonominė situacija.

„Kai mes tai darome už skolintus pinigus, tai yra priešrinkiminė pakiša ir dar už mūsų visų skolą“, – akcentavo Seimo opozicijos lyderis.

Kai mes tai darome už skolintus pinigus, tai yra priešrinkiminė pakiša ir dar už mūsų visų skolą.

Dvigubi standartai

Opozicinės Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teigimu, liberalai nepritars siūlymui įteisinti tryliktą pensiją.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Anot jos, šiandien Rinkimų įstatymas nurodo, kad net tušinuko senjorams negalima duoti, nes tai yra papirkimas. Tačiau LLRA-KŠS likus savaitei iki Seimo rinkimų siūlo skirti daugiau kaip 100 mln. eurų tryliktai pensijai.

„Tai parodo dvigubus standartus ir didžiulį ciniškumą. Apie tryliktą pensiją, apie dar naujas išmokas galima kalbėti jau su biudžetu įvertinus realią situaciją ir vis didėjančią skolą“, – pabrėžė V.Čmilytė-Nielsen.

Tai parodo dvigubus standartus ir didžiulį ciniškumą.

Sprendimą turėtų priimti naujai išrinktas Seimas

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis mano, kad sprendimą dėl tryliktos pensijos įteisinimo turėtų priimti jau kitos kadencijos Seimas

„Manau, kad galiausiai tuos sprendimus priims kitas Seimas“, – per Vyriausybės valandą parlamente teigė ministras.

„Kelių partijų programose yra ši pensija, iš tiesų reikia apie ją diskutuoti“, – pridūrė jis.

Be kita ko ministras pakartojo, kad šių metų 13-ta pensija galima laikyti jau išmokėtas 200 eurų vienkartines išmokas pensininkams.

Manau, kad galiausiai tuos sprendimus priims kitas Seimas.

„200 eurų išmoka mokėta su kovidinėmis lėšomis jau apeliavo į tryliktos pensijos tam tikrą statusą“, – teigė L.Kukuraitis.

Jis pabrėžė, kad keliolikoje Europos Sąjungos valstybių mokama tokia pensija.

Komentarai: 39

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

13:33
01:50
01:28

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min