Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 9d. 22:17

TSPMI profesorius: R.Karbauskio atsisakymas kalbėtis – žmogiška problema, o ne politinis konfliktas

Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis

Prieš naująją Seimo sesiją politikai neatrodo linkę bendradarbiauti. Atvirkščiai, valstiečiai žalieji renčia naujų komisijų pastolius, o konservatorių lyderio laiške, kviečiančiame bendram darbui, į akis pirmiausia krenta priekaištai ir perspėjimai, kad ateityje tolerancijos nebus daugiau.

Prezidentės noras ieškoti bendrų idėjų susėdus prie vieno vakarienės stalo nebuvo priimtinas įtakingiausiam šiuo metu žmogui Seime. Neveikia argumentai, kad parlamentinis karas pragaištingas valstybei, kad jis smukdo pasitikėjimą politinėmis partijomis, juk tikslas – rinkimai, po kurių galima įgyti dar didesnės galios. Pasak politikos apžvalgininkų, tik didelis sukrėtimas gali pakeisti situaciją.

Prezidentės bandymas susodinti prie vakarienės stalo valstiečių žaliųjų lyderį Ramūną Karbauskį ir Tėvynės sąjungos pirmininką Gabrielių Landsbergį baigėsi nesėkme. R.Karbauskis viešai yra pareiškęs, kad iki prezidento rinkimų nekels kojos į prezidentūrą ir šio pažado laikosi, nors įvardija kitą priežastį, kodėl nepriėmė Dalios Grybauskaitės kvietimo.

„Mūsų nuomonės arba to dialogo kaip tai anksčiau nereikėjo. Dabar, kai atsitinka taip, kad mes užduodam tokius klausimus, kurie nepatinka, prezidentūroje staiga atsiranda noras turėti dialogą. Apie ką dialogą? Kas galėjo būti aptarinėjama tokiame tariamame susitikime, kuris tarytum galėjo būti? Būtų aptarinėjama, kad gal nereikia komisijų, gal nereikia šnekėti apie problemas vienų ar kitų politikų. Mes gi šnekam, kas svarbu yra visuomenei“, – sakė LVŽS pirmininkas R.Karbauskis.

Jau kurį laiką valstiečiai žalieji ir konservatoriai vieni kitus skundžia teisėsaugai, tarnybinės etikos sargams ir grasina kurti vis naujas parlamentines tyrimo komisijas. Šalies vadovė ragina liautis dėl valstybės intereso.

„Toks kruvinas santykių aiškinimasis, tokio erzelyno kėlimas, kai visos jėgos nukreipiamos ne kurti, o naikinti, kenkti, apmėtyti purvu, iš tikrųjų atneš labai negatyvų rezultatą mums visiems. Tai – mūsų piliečių nepasitikėjimas politine sistema. Tai galime labai aiškiai ir žiauriai pamatyti ateinančiuose rinkimuose, todėl linkiu dar kartą visiems pagalvoti, ar karas dėl karo vertesnis negu kokia bebūtų geresnė ar silpnesnė taika“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Viktoras Pranckietis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Viktoras Pranckietis

G.Landsbergis antradienį viešu laišku kreipėsi į valstybės vadovus, ragino stabdyti autoritarinius, valstybei žalingus valdančiųjų sprendimus ir kvietė juos bendradarbiauti.

Savo laiške G.Landsbergis rašo: „Mums didelį nerimą kelia dabartinės valdžios veiksmai, kuriais ar dėl esminių demokratijos taisyklių nesupratimo, ar sąmoningai yra imamasi tokių iniciatyvų, kuriomis tos pačios demokratijos taisyklės yra grubiai laužomos. Tokiai valdžios įgyvendinamai „demokratijos erozijai“ principingai priešinsimės ir tam telksime pilietinę visuomenę“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

Panašių citatų galėtume pateikti ir daugiau. Profesorius Tomas Janeliūnas sako, kad G.Landsbergio laiškas liudija nenorą taikytis – bendrauti viešais laiškais nėra reikalo, jei tikrai siekiama susitarti su kita puse. R.Karbauskis, susitaręs su „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija sustiprino pajėgas Seime ir dabar ieškoti taikos su konservatoriais jam nėra reikalo.

„Matome R.Karbauskio reakciją, kad jis nemato reikalo apskritai kalbėtis, ir tai turbūt atspindi jo asmeninį nusiteikimą, kad jis turi tiesą, jam nereikia kažkokių patarimų iš šono. Matyt, tai jau yra tokia žmogiška problema, o ne tik politinis konfliktas“, – sakė VU TSPMI profesorius dr. T.Janeliūnas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Tomas Janeliūnas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Tomas Janeliūnas

Apžvalgininkas Rimvydas Valatka kritiškai vertina prezidentės siekį taikyti opoziciją su valdančiaisiais – demokratinėje valstybėje natūralu, kai opozicija kritikuoja, sulaiko valdžią nuo blogų sumanymų.

„Šios kadencijos Seimas bjauriausius dalykus dėl maisto, gėrimų vartojimo, dėl kitų draudimų visuomenei primetė tada, kai buvo taika Seime, kai konservatoriai balsavo taip, kaip valstiečiai. Aš nenorėčiau, kad jie tokioje taikoje gyventų. Kodėl to nori prezidentė? Man atrodo, vienintelis prezidentės noras yra, kad nebūtų „tulpinio pašto“ ir kitų tyrimų, kuriuose figūruos ji pati. Kai G.Landsbergis siūlo taikos planą ir siūlo padėti, tai man darosi iš tiesų neramu. Man geriau yra karas“, – teigė R.Valatka.

M.Romerio universiteto docentas Virgis Valentinavičius netgi drąsina prezidentę atnaujinti „tulpių paštą“, nes tai galėtų pasitarnauti santykių tarp politinių lyderių gerinimui. O valstiečių žaliųjų lyderio R.Karbauskio įžūlumas ir opozicijos bejėgiškumas – labai blogas derinys, žlugdantis Seimo darbą.

„Mano galva, prezidentė turėtų atnaujinti ir sustiprinti neoficialius užkulisinius kontaktus su pagrindiniais politinių partijų lyderiais Seime ir už Seimo. Kitaip sakant, atgaivinti „tulpių paštą“. Dabar susidaro toks vaizdas, kad visiškai tušti pono Karbauskio grasinimai komisijų tyrimais dėl to paties „tulpių pašto“ daro poveikį ir prezidentė prisibijo. O D. Grybauskaitė, kuri kažko prisibijo, tai tartum jau nebe D. Grybauskaitė“, – kalbėjo MRU Komunikacijos instituto direktorius, doc. dr. V.Valentinavičius.

Šis Seimas įpusėjo kadenciją, o nepriklausomos Lietuvos seimų istorija rodo, jog trečiaisiais kadencijos metais parlamentarai ryžtasi priimti visuomenėje prieštaringai vertinamus įstatymus. Ir ši grėsmė ypač padidėja, kai Seimas yra atsinaujinęs daugiau nei 60 proc.

„Visas bjaurastis, draudimus jie įvedinės per trečius metus ir tik maždaug 2019 m. gruodžio pabaigoje jie pradės suprasti: o Dieve, ateina galas, ką dabar reikės daryti? Iš esmės sakyčiau, kad visuomenei tai yra pats niūriausias, liūdniausias metas, ir jeigu visuomenė bus toliau tokia pasyvi, tai netrukus turbūt ne tik vaikams mokyklose, bet ir namuose šiaudinius kotletus privers valgyti“, – sakė R.Valatka.

Tikėtis taikos artimiausiu metu tikrai neverta, o gal ir apskritai neverta, nes, kaip sakė vienas iš mūsų kalbintų politologų, greičiausiai, kol neįvyks labai rimta politinė krizė, kuri tikrai priverstų kalbėtis poziciją su opozicija, arba kol nepasikeis politinės aplinkybės, kurios priverstų valdančiuosius ieškoti paramos opozicijoje, tol greičiausiai šita priešprieša neišnyks.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Atimtų vaikų drama: svarstoma sūnų ir dukrą atiduoti tik tėvui – motinai gali tekti gyventi atskirai

Verslas

A.Butkevičius piktinasi, kad S.Skvernelis savinasi jo nuopelnus dėl danų investicijų Marijampolėje

Aktualu

R.T.Erdoganas: yra pakankamai įrodymų, kad J.Khashoggi žmogžudystė buvo suplanuota

Aktualu

Popiežiaus vizito statistika: pinigai, dalyviai, savanoriai ir obuoliai jiems

Aktualu

Donatas Puslys: Penki žingsniai į žiniasklaidos nelaisvę

Vardai

Manekenės D.Didžiūnaitytės nužudymu įtariamo R.Piniko video atsidūrė melo ekspertų rankose

24sek

Dainius Adomaitis – apie trūkstamą oro gurkšnį „Rytui“ ir Manny Harriso problemą

Daugiau nei 12 tūkstančių Lenkijos savanorių mokosi ginti savo šalį

Aktualu

Turkijos opozicinis politikas: nužudyto J.Khashoggi kūnas rastas šulinyje

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

Gazas

Tikisi, kad žiema netikėtai nebeužklups: Kauno rajone atidarytas Kelių priežiūros valdymo centras

Aktualu

Seimas atmetė reikalavimą atkurti garso įrašą su S.Skvernelio replikomis apie žiniasklaidą

Maistas

Nidos receptas: obuolių skiltelės tešloje

Vardai

Stano privertė susimąstyti iš kauniečių atimtų vaikų istorija: „O tu nebijai, kad kaimynai praneš?“

Verslas

Marijampolės LEZ atidarytoje naujoje gamykloje dirbs iki 1000 žmonių

Pasaulis kišenėje

Svajonių darbas? Laplandijoje ieškoma Kalėdų senio elfų

Gazas

Lietuvių „drifterio“ pergalė: įveikti rimčiausi varžovai ir galimybė varžytis su pasaulio stipriausiais

Mokslas.IT

Mokslininkai: Marse tikriausiai esama pakankamai deguonies gyvybei egzistuoti

24sek

Prakalbo „Lakers“ peštukai: apie bausmės dydį ir spjūvį į veidą

Vardai

Besilaukiantis modelis Rasa Ciūnė – apie anemijos diagnozę: „Kasdien jaučiausi it mirštanti gulbė“

Naujienos

Sportas

Lietuvos rinktinė užsakomuoju reisu atvyko į Juodkalniją

Aktualu

Panevėžietis pasipiktino vaizdu autobuse – mėtėsi šiukšlės ir purvini skudurai

24sek

Arvydas Sabonis viešai padėkojo Jonui Kazlauskui

Vardai

V.Montvydienė su dukra dalyvavo maratono šeimos bėgime: „Adelė ruošėsi važinėdama dviračiu su tėčiu“

Vardai

Laidų vedėja Lavija Šurnaitė skiriasi su vyru Daumantu Kairiu

15min iš Podgoricos Sportas

Lietuvą priimančios Juodkalnijos strategas pripažįsta: „Tai kova dėl išlikimo“

Verslas

Vyras namelį ant ratų pavertė jaukiu būstu: vaizdai prieš ir po

Verslas

15min podkastas. Burės šaukia – žmonės, nusprendę savęs ieškoti jūroje ir vėjyje

24sek

JAV naujausios krepšinio lygos transliacijas režisavo alytiškis

Gyvenimas

Londono tarptautinėje madų savaitėje pirmąkart nebus kailių

Deuce

Ne pirmas kartas: sensacingos Serenos Williams pamokos teisėjams

Aktualu

P.Gražulis: „tvarkiečių“ tarybos posėdis įvyko, prezidentu bus siūloma kelti R.Paksą

Pasaulis kišenėje

Geriausi Europos miestai rudeniui, į kuriuos iš Lietuvos galima nuskristi tiesiogiai

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Maistas

Ištrauka iš knygos „Namai be atliekų“: kaip sumažinti maisto atliekų kiekį?

Gyvenimas

8 vyro požymiai, kuriuos pastebėjus moteriai geriau su juo net neprasidėti

Aktualu

Sankt Peterburge sulaikyta apie 100, Maskvoje – mažiau protestų dalyvių

24sek

Moterų krepšinyje – permainos: dalis Lietuvos čempionato vyks kartu su Baltijos šalimis

Aktualu

Nauja mokytojų darbo apmokėjimo tvarka kelia daug klausimų

Aktualu

Per visureigio avariją Vilniaus Laisvės prospekte sunkiai sužeista 11-metė ligoninėje mirė

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min