Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tūkstančiai eurų – europarlamentarų biurams Lietuvoje: ne visi egzistuoja, kai kuriuose nėra nė gyvos dvasios

Europarlamentarų biurai 15min tyrimas
15min nuotr. / Europarlamentarų biurai
Šaltinis: 15min
3
A A

Europarlamentarai kiekvieną mėnesį gauna nemenką sumą iš Europos Parlamento (EP) savo biurų nuomai Lietuvoje. Tačiau pasirodo, kad ne į visus biurus darbo dienomis ir darbo valandomis įmanoma pateikti, o vienu atveju, nurodytu adresu biuras tiesiog neegzistuoja.

Kiekvienam EP nariui per mėnesį skiriama nustatyta vienoda suma – 4342 eurai. Per metus susidaro 52 tūkst. eurų vienam nariui. Ši išmoka yra skirta apmokėti išlaidas, susijusias su EP nario biuro išlaikymu ir EP nario veiklos pristatymu valstybėje narėje. Lėšos skiriamos biurų nuomai ir jų eksploatacijai, kanceliarinėms išlaidoms, pašto išlaidoms, informacinių technologijų priemonių įsigijimui ir išlaikymui, interneto paslaugoms ir telefonų sąskaitoms ir pan. Iš viso yra 11 EP narių iš Lietuvos, taigi jiems visiems bendrai per mėnesį skiriama 47 tūkst. eurų, per metus – 573 tūkst.

Kiekvienam Europos Parlamento nariui per mėnesį skiriama nustatyta vienoda suma – 4342 eurai. Per metus susidaro 52 tūkst. eurų vienam nariui.

Tarptautinis žurnalistų tyrimas atskleidė, kad Europoje dalis parlamentarų nuomojosi patalpas iš savo partijų arba pinigai tekėjo į jų pačių kišenes. Balandžio mėnesį EP vyko balsavimas dėl šių išlaidų didesnio skaidrumo. Tačiau 423 iš 751 europarlamentaro balsavo prieš privalomą biuro išlaidų paviešinimą. Taigi kol kas nėra kontroliuojama, kaip naudojamos šios lėšos.

15min pasidomėjo, kaip naudojami šie Europos Sąjungos (ES) pinigai, kokius biurus nuomojasi kiekvienas europarlamentas iš Lietuvos, apsilankė visuose biuruose ir patikrino, ar darbo metu įmanoma į juos patekti. Labai maža dalis europarlamentarų noriai pateikė duomenis, iš ko jie nuomojasi patalpas, taigi ne visais atvejais aišku, kur tiksliai keliauja ES pinigai. Vis dėlto nemaža dalis jų pateikė informaciją, kiek per mėnesį jiems kainuoja nuoma. Nuomos kainos yra ženkliai mažesnės nei EP skiriamos lėšos, taigi europarlamentarams, sumokėjus nuomos mokestį, dar lieka didelė dalis sumos, kuri turėtų būti naudojama kitoms biuro išlaidoms.

Biuruose sutikti europarlamentarų padėjėjai 15min teigė, kad rinkėjai gana dažnai užsuka į politikų ofisus, pasakoja apie savo problemas. Vis dėlto, ne į visus biurus rinkėjai gali lengvai patekti.

VIDEO: Europarlamentarų biurai darbo valandomis užrakinti

Jokios kontrolės ir biuras, kurio nėra

Siekiant išsiaiškinti, kam ir kiek europarlamentarai moka už biurų išlaikymą, pirmiausiai kreipėmės į mūsų šalies atstovybę EP. Kaip ir kitų šalių žurnalistai, vykdę šį tarptautinį tyrimą, sužinojome, kad EP apskritai nekontroliuoja, kaip leidžiami šie „kišenpinigiai“, kuriems kasmet skiriama apie 40 mln. eurų.

„Mielai padėčiau, bet mes tokios informacijos tiesiog neturime. Reikėtų kreiptis į pačius EP narius“, – teigė EP informacijos biuro Lietuvoje atstovas Robertas Pogorelis.

Taigi teko kreiptis į kiekvieną Lietuvos europarlamentarą. O kartu – patikrinti, ar darbo valandomis apskritai galima patekti į patalpas, kurioms kas mėnesį leidžiami ES mokesčių mokėtojų – taigi ir jūsų – pinigai.

Toliau pateikiame informaciją apie visų EP narių biurus Lietuvoje. Dalis europarlamentarų – Viktoras Uspaskichas, Rolandas Paksas, Valentinas Mazuronis ir Valdemaras Tomaševskis – nepateikė jokios informacijos apie tai, kiek ir kam moka už biurų išlaikymą. Dar linksmiau tai, kad dažną biurą 15min žurnalistai darbo metu rado uždarytą, o V.Uspaskicho biuro egzistavimą paneigė patalpų šeimininkai – jo buvusios partijos administracija.

Viktoras Uspaskichas

Nuomos kaina per mėnesį: nepateikė duomenų

Biuro savininkas: nepateikė duomenų

15min nuotr./V.Uspaskicho biuras
15min nuotr./V.Uspaskicho biuras

EP informacinio biuro Lietuvoje tinklapyje nurodoma, kad V.Uspaskicho biuras yra įsikūręs adresu Ankštoji gatvė 3, čia yra įsikūrusi ir pagrindinė Darbo partijos būstinė. Vis dėlto, kai 15min žurnalistai atvyko nurodytu adresu, ofiso administratorė patikino, kad V.Uspaskicho biuras nurodytu adresu neegzistuoja, kad jis išstojo iš partijos ir nieko bendro su patalpomis nebeturi, o minėtoje vietoje yra įsikūrusi tik Darbo partijos būstinė. Taip pat moteris teigė, kad abejoja, ar V.Uspaskicho biuras Vilniuje apskritai egzistuoja.

Su pačiu V.Uspaskichu 15min susisiekti nepavyko, jis neatsakė į daugybę skambučių, todėl nepavyko išsiaiškinti, ar jis vis dar gauna lėšas nuomai iš EP ir ar šiuo metu jis turi kokį nors biurą Lietuvoje.

Valentinas Mazuronis

Nuomos kaina per mėnesį: nepateikė duomenų

Biuro savininkas: nepateikė duomenų

15min nuotr./V.Mazuronio biuras
15min nuotr./V.Mazuronio biuras

V.Mazuronio biuras yra Šv. Ignoto gatvėje. V.Mazuronis 15min nepateikė duomenų: nei kiek per mėnesį moka už nuomą, nei iš ko yra nuomojamas biuras, motyvuodamas konfidencialumo reikalavimais.

Dar daugiau, jo biurą surasti yra gana sunki užduotis, nes nėra nuorodų, kur tiksliai reikėtų eiti ir kur yra pats biuras. Be to, antradienio popietę, darbo valandomis, apsilankę prie biuro 15min žurnalistai pamatė lentelę: „Šiuo metu mūsų nėra, tačiau galite susisiekti.“ Taigi nieko biure rasti nepavyko.

V.Mazuronio biuras 15min nurodė tik tiek, kad patalpos nuomojamos „rinkos kaina“. Beje, dar neseniai šio EP nario biuras veikė kitu adresu – Šermukšnių g. 8, Vilniuje. Dabartinis biuras išnuomotas tik kovo pabaigoje. Ar biuro keitimas kaip nors susijęs su V.Mazuronio pasitraukimu iš Darbo partijos – atsakyti galėtų tik pats politikas.

Valdemaras Tomaševskis

Nuomos kaina per mėnesį: nepateikė duomenų

Biuro savininkas: nepateikė duomenų

15min nuotr./V.Tomaševskio biuras
15min nuotr./V.Tomaševskio biuras

EP informacinio biuro Lietuvoje tinklapyje nurodoma, jog pagrindinis V.Tomaševskio biuras Vilniuje yra Naugarduko gatvėje. Biuras randamas gana paprastai, apie jį praneša informaciniai ženklai. 15min žurnalistai apsilankė jo biure trečiadienio ryte, tačiau jame nieko nerado. Prie biuro kabo informacinis ženklas, kad jame priėmimus vykdė ir buvusi Seimo narė Vanda Kravčionok.

Pats europarlamentaras negalėjo tiksliai įvardinti sumos, kurią moka už biuro nuomą. „Ne vieną turiu, o tris biurus turiu Vilniuje. Įvairiai ten, priklauso šildymo sezonas, ne šildymo sezonas, tikrai jums nepasakysiu. Yra kaina. Aš dabar tiksliai jums nepasakysiu, kadangi nuolat keičiasi, buvo vienoj vietoj, dabar kitoj vietoje, buvo iš šiaurės pusės, dabar iš pietų pusės“, – 15min kalbėjo V.Tomaševskis.

Rolandas Paksas

Nuomos kaina per mėnesį: nepateikė duomenų

Biuro savininkas: nepateikė duomenų

15min nuotr./R.Pakso biuras
15min nuotr./R.Pakso biuras

R.Pakso biuras yra įsikūręs Gedimino prospekte. Vis dėlto pats europarlamentaras teigė negalintis pateikti duomenų, kiek per mėnesį moka už patalpų nuomą bei kas yra patalpų savininkas, nes taip esą pažeis konfidencialumą. Biurą rasti nėra paprasta, ant pastato nėra informacinių ženklų, kurie nurodytų, kur yra parlamentaro ofisas. Vis dėlto trečiadienio popietę, kai 15min žurnalistai lankėsi vietoje, buvo darbo valandos, tačiau biuro durų niekas neatidarė.

Bronis Ropė

Nuomos kaina per mėnesį: 549,27 euro

Biuro savininkas: Kooperatinė bendrovė Lietuvos kooperatyvų sąjunga

15min nuotr./B.Ropės biuras
15min nuotr./B.Ropės biuras

B.Ropės biuras yra įsikūręs Vilniaus centre, Gedimino prospekte. Kai biure apsilankė 15min žurnalistai, jame darbavosi jo padėjėjos.

Europarlamentaras taip pat turi biurą ir Kaune, K.Donelaičio gatvėje. Pasak B.Ropės, kadangi žemės ūkio klausimai yra vieni iš prioritetinių, todėl Kaune, LR žemės ūkio rūmuose yra gautos patalpos pagal patalpų panaudojimo sutartį. Už šias patalpas už komunalines ir eksploatavimo išlaidas mokama pagal einamojo mėnesio faktines sąnaudas. Nuomos mokestis nėra mokamas.

Petras Auštrevičius

Nuomos kaina per mėnesį: 630 eurų

Biuro savininkas: „R.Bektemirovo firma „Protas ir Logika“

15min nuotr./P.Auštrevičiaus biuras
15min nuotr./P.Auštrevičiaus biuras

P.Auštrevičiaus biuras Vilniuje yra įsikūręs Teatro gatvėje. Biurą pastebėti yra paprasta, nes esančios iškabos praneša apie jį. Vis dėlto, trečiadienio rytą, kai 15min žurnalistai lankėsi europarlamentaro biure, jame nieko rasti nepavyko, nors tuo metu buvo darbo valandos. P.Auštrevičius taip pat turi ofisą ir Utenoje. Šiomis patalpomis jis naudojasi nemokamai, kadangi jos priklauso jo partijai.

Laima Liucija Andrikienė

Nuomos kaina per mėnesį: 1300 eurų

Biuro savininkas: UAB „Vastint Lithuania“

15min nuotr./L.Andrikienės biuras
15min nuotr./L.Andrikienės biuras

Europarlamentarės biuras yra įsikūręs Vilniaus centre, Jogailos gatvėje, esančiame verslo centre. 15min pavyko patekti į L.L.Andrikienės biurą iš antro karto, trečiadienį, tuomet biure buvo europarlamentarės padėjėjas. Pirmo apsilankymo metu darbo valandomis antradienį, jame parlamentarės komandos nebuvo.

Zigmantas Balčytis

Nuomos kaina per mėnesį: 1500 eurų

Biuro savininkas: nepateikė duomenų

15min nuotr./Z.Balčyčio biuras
15min nuotr./Z.Balčyčio biuras

Z.Balčyčio biuras yra įsikūręs netoli Gedimino prospekto, Ž.Liauksmino gatvėje. Europarlamentaras nepateikė duomenų, iš ko tiksliai nuomojasi biuro patalpas dėl konfidencialumo reikalavimų. Jo padėjėja teigė, kad tai yra fizinis asmuo. Biuras randamas gana lengvai, ant pastato yra informacinis ženklas. 15min žurnalistų apsilankymo metu biure buvo ir darbuotojos, ir pats europarlamentaras.

Vilija Blinkevičiūtė

Nuomos kaina per mėnesį: 931 euras

Biuro savininkas: Valentinas Kozelas

15min nuotr./V.Blinkevičiūtės biuras
15min nuotr./V.Blinkevičiūtės biuras

Europarlamentarės biuras yra įsikūręs Vilniaus centre, J.Savickio gatvėje. Biuras yra gana lengvai surandamas, yra apie jį informuojančios iškabos. Kai biure apsilankė 15min žurnalistai, biure buvo darbuotojų.

Antanas Guoga

Nuomos kaina per mėnesį: 627,17 euro

Biuro savininkas: UAB „Kotruna“

15min nuotr./A.Guogos biuras
15min nuotr./A.Guogos biuras

A.Guogos biuras Vilniuje yra J.Jasinskio gatvėje. Biuras nesunkiai randamas, iš gatvės pusės yra apie biurą informuojantis ženklas. 15min žurnalistų apsilankymo metu biure buvo parlamentaro padėjėjai.

Algirdas Saudargas

Nuomos kaina per mėnesį: 1100 eurų

Biuro savininkas: Marius Stonys

15min nuotr./A.Saudargo biuras
15min nuotr./A.Saudargo biuras

A.Saudargo biuras yra įsikūręs Teatro gatvėje, Vilniuje. Jį rasti pakankamai paprasta, nuo gatvės pusės yra informacinė lentelė, kuri nurodo, kuria kryptimi eiti link biuro. 15min žurnalistų apsilankymo metu biure darbavosi politiko padėjėjos.

Kitas klausimas – ar A.Saudargas pilnai laikosi EP taisyklių leisdamas biuro nuomai skirtus pinigus. Mat tuo pačiu adresu nurodoma ir, pavyzdžiui, krikdemiško leidinio „Apžvalga“ redakcija. Beje, leidinys pats nurodo esąs finansuojamas EP Europos Liaudies partijos, kuriai priklauso A.Saudargas, lėšomis. EP taisyklėse aiškiai pasakyta, kad pinigai biuro išlaikymui gali būti naudojami tik europarlamentaro veiklai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min