Dabar populiaru
Publikuota: 2014 kovo 29d. 19:48

Tuo metu, kai Lietuvos partijos įsipareigojo stiprinti krašto gynybą, Rolandas Paksas ieškojo priežasčių, kodėl to nereikia daryti

Rolandas Paksas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Rolandas Paksas

Šeštadienį prezidentūroje iškilmingai pasirašytas partijų susitarimas didinti išlaidas krašto apsaugai. Susitarimą pasirašė septynios iš aštuonių parlamentinių partijų. Pasirašė tik keturi partijų vadovai. Kur buvo kiti? Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas, ėjęs prezidento pareigas tuomet, kai Lietuva stojo į NATO, 15min.lt teigė, kad į prezidentūrą nėjo, nes nebuvo pakviestas.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas 15min.lt teigė, kad į prezidentūrą nėjo, nes nebuvo kviestas. Lenkų rinkimų akcijos vadovas Valdemaras Tomaševskis nėjo, kai sužinojo, kad neis R.Paksas. Pasirašyme nedalyvavo ir „Drąsos kelio“ pirmininkas Jonas Varkala.

R.Paksas kritikavo tekstą, kurį parėmė jo partija

Neturėjau kvietimo. Nenorėčiau, kad atrodytų, jog tai kažkokia nuoskauda. Tiesiog nei partija, nei aš asmeniškai kvietimo pasirašyti negavome, – sakė R.Paksas.

„Negavau kvietimo. Nenorėčiau, kad atrodytų, jog tai kažkokia nuoskauda. Jokiu būdu ne. Tiesiog nei partija, nei aš asmeniškai kvietimo pasirašyti negavome“, – 15min.lt sakė R.Paksas.

Jis prisiminė, kaip prieš dešimt metų pats šeimininkavo prezidentūroje ir buvo Lietuvos stojimo į NATO proceso dalyvis.

„Lygiai prieš dešimt metų toje pačioje prezidentūroje, toje pačioje salėje buvo pasirašyti protokolai, kuriuos ministras pirmininkas išvežė į Vašingtoną. Tada juos pasirašiau būdamas prezidentu. Turbūt, nei jūs apie tai girdėjote, nei tai buvo šiandien paminėta“, – kalbėjo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Partijos pasirašė susitarimą didinti kariuomenės finansavimą.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Partijos pasirašė susitarimą didinti kariuomenės finansavimą.

Manau, kad tas tekstas, kuris buvo labai staigiai sukurptas ir kurį pasirašėme, daugelyje vietų neatlaiko kritikos, – teigė R.Paksas.

R.Paksas negailėjo kritikos susitarimui, kurį vos prieš porą valandų pasirašė jo pavaduotojas partijoje Kęstas Komskis: „Manau, kad tas tekstas, kuris buvo labai staigiai sukurptas ir kurį pasirašėme, daugelyje vietų neatlaiko kritikos. Esu giliai įsitikinęs, kad mūsų saugumas yra mūsų vienybė, stipri ekonomika, solidarumas. Nei šeši, nei dešimt, nei penkiolika lėktuvų mūsų saugumo neužtikrins. A.Smetonos laikais 26 proc. BVP buvo skiriama kariuomenei ir valstybė pasidavė neiššovusi nei vieno šūvio“.

Paklaustas, kodėl iš viso jo partija pasirašė susitarimą, jei lyderis nepritaria jo nuostatoms, R.Paksas paaiškino: „Suprantu, kad tai yra reikalingas dalykas. Į tekstą, kurį surašė Gediminas Kirkilas su Andriumi Kubiliumi, mes pažiūrėjome labai tolerantiškai, nes situacija šalyje reikalauja vienijančių sprendimų.“

V.Mazuronis mano kitaip nei R.Paksas

Mano asmenine nuomone, pasirašytas susitarimas ir jame išdėstyti siekiai yra labai geri, – sakė V.Mazuronis.

Aplinkos ministras ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pavaduotojas Valentinas Mazuronis 15min.lt sakė nežinantis, kodėl pasirašyti susitarimo nebuvo pasiūlyta jam. Aplinkos ministras nurodė, jog būtent R.Paksas dalyvavo galutinai suderinant susitarimo tekstą.

„Kas pasirašys, buvo apsitarta politinėje taryboje. Partijos pozicijos dėl šio susitarimo mes nežinome, nes galutinis tekstas buvo suderintas tik penktadienio vakarą. Kaip įprasta tokiais atvejais įgaliojimą priimti sprendimą turėjo partijos vadovas. Kiek aš žinau, jis ir dalyvavo derinant galutinį tekstą“, – sakė aplinkos ministras.

BFL nuotr./Valentinas Mazuronis
BFL nuotr./Valentinas Mazuronis

V.Mazuronio ir R.Pakso pozicijos išsiskyrė.

„Mano asmenine nuomone, pasirašytas susitarimas ir jame išdėstyti siekiai yra labai geri. Jį buvo būtina pasirašyti. Nurodyti terminai yra labai logiški ir tinkamai sudėlioti. Taip pat tinkamai sudėlioti teiginiai dėl euro bei Visagino atominės elektrinės“, – sakė V.Mazuronis.

Partijų vadovus kvietė neformaliai

Tokie nesusipratimai ir nenuoseklumas, kaip „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininko pareiškimai, nedaro garbės politinei jėgai, – dėstė E.Masiulis.

Liberalų sąjūdžio vadovas Eligijus Masiulis 15min.lt teigė, kad susitarimo pasirašymo detalės buvo derinamos neformaliai: „Tekstas buvo koordinuojamas ir derinamas trijų žmonių – Gedimino Kirkilo, Andriaus Kubiliaus ir Petro Auštrevičiaus. Vakar galutinis teksto variantas buvo baigtas derinti. Man paskambino G.Kirkilo referentė ir paklausė, ar aš galėsiu dalyvauti. Jokių raštiškų kvietimų nebuvo.“

E.Masiulis stebėjosi, kodėl po susitarimu nėra Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko L.Balsio parašo, nors ši partija savo atstovą Seime turi: „Manau, kad tai nebuvo sąmoningas sprendimas, tiesiog kažkam iškrito iš galvos.“

Paklaustas, ar tai, kad vienos iš pasirašiusių partijų lyderis jau dabar kritikuoja susitarimo tekstą, netaps kliūtimi siekti užsibrėžtų tikslų, Liberalų sąjūdžio lyderis teigė, kad svarbiausia yra didžiųjų partijų nuomonė.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Eligijus Masiulis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Eligijus Masiulis

Jei kažkada, kai stojome į NATO, atrodė, kad tuos 2 proc. nuo BVP reikia skirti, nes prašo Aljansas, tai dabar įsitikinome, kad tai pirmiausia mūsų pačių interesas stiprinti gynybinius pajėgumus, – kalbėjo Liberalų sąjūdžio lyderis.

„Didžiųjų politinių partijų vadovų parašai yra ir tai užtikrina susitarimų vykdymą. Aišku, tai yra ir politinės kultūros klausimas, ar pasirašytų susitarimų bus laikomasi. Tikiu, kad šį kartą partijos savo įsipareigojimų laikysis. Tokie nesusipratimai ir nenuoseklumas, kaip „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininko pareiškimai, nedaro garbės partijai“, – sakė E.Masiulis.

E.Masiulis pabrėžė, kad, palygini su buvusiais susitarimais, šis susitarimas yra svarbus dar ir tuo, jog jame įtvirtinti mechanizmai, kaip bus siekiama užsibrėžtų tikslų. Pavyzdžiui, kasmet tvirtinant biudžetą reikės numatyti dviejų būsimų metų prognozuojamus skaičius. Išsisukti nuo parašo nebus galima.

„Be to, situacija yra radikaliai pasikeitusi. Kai stojome į NATO, atrodė, kad tuos 2 proc. nuo BVP reikia skirti, nes prašo Aljansas, tai dabar įsitikinome, kad tai pirmiausia mūsų pačių interesas stiprinti savo gynybą“, – sakė E.Masiulis.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas L.Balsys neslėpė apmaudo, kad rengiant susitarimą nebuvo pastebėtas: „Lietuvos žaliųjų partija pritaria pozicijai deramai finansuoti šalies gynybą. Bet niekas nei į derybas, nei pasirašyti manęs nekvietė.“ Pasak jo, taip paminami demokratijos principai.

Paklaustas, ar nenutuokia, kodėl nebuvo kviestas į prezidentūrą, L.Balsys sakė: „Maniau, kad kviečiamos tik tos partijos, kurios turi frakcijas Seime, tačiau dokumentas vadinasi „Seime atstovaujamų partijų susitarimas“. Pamenu, anksčiau, kai aš dar nebuvau politikoje, panašius dokumentus yra pasirašiusios ir tos partijos, kurios turi tik vieną narį Seime."

V.Tomaševskis pasekė R.Pakso pavyzdžiu

Lenkų rinkimų akcijos pirmininkas V.Tomaševskis 15min.lt teigė, kad turėjo šeiminių reikalų, todėl susitarimo pasirašyme dalyvauti negalėjo: „Vakar derinome šį klausimą. Kai išgirdau, kad iš „Tvarkos ir teisingumo“ bus K.Komskis, paprašiau, kad ir mane pakeistų.“

Vietoje V.Tomaševskio susitarimą pasirašė Lenkų rinkimų akcijos narys Jaroslavas Narkevičius.

Kvietimus gavo visi. Jei negavo, tai kaip nusprendė, kad į pasirašymą vyks K.Komskis? – klausė G.Kirkilas.

Susitarimo teksto derinimą ir partijų atstovų kvietimą koordinavęs Seimo pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas 15min.lt teigė, kad Lietuvos žaliųjų partijos atstovas nebuvo pakviestas todėl, kad buvo kviečiamos tik tos partijos, kurios turi frakcijas Seime.

R.Pakso pareiškimus, kad šis nesulaukė kvietimo, G.Kirkilas vadino netiesa: „Kvietimus gavo visi. Jei negavo, tai kaip ši partija nusprendė, kad į pasirašymą vyks K.Komskis?“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min