Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 14d. 07:00

Turgus nepasiduoda brangymečio baubui

Vaisiais turguje prekiaujančio Sauliaus Petronio teigimu, branginti prekių neįmanoma, tai atbaidytų pirkėjus.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vaisiais turguje prekiaujančio Sauliaus Petronio teigimu, branginti prekių neįmanoma, tai atbaidytų pirkėjus.

Šalį apėmus visuotiniam kainų kilimui, turgus kol kas atsilaiko spaudimui ir prekės čia brango nežymiai. Prognozuojama, kad sunkmečiu turgavietės taps bene patraukliausios pirkėjams prekybos vietos. Tačiau turgaus prekeiviai rūpesčių neišvengė – jie baiminasi, kad sumaištį gali įnešti kasos aparatai.

Nepaisant pabrangusių verslo liudijimų ir mokesčių, kainos turguje vis dar gerokai mažesnės nei didžiuosiuose prekybos centruose. Kalvarijų turgavietę valdančios savivaldybės įmonės „Šnipiškių ūkis“ laikinai direktoriaus pareigas einantis Vidmantas Tamulionis „15min“ teigė, kad turguje kainos kilo nežymiai.

„Pabrangę verslo liudijimai ir degalai padarė savo, tačiau turguje buvo ir bus pigiau nei prekybos centruose, be to, čia visuomet galima derėtis. Prekyvietės vieta turgavietėje nebrango nuo 1998 metų“, – sakė V.Tamulionis.

Pašnekovas pastebi, kad turguje pirkėjų daugėja. „Po švenčių, aišku, žmonių antplūdžio nėra, tačiau tendencija tokia, kad pirkėjų daugės, bent jau perkančių maisto produktus“, – teigė V.Tamulionis.

Halės turgaus direktoriaus pavaduotojas Viktoras Konovalovas taip pat pastebi, jog pirkėjų turguje netrūksta. „Mūsų privalumas yra pigumas, o sunkmečiu žmonėms tai yra itin aktualu. Dauguma prekeivių savo produkcijos nebrangina – kainas kelia tik tie, kurie yra priklausomi nuo tiekėjų, taip pat netrukus neišvengiamai brangs mėsa. Daržovės brangti neturėtų“, – sakė V.Konovalovas.

Pasak ekonomisto Romo Lazutkos, turgus sunkmečiu išties galėtų tapti ta salele, kurią kainų kilimas paveiks mažiausiai. „Turguje prekės brangti neturėtų arba brangs nežymiai. Be to, turgavietės veikiausiai sulauks didesnio pirkėjų srauto: prekybos centrų komfortą nemažai visuomenės daliai nusvers kaina, kuri turguose yra mažesnė“, – teigė R.Lazutka.

Kol kas pasiūlymas yra toks, kad kasos aparatai būtų privalomi tik nelietuviškos maisto produkcijos perpardavinėtojams. Sakė V.Rekevičius.

Didysis baubas – kasos aparatai

Anot Halės turgaus direktoriaus pavaduotojo V.Konovalovo, turgaus prekeivius gąsdina valdžios idėjos įvesti turguje privalomus kasos aparatus. „Juos siūloma įvesti tik nelietuviškos produkcijos perpardavinėtojams. Bet ką reikės daryti, tarkime, ūkininkui, kuris parduoda ir savo produkciją, ir lenkišką“, – svarstė V.Konovalovas.

Mėsa Kalvarijų turguje prekiaujantis vilnietis Remigijus piktinosi, jog prekeiviai jaučiasi „įsprausti į kampą“. „Jei ši naujovė su kasos aparatais įsigalios, tuomet apskritai nebežinau, kaip reikės dirbti. Mokesčiai kyla, verslo liudijimai brangsta, kur dar visas su tuo susijęs popierizmas. Kainų kelti negalime. Teks piketuoti, nes nebeaišku, kaip toliau reiks suktis“, – skėsčiojo rankomis Remigijus.

Tačiau Žemės ūkio ministerija tikina, jog lietuvišką produkciją parduodantiems prekeiviams baimintis nėra ko. „Konkretaus sprendimo dėl kasos aparatų dar nėra: šiuo metu vyksta derinimai su Valstybine mokesčių inspekcija, Finansų ministerija, Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, gamintojų, ūkininkų asociacijomis. Tačiau kol kas pasiūlymas yra toks, kad kasos aparatai būtų privalomi tik nelietuviškos maisto produkcijos perpardavinėtojams“, – pabrėžė Žemės ūkio ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vilius Rekevičius.

Pasak jo, lietuviškos produkcijos pardavimui ar perpardavimui tai nebūtų taikoma. „Taip siekiame apsaugoti Lietuvos ūkininkus nuo pernelyg didelės užsienio produktų konkurencijos“, – teigė V.Rekevičius.

Ministerijos atstovo teigimu, sprendimas dėl kasos aparatų turgavietėse turėtų būti priimtas vasarį.

Prieštarauja logikai

Analitikai abejoja kasos aparatų būtinybe turgavietėse. „Kasos aparatai reikalingi tam, kad matytųsi prekeivio pelnas ir būtų galima kontroliuoti, ar jis susimoka mokesčius. Jei kasos aparatai bus privalomi tik nelietuviška produkcija prekiaujantiesiems, ar tai reikš, kad lietuviškais gaminiais galima prekiauti nelegaliai?“ – svarstė R.Lazutka.

Be to, anot ekonomisto, toks pasiūlymas prieštarautų Europos Sąjungos (ES) politikai. „Juk į ES ir stojome tam, kad prisijungtume prie laisvo prekių judėjimo. O dabar skelbiame karą lenkiškiems obuoliams“, – ironizavo R.Lazutka.

Temos: 1 Turgus
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min