Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota: 2014 gruodžio 23d. 09:26 , Atnaujinta: 2014 gruodžio 23d. 11:37

„Tvarkiečių“ pataisos: prezidentė vetuotų, STT mato neigiamą poveikį atliekamiems tyrimams

Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi „Knygų Kalėdų“ kūrybinėse dirbtuvėse
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi „Knygų Kalėdų“ kūrybinėse dirbtuvėse
Atsakomybę dėl kyšininkavimo švelninančios partijos „Tvarka ir teisingumas“ inicijuotos Baudžiamojo kodekso (BK) pataisos nublokštų Lietuvą į trečiarūšiųvalstybių sąrašą, sako prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja. Savo ruožtu Specialiųjų tyimų tarnybos (STT) direktorius Saulius Urbanavičius pastebi, kad pataisos turėtų neigiamų pasekmių ir apsunkintų korupcinių nusikaltimų tyrimą.

Pasak Virginijos Būdienės, šiomis pataisomis „tvarkiečiai“ norėjo „pasidovanoti kalėdinę dovaną“, kad tektų stabdyti bylą dėl partinio kyšininkavimo.

Generalinis prokuroras Darius Valys antradienį kreipėsi į Seimą su prašymu dėl kyšininkavimo panaikinti „tvarkiečio“ Rimanto Antano Ručio, anksčiau buvusio partijos atsakingojo sekretoriaus, teisinę neliečiamybę.

Abejotina, ar prezidentė galėų pasirašyti tokį įstatymą, kur mes stodami į tarptautines organizacijas ne tik pasirodytume prastai, bet būtume nublokšti į trečiarūšių-keturrūšių kyšinių valstybių sąrašą.

„Viena partija norėjo sau pasidovanoti kalėdinę dovaną, pateiktos Baudžiamojo kodekso pataisos, kurios sumažintų atsakomybę už prekybą poveikiu. Prezidentė vertina šį siekį labai griežtai neigiamai ir labai keista, kad (Seimas ėmėsi skubiai nagrinėti) tokias Baudžiamojo kodekso pataisas, kurios įgalintų neskaidrumą, partijų kyšininkavimą, nebaudžiamumą, vos ne vogti, vertiname labai neigiamai. Švelninti atsakomybę už juridinių asmenų kyšininkavimą visiškai būtų netoleruotina“, – antradienį Žinių radijui sakė V.Būdienė.

Ji tvirtino, jog prezidentė nepasirašytų tokio įstatymo, jei jis būtų priimtas Seime.

„Abejotina, ar prezidentė galėų pasirašyti tokį įstatymą, kur mes stodami į tarptautines organizacijas ne tik pasirodytume prastai, bet būtume nublokšti į trečiarūšių-keturrūšių kyšinių valstybių sąrašą. BK pataisos, kurias pateikė „Tvarka ir teisingumas“ atstovai, yra visiškai korupcinės, dar blogiau, jos galiotų atgaline tvarka, taigi tektų sustabdyti partinio kyšininkavimo arba prekybos poveikiu susitarimų neskaidrius dalykus“, – kalbėjo patarėja.

STT: pataisos pakenktų ir šiuo metu atliekamiems tyrimams

Siūlymas naikinti baudžiamąją atsakomybę juridiniams asmenims už prekybą poveikiu turėtų neigiamų pasekmių ir apsunkintų korupcinių nusikaltimų tyrimą, teigia Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktorius Saulius Urbanavičius.

Praėjusį ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė V.Vasiliausko parengtų Baudžiamojo kodekso pataisų projektui, pagal kurį straipsnis „Prekyba poveikiu“ būtų keičiamas į „Tarpininko kyšininkavimą“. Pagal jį nebūtų baudžiamas asmuo, kuris tiesiogiai arba netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo ar susitarė duoti kyšį, o liktų tik bausmė už patį kyšio davimą. Be to, dingsta juridinio asmens atsakomybė.

Anot S.Urbanavičiaus, itin svarbu tai, kad baudžiamąją atsakomybę švelninančios pataisos taikomos ir nusikalstamoms veikoms, padarytoms iki šių pataisų įsigaliojimo.

Šiuo metu STT atlieka su partija „Tvarka ir teisingumas“ susijusį ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu.

Anot S.Urbanavičiaus, itin svarbu tai, kad baudžiamąją atsakomybę švelninančios pataisos taikomos ir nusikalstamoms veikoms, padarytoms iki šių pataisų įsigaliojimo.

„Dėl šios priežasties būtų pakenkta STT šiuo metu atliekamiems ikiteisminiams tyrimams, o asmenims, galbūt padariusiems nusikalstamas veikas valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, būtų sukurtos prielaidos išvengti baudžiamosios atsakomybės“, – tvirtino STT vadovas.

Jo tvirtinimu, pritarus pataisoms turėtų būti peržiūrėta ir dauguma priimtų, tačiau nebaigtų vykdyti apkaltinamųjų nuosprendžių, kuriais asmenys pripažinti kaltais dėl prekybos poveikiu.

S.Urbanavičius atkreipė dėmesį, kad tokie pakeitimai prieštarautų Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupės (GRECO) ataskaitoje Lietuvai pateiktoms rekomendacijoms ir neatitiktų 1999 metų Europos baudžiamosios teisės konvencijoje dėl korupcijos.

„Konvencija įsakmiai reikalauja įtvirtinti ne tik fizinio, bet ir juridinio asmens atsakomybę už visas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, todėl juridinio asmens baudžiamosios atsakomybės už prekybą poveikiu atsisakymas būtų vertinamas kaip Konvencijos pažeidimas“, – pabrėžė pareigūnas.

„Be to, STT nuomone, šių pakeitimų priėmimas turėtų neigiamų padarinių siekiant itin reikšmingo Lietuvos Respublikos užsienio politikos tikslo – įstoti į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO). Viena pagrindinių sąlygų įstoti į EBPO – pasirašyti ir ratifikuoti EBPO konvenciją dėl papirkinėjimo tarptautiniuose verslo sandoriuose bei užtikrinti, kad nacionalinė teisė atitiktų prisijungiant prie šios konvencijos prisiimtus įsipareigojimus“, – BNS sakė S.Urbanavičius.

Prokuroras: smūgis Lietuvos prestižui

Pasak I.Mikelionio, jeigu būtų priimta V.Vasiliausko pataisa, dalis šiuo metu nusikalstamomis laikomų veikų būtų dekriminalizuotos.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento Irmantas Mikelionis teigia, kad V.Vasiliausko pasiūlytos pataisos suduotų didelį smūgį Lietuvos prestižui.

„2011 metais esame keitę šį straipsnį, esame prisijungę prie Baudžiamosios teisės konvencijos dėl korupcijos. Kitų valstybių akyse mes atrodytume labai negražiai“, – po Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdžio žurnalistams sakė pareigūnas.

Pasak I.Mikelionio, jeigu būtų priimta V.Vasiliausko pataisa, dalis šiuo metu nusikalstamomis laikomų veikų būtų dekriminalizuotos.

Ano jo, Baudžiamojo kodekso pakeitimas turėtų įtakos ir dabar atliekamiems tyrimams.

„Korupcinių nusikalstamų veikų nėra tiek daug, bet viena kita byla iš tikrųjų strigtų, viena kita byla susilauktų išteisinamojo nuosprendžio ar būtų nutraukta“, – sakė I.Mikelionis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

07:38
00:50
01:14

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min