Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 22d. 10:04 , Atnaujinta: 2019 sausio 22d. 11:09

„Tvarkos ir teisingumo“ bylos pradžia: bandyta nušalinti teisėją ir grąžinti taisymui kaltinamąjį aktą

Rolandas Skaisgirys
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr. / Rolandas Skaisgirys

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ politinės korupcijos byla Panevėžio apygardos teisme antradienį prasidėjo nuo nesėkmingo bandymo nušalinti teisėją. Kaltinamojo buvusio parlamentaro Rimanto Antano Ručio advokatas siekė nuo bylos nušalinti Panevėžio apygardos teismo teisėją Evaldą Vanagą.

Pirmajame bylos posėdyje antradienį advokatas Saulius Juzukonis savo prašymą motyvavo tuo, kad jo ginamojo žmona, advokatė Aušra Ručienė prieš keliolika metų atstovavo vienoje byloje eismo įvykyje žuvusios merginos tėvams – šioje byloje teistas E.Vanago sūnus.

„Mano atstovaujamojo sutuoktinė atstovavo priešingoje pusėje prieš teisėjo Vanago sūnų. Manome, kad šis argumentas gali turėti subjektyvaus šališkumo šioje byloje“, – sakė advokatas.

Šį prašymą teisėjų kolegija atmetė kaip „deklaratyvų ir nepagrįstą“.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Advokatas Saulius Juzukonis
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Advokatas Saulius Juzukonis

„Tai yra visiškai deklaratyvus nurodytas pagrindas, niekaip neparemtas, išskyrus subjektyvią nuomonę, todėl nušalinti teisėją Vanagą nėra jokio pagrindo“, – tikino kolegijos pirmininkas Algirdas Gaputis.

Pats teisėjas E.Vanagas tvirtino nesąs šališkas ir šioje skaudžioje istorijoje neturintis nieko „nei prieš kaltinamąjį, nei prieš jo sutuoktinę advokatę“.

Kiek vėliau kaltinamųjų advokatai išsakė teismui savo prašymą grąžinti kaltinamąjį aktą prokurorui, kad šis būtų taisomas. Tokią poziciją advokatas Saulius Juzukonis grindė tuo, kad kaltinamasis aktas surašytas nesilaikant reikalavimų.

„Netinkamai aprašytos nusikalstamos veikos ir yra sunku gintis. Prašome grąžinti, kad ištaisytų tas klaidas ir mes galėtume veiksmingai realizuoti savo teisę į gynybą“, – sakė advokatas Saulius Juzukonis.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Rolandas Skaisgirys
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Rolandas Skaisgirys

„Tvarkos ir teisingumo“ korupcijos byloje kaltinimai pateikti pačiai partijai ir šešiems politikams bei verslininkams.

„Partijai kaltinimai visi tie patys kaip ir Rimui Antanui Ručiui, fiziniam asmeniui. Visi identiški. O mes vertiname paprastai, kadangi nėra niekur byloje jokių partijos valdymo organų priimtų sprendimų, partijai neturi būti jokių kaltinimų“, – sakė su kaltinimais nesutinkantis partijos „Tvarka ir teisingumas“ sekretorius Almantas Petkus.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Almantas Petkus
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Almantas Petkus

Teismas atmetė advokatų prašymą grąžinti kaltinamąjį aktą taisymui, tad pirmame posėdyje jis bus pradėtas skaityti. Kaltinamojo akto apimtis – beveik 600 lapų.

„Tiek partijai „Tvarka ir teisingumas“, tiek kaltinamajam Ručiui yra pareikšti tokie patys kaltinimai. Jie kaltinami prekyba poveikiu, buhalterinės apskaitos apgaulingu tvarkymu, dokumentų klastojimu ir padėjimu iššvaistyti lėšas. Pagal kaltinimus, yra įtariama, kad dviejuose epizoduose per Ručį partija „Tvarka ir teisingumas“ gavo kyšius. Perduodant kyšius buvo naudoti tikrovės neatitinkantys dokumentai.

Kadangi lėšos buvo pervedamos iš vienų įmonių į kitas, lėšos buvo naudojamos įmonių ir tokiu būdu buvo pervedant lėšas apgaulingai tvarkoma buhalterinė apskaita ir švaistomas tų įmonių turtas. Partija buvo sudariusi sutartį su įmone „Pradas R“. Ši įmonė gaudavo lėšas ir panaudodavo tas lėšas partijos viešinimo paslaugoms finansuoti. Tai pati partija tų lėšų realiai negavo, bet pagal sutartį bendrovė partijos viešinimo paslaugas apmokėjo iš savo sąskaitoje gautų lėšų. O tos lėšos buvo gautos iš kitų įmonių kaip kyšis, pagal kaltinimus“, – aiškino prokuroras Rolandas Stankevičius.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Prokuroras Rolandas Stankevičius
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Prokuroras Rolandas Stankevičius

Bylą nagrinėja trijų teisėjų Algirdo Gapučio, Danutės Švitinienės ir Evaldo Vanago kolegija.

„Tvarkiečių“ byla nagrinėjama Panevėžyje, nes Vilniaus apygardos teismas dabar tiria daug sudėtingų, prioritetinių bylų, kur yra daug proceso dalyvių.

Šioje byloje kaltinama „Tvarka ir teisingumas“ kaip juridinis asmuo, buvęs „tvarkietis“ Seimo narys Rimas Antanas Ručys, verslininkai Rolandas Skaisgirys, Peisachas Kačerginskis, Giedrius Rakauskas, Vytautas Banys ir Justinas Garliauskas.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Rimas Antanas Ručys
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Rimas Antanas Ručys

Partija kaltinama iš kyšių ar neteisėtai iššvaistyto turto gavusi daugiau nei 350 tūkst. eurų (1,2 mln. litų), o verslininkai įtariami prisidėję prie šių schemų. Teisėsaugos duomenimis, šiuos pinigus partija panaudojo veiklai viešinti.

Pareigūnai kaltina verslininkus už pagalbą partijai siekus jos poveikio Vidaus reikalų ir Aplinkos ministerijų viešuosiuose pirkimuose.

2013 – 2014 metais, kai padaryti įtariami nusikaltimai, šioms ministerijoms vadovavo „tvarkiečių“ deleguoti atstovai.

Prokurorų teigimu, „Tvarkai ir teisingumui“ pagal kaltinimus gresia 1,9 mln. eurų dydžio bauda, fiziniams asmenims – iki aštuonerių metų nelaisvės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min