Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaune tęsiasi tymų protrūkis

Tymais sergantis vaikas
Dave Haygarth, Flickr.com / Tymais sergantis vaikas
Šaltinis: 15min
0
A A

Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad birželio 1–4 dienomis prasidėjęs tymų protrūkis, kurio metu susirgo dvi 21 ir 33 metų moterys, tęsiasi ir plinta. Tymais susirgo dar trys 24 – 35 metų amžiaus Kauno gyventojai - dvi moterys ir vyras. Jiems birželio 9 dieną tymų diagnozė patvirtinta, atlikus tyrimus.

Atliekant židinių epidemiologinius tyrimus nustatyta, kad atvejai tarpusavyje nesusiję. Susirgusieji svetur išvykę nebuvo, tad tymais užsikrėtė būdami Lietuvoje. Visi susirgusieji Kauno gyventojai nuo tymų skiepyti nebuvo arba jų skiepijimo būklė nežinoma. Židinių epidemiologiniai tyrimai tęsiami.

Tymai – labai laki ir užkrečiama infekcija

Dažniausiai susirgimas tymais pradžioje pasireiškia karščiavimu, vėliau – akies junginės uždegimu, sloga, kosuliu, atsiranda Kopliko dėmės (balti „grūdeliai“ ant skruosto gleivinės).

Ligai būdingas makulopapulinis bėrimas, kuris neniežti. Bėrimas paprastai pasireiškia 3–7 ligos dieną, prasideda veido srityje, už ausų, vėliau išplinta į kitas kūno vietas; bėrimas išlieka 4–7 dienas. Pacientas yra užkrečiamas 4–5 dienos iki bėrimo pradžios ir 4 dienos po jo atsiradimo.

Tymai – labai laki oro lašeliniu keliu, taip pat per kvėpavimų takų išskyromis suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus, plintanti virusinė liga. Sąlytis tarp žmonių, ypač uždarose patalpose, trunkantis ilgiau nei 15 min. yra pakankamas, kad įvyktų užsikrėtimas.

Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir prislopinto imuniteto asmenims bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Tymų profilaktikai – skiepai

Vienintelė efektyvi priemonė, galinti suvaldyti tymus – profilaktinis skiepijimas. Įskiepijus dvi tymų vakcinos dozes, pasiekiama patikima ilgalaikė apsauga. Siekiant išvengti tymų ir šios ligos protrūkių, būtina nuolat palaikyti kolektyvinį imunitetą, skiepijant tiek vaikus, tiek suaugusiuosius.

Vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos (LR) vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių dviem kombinuotos MMR vakcinos dozėmis: 15–16,5 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Norint apsaugoti nuo tymų vaikus, kurie liko neskiepyti pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris galės įvertinti tokių vaikų skiepijimo būklę ir jiems sudaryti individualias skiepijimo schemas.

Taip pat itin svarbu pasiskiepyti nuo tymų ir nepilnai skiepytiems, neskiepytiems, nesirgusiems suaugusiesiems ar keliaujantiems į svečias šalis, kadangi tymų atvejai ir protrūkiai registruojami ne tik Lietuvoje (2013 m. – 35 atvejai, 2014 m. – 14), bet ir kitose šalyse.

Pavyzdžiui, 2014 m. balandžio mėnesį – 2015 m. kovo Vokietijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Čekijoje.

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rima Gabrielaitė informuoja, kad visi nesirgę, neskiepyti ir/ar nepilnai paskiepyti turi galimybę pasiskiepyti valstybės biudžeto lėšomis, tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min