Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 11d. 14:11

Tyrimas dėl žemės ūkio įstrigo komitete, konservatoriai žada nedalyvauti, jei bus išbraukti opozicijos klausimai

Andriejus Stančikas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Andriejus Stančikas

Seimo Kaimo reikalų komitete stringa žemės ūkio parlamentinio tyrimo projektas. Seimo komitetui jau antrą posėdį nepavyksta patvirtinti parlamentinio tyrimo klausimų. Konservatorių lyderis teigia, kad jei opozicijos klausimai iš tyrimo bus išbraukti, jie tyrime nedalyvaus. Valdantieji sako, kad žemės ūkio politiką reikia pradėti tirti nuo 1991-ųjų metų, bet tuo pačiu iš tyrimo nori išbraukti visus klausimus, susijusius su Ramūno Karbauskio verslu.

Kaimo reikalų komitetas praėjusiame posėdyje „valstiečių“ balsais tyrimą dėl žemės ūkio pavedė sau pačiam ir nusprendė, kad pats aiškinsis situaciją žemės ūkyje.

Trečiadienį komiteto posėdyje vėl buvo keltas klausimas, kad Kaimo reikalų komiteto nariams tiriant žemės ūkio klausimus kils interesų konfliktas ir didžioji dalis narių turės nusišalinti. Buvo siūloma perbalsuoti, ar komitetas tikrai gali atlikti tyrimą, tačiau tokiam siūlymui nebuvo pritarta.

„Kolegos, ar jūs tikrai tiek žemės po 500 hektarų turit prisigrobę“? – socialdemokratas Algimantas Salamakinas klausė komiteto narių. Jis nesuprato, kodėl jie nusišalina ir kodėl mano, kad jiems kils interesų konfliktas.

Kaimo reikalų komitetui jau antrą kartą kilo sunkumų tvirtinant parlamentinio tyrimo dėl žemės ūkio klausimus. Vėl nebuvo spėta apsvarstyti visų siūlymų, socdarbiečių frakcijos narys Petras Čimbaras pasiūlė daryti pertrauką iki kito posėdžio. Komitetas tam pritarė ir prie šio klausimo grįš kitą savaitę.

Komitetui liko apsvarstyti Agnės Širinskienės ir kitų „valstiečių“ siūlymus. Jie siūlo išbraukti iš opozicijos inicijuoto parlamentinio tyrimo visus klausimus, kurie keltų grėsmę „valstiečių“ lyderio verslui. „Valstiečiai“ siūlo netirti, kas Lietuvoje valdo daugiau žemės nei leidžia įstatymas, neliesti trąšų įvežimo į Lietuvą klausimų galimai apeinant muitus, iš tyrimo išbraukti klausimai apie skolinimą ūkininkams ir vekselių naudojimą. Vietoj to „valstiečiai“ siūlo tirti žemės ūkį reglamentuojančius teisės aktus nuo 1991 metų.

Konservatorių lyderis atsako, kad jei komitetas išbrauks visus jų siūlytus klausimus, jie tokiame tyrime nedalyvaus.

A.Stančikas: „Aš ne sykį sakiau, kad mes nesam tyrėjai“

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas, „valstietis“ Andriejus Stančikas po dar vieno posėdžio, kuriame nepavyko patvirtinti sprendimo, pareiškė, kad, jo manymu, jokio tyrimo dėl žemės ūkio Seime iš viso neturėtų būti, nes tai yra Seimo narių trukdymas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andriejus Stančikas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andriejus Stančikas

„Aš ne sykį sakiau, kad mes nesam tyrėjai ir čia ne Seimo reikalas yra tirti, kas atsitiko agrariniame sektoriuje. Yra atsakingos institucijos. Šiaip iš tikrųjų tai yra Seimo narių trukdymas“, – sakė A.Stančikas.

Paklaustas, kodėl tuomet pats balsavo už tai, kad komitetas tirtų šiuos klausimus, A.Stančikas atsakė, jog prisiėmė naštą dėl visuomenės nuomonės: „Jeigu šiaip žiūrint, taip, daug klausimų, bet ir jums yra įdomu, kaip žiniasklaidai. Na, vadinasi, visuomenė sako, kad reikia tirti ir mes tada tą naštą bandome pasiimti. Bet šiaip Seimo nariai čia įstatymus kuria, o ne atlieka tyrimus.“

G.Landsbergis: „Jeigu opozicijos klausimai bus išbraukti, mes tyrime nedalyvausime“

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis teigė, kad jei Kaimo reikalų komitetas išbrauks visus opozicijos pateiktus klausimus, tuomet jų frakcija tyrime nedalyvaus ir svarstys galimybę atšaukti savo narius iš kitų komisijų, tarp jų ir LRT komisijos.

„Daroma viskas, kad šita komisija nepradėtų savo darbo, bet kokia kaina apsaugoti galimus frakcijos vadovų įsitraukimus. Dėl to, kad ten gali paaiškėti, kad ir komiteto nariai yra susiję su vienu ar kitu analizuojamu klausimu. Manau, kad grius žmonės ant kelio, atveš traktorius prie Seimo, kad tik šita komisija nepradėtų darbo“, – kalbėjo G.Landsbergis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

Konservatorių lyderis, paklaustas, ar palaikytų tyrimą, jeigu būtų išbraukti visi opozicijos siūlomi tyrimo klausimai, atsakė neigiamai: „Šiandien ir frakcijoje turėjome diskusiją, kad jeigu būtų net ir patys absurdiškiausi klausimai įrašyti apie mane, apie mano šeimos reikalus, aš palaikyčiau tą komitetą, jeigu nebūtų išbraukti originalūs klausimai, kurie buvo ten įrašyti. Tačiau jeigu bus išbraukti klausimai, kuriuos teikėme iš opozicijos, tai mes tada nedalyvausime tos komisijos veikloje. Ir kaip aš minėjau anksčiau, mes labai rimtai svarstytumėme, ar mes dalyvautumėme apskritai kokių nors politinių komisijų veikloje Seime. Ir LRT komisijos taip pat.“

A.Salamakinas: A.Širinskienės pasiūlymai yra linksmoji dalis

Po posėdžio socialdemokratas A.Salamakinas sakė, kad kitame komiteto posėdyje prasidės linksmoji dalis, kai reikės svarstyti A.Širinskienės siūlymus ištirti visus žemės ūkio teisės aktus nuo 1991 metų. Politikas teigė, kad tai neturi nieko bendro su žiniasklaidos paviešintomis problemomis.

„Yra vienų noras kažką tirti kaip ir numato opozicija, kitų noras nelabai kažką tirti. Manau, kitame posėdyje jau atsivers ta visa archeologija, tai yra Agnės Širinskienės siūlymai, kur ji siūlo ištirti viską nuo 1991 metų. Tai va ten bus linksmoji dalis. Jeigu komitetas pritars, tai įsivaizduokite, nuo kada reikės ištirti visą žemės ūkį. Manau, kad šios kadencijos neužteks“, – kalbėjo A.Salamakinas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algimantas Salamakinas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algimantas Salamakinas

Politikas pripažino, kad „valstiečių“ siūlymai neturi nieko bendro su žiniasklaidos iškeltomis problemomis: „Su tuo, ką rašė žiniasklaida, A.Širinskienės siūlymai nieko bendro neturi. Juk jūsų koncepcija buvo kita: ištirti dabartį, kiek yra žmonių, kurie pažeidžia įstatymą ir turi daugiau kaip 500 hektarų.“

Primename, kad opozicija tirti žemės ūkio sektorių pasiūlė po 15min tyrimų. Juose buvo atskleista, kad R.Karbauskis turi nematomą imperiją – ne tik „Agrokoncerną“ ir jo dukterinių įmonių voratinklį, bet ir artimiausių šeimos narių valdomas bendroves. Su jų pagalba buvo apeitas įstatymas: šeimos įmonės pirko žemes ir įsisavino Europos Sąjungos paramą, kurios teisės aktai neleido gauti pačiam R.Karbauskio „Agrokoncernui“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Po 15min publikacijų apie R.Karbauskio ir jo šeimos verslą tyrimus pradėjo ne viena institucija. Šiuo metu dėl R.Karbauskio galimai laiku nedeklaruotų sandorių, tai yra daugiau nei 3 milijonų eurų dovanos savo sūnums, tyrimą vykdo Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

Taip pat dėl Seimo nario ir jo šeimos valdomų žemių tyrimą atlieka Generalinė prokuratūra. Ji reagavo į informaciją, jog juridiniai asmenys galimai valdo daugiau žemės ūkio paskirties žemės nei leidžia teisės aktai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

24:16
02:03
02:59

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min