TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Tyrimo, siejančio mobiliųjų telefonų naudojimą su vėžiu, rezultatai itin aktualūs lietuviams

Nesunaikinamas telefonas S1.
Pocket-lint.com nuotr. / Nesunaikinamas telefonas S1.
Šaltinis: 15min
0
A A

Pirmadienį buvo paskelbti daugiau kaip dešimtmetį Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vykdyto „Interphone“ tyrimo rezultatai, kurie rodo, kad daugiau kaip 10 metų intensyviai – daugiau nei 30 min. per dieną – naudojantis mobiliuoju telefonu smegenų auglio, galinčio sukelti vėžį, rizika padidėja daugiau kaip trečdaliu.

Šie duomenys itin aktualūs lietuviams. 2009 m. rugsėjo mėnesį rinkos tyrimų bendrovės AC „Nielsen Baltics”, UAB atlikto reprezentatyvaus Lietuvos gyventojų tyrimo duomenimis, daugiau kaip 40 proc. šalies gyventojų mobiliuoju telefonu naudojasi 10 ir daugiau metų, o beveik trečdalis šalies gyventojų per dieną mobiliuoju telefonu vidutiniškai kalba daugiau kaip 30 minučių.

„Interphone“ tyrimas buvo pradėtas 1998 metais Tarptautinės vėžio tyrimo agentūros prie PSO iniciatyva ir vykdytas trylikoje šalių. Tyrimas kainavo daugiau kaip 19 mln. eurų – ketvirtadalį šios sumos finansavo mobiliojo ryšio bendrovės.

Silvinija Simonaitytė, „Ekoinstituto“ vadovė, teigia: „Jau ne vienus metus pasaulio mokslininkai diskutuoja, ar naudojimasis mobiliuoju telefonu gali turėti neigiamo poveikio sveikatai. Manau, kad turime rimtai įvertinti PSO tyrimo atskleidžiamą faktą, jog daug ir intensyviai naudojantis mobiliuoju telefonu gali išaugti smegenų vėžio tikimybė. Žinodami tai, turėtume imtis kelių paprastų atsargumo priemonių, kurios leistų sumažinti galimą poveikį sveikatai: nelaikyti telefono prie ausies skambučio inicijavimo metu, riboti pokalbių mobiliuoju telefonu trukmę, vietoj skambučio rašyti trumpąsias SMS žinutes”.

Dangutė Mikutienė, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, mano, jog šalies valdžia bei telekomunikacijų operatoriai taip pat turi rimtai įvertinti paskelbto PSO tyrimo duomenis. „Mūsų šalis yra viena pirmaujančių Europoje pagal mobiliojo ryšio skverbtį. Augančios jaunosios kartos atstovai dažnai turi ne po vieną, o net po kelis mobiliuosius telefonus, kuriais naudojasi itin intensyviai: tai skatina ir kalbėtis neribotai siūlantys mobiliojo ryšio planai. Kviesčiau šalies mobiliojo ryšio bendroves imtis socialiai atsakingų veiksmų, skirtų apsaugoti labiausiai elektromagnetinės spinduliuotės pažeidžiamus visuomenės narius – šalies vaikus ir jaunimą“.

PSO išplatintame pranešime taip pat teigiama, kad šiandien nėra neįprasta tai, kad jauni žmonės mobiliaisiais telefonais kalba daugiau nei valandą per dieną. „Interphone“ tyrime dalyvavusi profesorė Elisabeth Cardis teigė: „Pasaulyje auga susirūpinimas ypač padidėjusiu jaunų žmonių naudojimuosi mobiliuoju telefonu. Deja, vaikai ir jaunimas nebuvo įtraukti į ,,Interphone” tyrimą”. Profesorė mini, kad yra planuojami tolesni mobiliųjų telefonų poveikio vaikams ir jaunimui tyrimai.

S.Simonaitytė primena, jog „Ekoinstitutas“ dar balandžio pabaigoje išsakė tikįs, jog mobiliojo ryšio bendrovės turi potencialo imtis socialiai atsakingų veiksmų šioje srityje. Esame linkę su jomis pasidalinti savo patirtimi. Žinoma, suprantu, kad, bijant, jog visuomenei sužinojus mokslinių tyrimų duomenis, gali sumažėti bendrovių pajamos, nuspręsta eiti ne diskusijos apie egzistuojančią galimo mobiliųjų telefonų poveikio problematiką, bet bandymo diskredituoti apie ją viešai prabilti išdrįsusią organizaciją keliu.”

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min