Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ugniagesiai: savaitgalį Lietuvoje mirtinai sušalo keli žmonės, Panevėžyje dviem benamiams amputuotos nušalusios kojos

Šaltas rytas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Šaltas rytas
Šaltinis: 15min
0
A A

Oro temperatūra Lietuvoje pastarąsias dienas laikosi žemiau dešimties laipsnių šalčio. Praėjusį savaitgalį medikai konstatavo kelių sušalusių žmonių mirtis, o Panevėžyje dviem benamiams amputuotos kojos.

Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pranešimo, sinoptikai prognozuoja, kad ir ši savaitė bus šalta. Didžiausias šaltis numatomas savaitės  antrojoje pusėje. Ketvirtadienio naktį šals iki 24–29, pajūryje iki 22 laipsnių, o penktadienio naktį speigas kandžiosis ypač smarkiai, termometrai rodys 27–32 laipsnius šalčio. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos  rekomenduoja gyventojams, kaip elgtis žiemą, kad šalti orai kuo mažiau pakenktų.

Hidrometeorologams pranešus apie didelius šalčius, jei nėra būtinybės, geriau pasilikti namie ir pasirūpinti maisto, vandens ir kuro atsargomis. Prireikus išeiti, būkite kuo trumpiau. Jei šaltyje tenka ko nors laukti, negalima stovėti ar sėdėti ramiai, reikia kuo daugiau judėti.

Esant dideliems šalčiams kyla pavojus nušalti drabužiais nepridengtas kūno vietas: ausis, nosį, skruostus. Nuo šalčio dažnai nukenčia ir kojų ar rankų pirštai, pėdos.

Esant lengvam nušalimui, pirmiausia žmogų reikia sušildyti (aplinkos temperatūra turi būti ne žemesnė nei 26–27 laipsniai), užkloti antklodėmis ar šiltais drabužiais. Jeigu žmogus turi sąmonę, reikia jam duoti šilto (bet ne karšto) gėrimo. Nuo pažeistų vietų būtina nuvilkti drabužius, o nušalusias vietas galima apvynioti švaria marle, vata arba vilnoniu audiniu.

Taip pat nerekomenduojama kaitinti nušalusių vietų karšta pūsle ar laikyti prie ugnies, trinti sniegu ar šiurkščiu audiniu.

Kai nušalimas yra sunkus, nukentėjusįjį pirmiausia reikia perkelti į šiltą patalpą. Jei žmogus be sąmonės, bet kvėpuoja, būtina jį paguldyti ant šono, o jei kvėpavimas nutrūkęs – tuojau pat atlikti dirbtinį kvėpavimą. Smarkiai nušalusį žmogų reikia šiltai susukti į storą audeklą ir skubiai kreiptis į greitąją medicinos pagalbą ar  vežti į  artimiausią asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min