Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 28d. 07:24

Ugniagesių laukia nerimo vasara

Gaisras miške
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Gaisras miške

Kilus gaisrui nemažai krašto gyventojų tegali tikėtis, kad į pagalbą atskubės vos vienas ugniagesys, nors liepsnas malšinantys pareigūnai jau kurį laiką dirba net iki 48 valandų per savaitę. Tačiau vilčių, jog ugniagesių pajėgos bus sustiprintos, nėra.

Ugniagesių Lietuvoje trūksta ne tik dėl to, kad mažai ką vilioja pavojingas darbas už grašius. Net ir norintieji neturi tokios galimybės. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente (PAGD) nėra tiek etatų. LŽ kalbintas PAGD direktoriaus pavaduotojas Vygandas Kurkulis patvirtino, kad jau keletą metų nuolat buvo prašoma papildomų etatų. Pernai jų gauta – 21. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 3100 pamaininių ugniagesių.

Lietuvos ugniagesių profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Saulius Džiautas mano, kad reikėtų dar bent 500.

„Tiek daug, man regis, nereikia, tačiau žmonių mums tikrai trūksta. Į gaisrus vietoj penkių asmenų ekipažo vyksta du ar trys, kai kuriais atvejais net ir vienas ugniagesys“, – LŽ pasakojo V.Kurkulis.

Kilus gaisrui nemažai krašto gyventojų tegali tikėtis, kad į pagalbą atskubės vos vienas ugniagesys, nors liepsnas malšinantys pareigūnai jau kurį laiką dirba net iki 48 valandų per savaitę.

Nusižengia taisyklėms

S.Džiauto vadovaujamas ekipažas neseniai gavo iškvietimą – liepsnojo trys pastatai. Ugniagesių automobilyje buvo vairuotojas, pats S.Džiautas, kurio pareiga apžiūrėti aplinką ir vadovauti gesinimo darbams, bei ugniagesys. „Vairuotojas per gaisrą privalo būti prie automobilio, stebėti įrenginius, aš – tikrinti, kur pirmiausia gesinti, o čia vienu metu trys pastatai liepsnoja. Ką gali padaryti ugniagesys vienu švirkštu?“ – kalbėjo S.Džiautas. Per šį gaisrą ugniagesiams padėjo pašalinis asmuo – jam į rankas tiesiog buvo įspraustas antras vandens švirkštas. Tai daryti draudžiama, tačiau kitos išeities ugniagesiai tąkart neturėjo.

S.Džiautas tikino, kad, pavyzdžiui, Lentvaryje vienu metu budi tik du ugniagesiai, iš jų vienas – vairuotojas. Būna atvejų, kai malšinti gaisro vyksta tik vienas ugniagesys. To neneigė ir PAGD direktoriaus pavaduotojas. „Ten dirba 10 žmonių. Jei suserga vienas pamainos žmogus, jį yra kuo pakeisti, bet tuo pat metu gali sirgti ir keli ugniagesiai“, – sakė jis.

Didelis krūvis

Ugniagesiai pasakojo, kad gesinti gaisro dažniausiai vyksta vienas automobilis. Jame – vos 2-3 asmenų įgula. Jei gaisras didesnis ir ugniagesių nepakanka, kviečiamas dar vienas toks pat ekipažas. Visiškai sukomplektuota 5 ugniagesių įgula galėtų susitvarkyti viena. Antras automobilis be reikalo eikvoja benziną, be to, atvyksta gerokai vėliau. S.Džiautas pabrėžė, kad benzino ugniagesiams ir taip trūksta. Jiems net siūlyta atsisakyti kai kurių socialinių garantijų, kad būtų galima už sutaupytus pinigus nupirkti degalų.

Į gaisrus vykstantys ugniagesiai – bene vieninteliai Lietuvoje pareigūnai, kurių darbo savaitė nuo 40 valandų prailginta iki 48. „Buvo suformuluota taip, kad dirbti 48 valandas „leista“, tačiau tai jau tampa norma“, – pridūrė S.Džiautas. Ugniagesiai kenčia ir susirgę, nes darbo valandos įkainiai mažesni, o ligos atveju mokama būtent pagal juos. Vidutiniškai per metus toks ugniagesys dirba 160-200 valandų daugiau nei kiti darbuotojai.

Ministras ramina

V.Kurkulis būgštauja, kad prasidėjus vasarai problemų dar padaugės. Jau šiuo metu, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, kai kuriuose šiauriniuose krašto rajonuose durpynų ir miškų gaisrų pavojus labai didelis.

„Bandome taupyti visur, kur tik įmanoma, kad tik nereikėtų mažinti ugniagesių skaičiaus. Svarstėme ir galimybę išleisti žmones nemokamų atostogų, jei pritrūktume lėšų. Tačiau tai būtų kraštutinė priemonė“, – pažymėjo V.Kurkulis.

Kitą savaitę per bendrą Vyriausybės ir Saulėlydžio komisijos posėdį turėtų būti pristatyti tolesni valstybinių institucijų veiklos planai. Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis vakar LŽ teigė apie prašymus didinti ugniagesių etatų skaičių negirdėjęs. „PAGD vadovas generolas Remigijus Baniulis prašė iki spalio 1-osios nemažinti esamų etatų. Jo prašymas patenkintas. Jei Vyriausybės posėdyje bus bandoma tai pakeisti, esu pasirengęs su tuo nesutikti“, – aiškino ministras.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:44
00:10
24:14

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min