Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2018 08 23, 13:53

Ukmergės rajone pastatytas memorialas tarpukario Lietuvos Respublikos ministrams

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga Ukmergės rajone įgyvendintas edukacinis istorinės atminties projektas, skirtas pirmosios Lietuvos Respublikos (1918-1940) ministrų įamžinimui.
Ukmergės rajone pastatytas memorialas tarpukario Lietuvos Respublikos ministrams
Ukmergės rajone pastatytas memorialas tarpukario Lietuvos Respublikos ministrams / Ukmergės r. savivaldybės nuotr.

Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad 18-os paminklų memorialas ministrams pastatytas Kadrėnų kaime esančiame Didžiosios kovos apygardos partizanų parke. Šio parko įkūrėjas Vyčio kryžiaus ordino kavalierius, dimisijos pulkininkas, monsinjoras Alfonsas Svarinskas, pats iškentęs tremtis ir lagerius, daug metų siekė, kad sušaudyti pirmosios LR ministrai, iš kurių didžioji dalis buvo kariškiai, būtų deramai pagerbti. A.Svarinskas buvo numatęs ir vietą minėtame parke memorialiniam paminklui pastatyti.

Kadangi monsinjoras šios savo svajonės įgyvendinti nespėjo – iškeliavo Anapilin, jo valią išpildė Ukmergės rajono savivaldybė, Ukmergės kraštotyros muziejus ir iniciatyvinė grupė „Atmintis“. Minėtas projektas įtrauktas į Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programą, LR Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sutiko tapti šio projekto globėju.

Iš šlifuoto juodo granito 18 paminklų iškilo parke šalia esančio vandens telkinio. Maždaug metro aukščio kryžiai išdėstyti lanku – kad sudarytų ministrų kabineto įvaizdį. Be kryžių memorialą formuoja ir kiti architektūriniai elementai: centrinė plokštė „In memoriam“, foninė lanko formos betoninė sienutė, centrinis ir lanko formos takas, išgrįsti betoninėmis trinkelėmis. Pasak projektuotojų, visas monumentas turėtų puikiai įsipaišyti į natūralią gamtos aplinką jos nepažeisdamas.

Kiekvienas memorialo paminklas LR ministrui turi specialią hologramą, kuri leis turintiems išmaniuosius telefonus perskaityti išsamiai visą informaciją apie įamžintą žmogų keliomis kalbomis. Tuo siekiama, kad kuo daugiau jaunų žmonių šiuolaikinių technologijų pagalba susipažintų su savo šalies istorija bei ją kūrusiais žmonėmis.

Šis projektas įgyvendintas per daugiau nei dvejus metus (pradžia – 2016 m. gegužės mėn.) Ukmergės rajono savivaldybės, Vyriausybės kanceliarijos ir visuomenės suaukotomis lėšomis. Bendra visa projekto sąmata – 55 729 Eur. Iš savivaldybės biudžeto skirta 27 000, iš Vyriausybės kanceliarijos – 20 000, 138 šeimos ir pavieniai asmenys paaukojo 8729 Eur.

Atgaivinta atmintis – tai mūsų kartos pagarbos ir dėkingumo ženklas mūsų Tėvynės sūnums, kūrusiems mūsų pirmąją demokratinę ir teisinę valstybę bei tapusiems politinio kataklizmo aukomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min