Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Unikalioje Stelmužės bažnyčioje pradėjo dirbti restauratoriai

Stelmužės Viešpaties Jėzaus Kryžiaus bažnyčia
Hugo.arg/Wikimedia nuotr. / Stelmužės Viešpaties Jėzaus Kryžiaus bažnyčia
Šaltinis: BNS
0
A A

Pradedamas restauruoti valstybės saugomas liaudies meno paminklas – medinė Stelmužės Viešpaties Jėzaus Kryžiaus bažnyčia, pranešė Kultūros paveldo departamentas (KPD).

Nedidelė bažnyčia bus restauruota nuo pamatų iki stogo. Restauratoriams teks nulupti sienų apkalas, kad būtų galima nustatyti, kiek laikas ir gamta pažeidė rąstus. Vėliau bus imamasi interjero tvarkybos.

„Medinis paveldas yra didelė Lietuvos vertybė, tačiau jis yra ir pats trapiausias. Todėl kiekvienas ateičiai išgelbėtas statinys džiugina, juo labiau toks autentiškas ir jaukus kaip ši bažnyčia“, – sakė Kultūros paveldo direktorė Diana Varnaitė.

Stelmužės bažnyčią valdo Zarasų rajono savivaldybė, jos pastangomis iš Kaimo plėtros programos gauta 690 tūkst. litų. Kultūros paveldo departamentas skyrė 150 tūkst. litų.

Restauravimo projektą rengė įmonės „Lietuvos paminklai“, tvarkybos darbus atlieka bendrovės „Restauracija“ ir „Nivara“.

Stelmužės bažnyčioje anksčiau vykdavo ne tik sakralinės apeigos, bet ir įsikūręs Bažnytinio meno muziejus. Tačiau dėl avarinės pastato būklės jis pastaruoju metu buvo uždarytas.

Klasicistinio stiliaus bažnyčia Zarasų rajone iškilo 1650 metais vokiečių bajorų Folkerzambų iniciatyva, o pastatė ją vien tik kirvį ir kaltą naudoję baudžiauninkai. Vinys panaudotos tik duryse. 1713- aisiais bažnyčia buvo rekonstruota. Tačiau ir tada joje dirbę latvių meistrai sienojus tašė tik kirviais, nenaudodami metalinių vinių ar pjūklų.

Vidaus interjeras įrengtas po 1713 metų Folkerzambų lėšomis. Stelmužės bažnyčios vidus dekoruotas medžio raižiniais, čia yra daug vertingų barokiškų puošmenų: bareljefų, skulptūrų, ornamentikos.

Šventoriuje stovi XVII amžiaus medinė varpinė, kuri XIX amžiaus pabaigoje buvo rekonstruota. Varpai išlieti 1613 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min