Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota: 2019 spalio 6d. 08:08

Aktyvių Klaipėdos moterų sumanymas taps didžiu projektu: puodelis kavos virs džiaugsmu vaikams-autistams

Delfinariumas kovą kviečia senjorus apsilankyti už simbolinę kainą.
Jūrų muziejaus nuotr. / Delfinų terapijos centre kasmet apsilanko 170 autizmo spektro sutrikimą turinčių vaikų.
Susišukuoti, apsirengti, pasimėgauti kavos ar arbatos puodeliu, užsitepti sumuštinį – tai, regis, patys elementariausi ir paprasčiausi gyvenimiški džiaugsmai, kuriuos patiriame. Deja, ne visiems tai paprasta. Šie rutininiai veiksmai yra tikras iššūkis autizmu sergantiems vaikams. Jų tėvams veikiausiai nuriedėtų laimės ašara, jei puodelį kavos atneštų jų neįgalus sūnus ar dukra. Tokiems įgūdžiams lavinti Delfinų terapijos centre ketinama įrengti socialinių įgūdžių kambarį. Jam lėšas surinkti užsimojo aktyvios klaipėdietės, Rotary klubo „Aditė“ narės. Jos kviečia prie projekto prisidėti tiesiog išgeriant puodelį kavos vienoje iš keturių uostamiesčio kavinių.

Delfinų terapijos centras, įsikūręs šalia Delfinariumo, veikia nuo 2015 metų. Su autizmo spektro sutrikimą turinčiais vaikais delfinų terapija vykdyta ir iki tol. Šio centro vadovė Brigita Kreivinienė su tokiais ligoniukais dirba jau 17 metų, nuo 2002-ųjų. Ji pamena, kaip žingsniukas po žingsniuko kūrėsi centras, dabar per metus jis paslaugas teikia apie 170 autizmo sutrikimą turinčių vaikų.

„Vien delfinų asistuojamos terapijos neužtenka, nori praplėsti tas paslaugas, norime teiktų jų visą kompleksą. Šiandien centras yra pakankamai didelis, pajėgus priimti daugiau klientų, atliepti pačius įvairiausius poreikius. Vienintelę spragą matome ir didelį poreikį – socialinių įgūdžių ugdymas. Pasidaryti arbatos sau, sumuštinį susitepti, susitvarkyti savo lovą. Juk tai vaikai su negalia. Galime dirbti daug su kineziterapiniais, sensoriniais poreikiais, bet turime visas galimybes praplėsti papildoma paslauga. Turime kambarį, kuris labai tiktų tokios erdvės sukūrimui, namiškos erdvės sukūrimui, kur būtų galima ugdyti tuos poreikius. Visa tai galėtų vaikas ar suaugęs atlikti ir namuose. Krūvis šeimai mažėja, kai mato, kad savarankiškai žmogus gali daug ką pats atlikti. Gal tas jaunuolis mamytei kavą išmoks padaryti“, – sakė B.Kreivinienė.

Anot jos, sukurtas socialinių įgūdžių kambarys būtų kaip tikra simuliacinė buto aplinka, pritaikyta pagal specialias metodikas. Joje, planuojama, turėtų būti virtuvė, lova, spintos, kad neįgaliukai būtų ugdomi susilankstyti rūbelius, juos išrūšiuoti, net ir išsiskalbti.

„Yra specialios metodikos, kaip mokinti, jas turime, esame įvaldę, tačiau reikia priemonių, su kuriomis galime dirbti“, – sakė daktaro laipsnį Laplandijoje apsigynusi moteris, sukaupusi didelį bagažą žinių dirbant su autizmo sutrikimą turinčiais vaikais.

Su vienu vaiku, atvykusiu į Delfinų terapijos centrą, specialistai dirba dvi savaites. Tiek trunka programa, į kurią įtraukti užsiėmimai su šiais jūrų gyvūnais, taip pat ir papildomos paslaugos.

Į centrą besikreipiančių pacientų negalios lygis skirtingas. Skirtingos ir šeimos, iš kurių jie patenka. Vieni tėvai patys deda dideles pastangas lavinant vaiką, kitiems trūksta žinių ir gebėjimų. Pasak B.Kreivinienės, vienos šeimos dirba salėje kartu su kineziterapeutais, nori įgyti žinių ir toliau dirbti namuose, kitos per keletą valandų, kol užsiimama su vaiku, mėgaujasi tiesiog ramybe ir kavos puodeliu.

„Kas yra vaikas su autizmo spektro sutrikimu? Visos šeimos sako tą patį – ar žinote, kiek aš miegu? 5-6 valandas. Jie nemiega, anksti keliasi, vėlai eina miegoti, tėvams atsiranda chroninis nuovargis, nes jie yra aktyvūs, vyksta begalinis judėjimas.

Planuojama įrengti socialinių įgūdžių erdvė užimtų 25 kv. metrus. Projektui įgyvendinti, skaičiuojama, reikia apie 20 tūkstančių eurų.

Užsibrėžė tikslą surinkti lėšas

Rotary klubas „Aditė“, vienijantis uostamiesčio verslininkes, lyderes, savo srities profesionales, užsibrėžė surinkti reikiamas lėšas. Klubas didelį dėmesį skiria projektams „Mama ir vaikas“, Delfinų terapijos centre yra įrengęs dailės terapijos kambarį, skiria lėšų autizmo spektrą turinčių vaikų programoms šiame centre.

Anot klubo prezidentės Dianos Šileikienės, šie vaikai užaugs, anksčiau ar vėliau bus šalia mūsų, tad klubas jaučia pareigą prisidėti prie tilto, kuris nutiestų galimybę vaikams per trumpesnį laiką įgyti svarbių įgūdžių. Prisidėti prie projekto kviečiami ir visi norintys.

„Turime ambicijų bendrom jėgom, telkiant visuomenines grupes, pinigėlius surinkti. Tai ne tik verslo organizacijos, pavieniai asmenys, asociacijos, norisi kad ir bendruomenė sužinotų, ištiestų ranką. Mūsų klubas „Aditė“ yra tarsi tas stygų derintojas. Matome ir tikime, kad galime surinkti tą sumą, tik nesakome kaip greitai. Iš tikrųjų, jei pasitelksime „Rotary“ bendruomenę, Klaipėdoje yra šeši tokie klubai, kurių tikslas tarnystė kitiems, prijungsime partnerius iš užsienio, viešinsime projektą visuomenėje, nes prisidėti gali kiekvienas pervesdamas bet kokią sumą, bendrom pajėgom, manau, tikrai surinksime tuos pinigėlius“, – sakė D.Šileikienė.

Kava virs parama

Prie projekto prisijungė dešimtmetį šiemet minintis uostamiesčio kavinių tinklas „Max Coffee“. Jos įkūrėjai – Audrius ir Renata Statkevičiai, valdantys keturias kavines. Verslininkai, taip pat „Rotary“ klubų nariai, prie projekto prisidės aukodami lėšas nuo svečių išgertų kavos puodelių skaičiaus.

„Esu bendruomenės narys. Šeimos verslu prisijungėme prie šios akcijos. Gera proga, nes mūsų kavinių tinklas dešimt metų gyvuoja. Ta proga nusprendėme, kad turime įprasminti veiklą ne tik švente, pakabinus balionus, bet suteikiant vertę tiek vaikams, tiek bendruomenei, apjungiant tam tikras pinigines lėšas, skirti, mūsų galva, puikiam projektui. Kompanijos šūkis – „Puodelis džiaugsmo“. Mes sakome: puodelis džiaugsmo suteikia džiaugsmo ne tik besigardžiuojančiam kava, bet ir ypatingiems vaikams. Akcija vyks pusę metų, nuo spalio 1 iki kovo 31 dienos. Planuojame, kad per mėnesį apie 450-500 eurų atiteks šiam projektui. Visų mūsų bendra pagalba, klientų, kurie yra užsuka, suma gali būti ir didesnė“, – sakė A.Statkevičius.

Prie projekto, viliamasi, nemažai lėšų bus galima pridėti iš gyventojų skirtų 2 proc. Pajamų mokesčio, kurį rinko „Aditė“. Verslininkės paaukos ir savo renkamą narių mokestį, sukaupta apie 2000 eurų. Nepavykus surinkti visos sumos, kambarį ketinama įrengti palaipsniui.

„Klubo draugystė tęsiasi jau daug metų. Norisi pabaigti viską kompleksiškai. Visai paslaugai – nuo diagnozės iki padėjimo vaikui, betrūksta tos kepurės, kad jis galėtų gyventi kuo labiau savarankiškai“, – sakė D.Šileikienė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

07:38
00:50
01:14

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min