Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 14d. 06:05

Uostamiestis ruošiasi talkai

Akcijoje dalyvavę iniciatyvūs klaipėdiečiai teigė nustebę, gimtajame mieste radę šitiek šiukšlėmis užverstų vietų.
Egidijaus Jankausko/15min nuotr. / Akcijoje dalyvavę iniciatyvūs klaipėdiečiai teigė nustebę, gimtajame mieste radę šitiek šiukšlėmis užverstų vietų.

Keli šimtai klaipėdiečių pasiryžę artėjantį šeštadienį per kelias valandas surinkti tonas šiukšlių.

Akcijos „Darom 2009“ organizatoriai jau dabar uostamiestyje užregistravo kelissyk daugiau nei pernai iniciatyvių miestiečių, ketinančių išvalyti savo miestą.

Šiemet ketinama iškuopti pajūrį, apleistas miesto vietas. Akcijos „Darom 2009“organizatoriai yra numatę aštuonias susitikimų su visuotinėje talkoje  dalyvausiančiais  klaipėdiečiais vietas, kur bus pasiskirstoma darbais.

Aktyviai masinėse talkose dalyvaujantis klaipėdietis Michailas Denisenko šiemet su savo bičiuliais ruošiasi išjudinti miesto piktžaizde vadinamą teritoriją Šilutės plente, ties „Baldų jūra“. „Žinoma, smagu leisti laiką prie jūros ir kartu su visais valyti pakrantę. Paprastai visi ir nori ten vykti. Bet mes pasirinkome sudėtingiausią vietą – bandysiu tam mobilizuoti draugus, pažįstamus“, – žadėjo vaikinas.

Kiek šiemet uostamiestyje bus surinkta šiukšlių, „Darom 2009“ organizatoriai negali tiksliai prognozuoti. „Yra vietų, kur teks ne tik šukes, popierius, plastikinius butelius, bet ir padangas ar net baldus rinkti“, – sakė akcijos „Darom 2009“ koordinatorė Klaipėdoje Vilma Grigišaitė-Tamolienė. 

M.Denisenko bei V.Grigišaitė-Tamolienė pripažino, kad pernai ne viskas buvo taip, kaip planuota: talkininkai uostamiestyje susidūrė su gausybe nesklandumų. Šiemet ketinama visas klaidas ištaisyti. Pavyzdžiui, jau susitarta, kad miesto savivaldybė šiemet išveš talkininkų surinktas šiukšles.

Aptiko laišką

M.Denisenko įsitikinęs, kad vienkartinė atliekų rinkimo akcija nepavers miesto išblizgintu ir tvarkingu. „Turi būti procesas – niekada vienu kartu problemos neišspręsi“, – įsitikinęs jaunuolis.

Jis pasakojo, jog su bičiuliais jau kelis kartus tvarkė Žardės piliakalnį, pernai vasarą jie šią vietą valė bent tris kartus. Tačiau pripažino, kad nors šiukšlių čia ir sumažėjo, kaskart atvykus ir išvydus naujus kalnus stiklo šukių būna nemalonu. „Kartą mėginome įrengti paprastas šiukšliadėžes, kai į žemę įsmeigiami pagaliai, o ant jų užmaunamas paprastas maišas šiukšlėms. Bet ir jų netrukus neliko“, – apgailestavo pašnekovas.

Šukės, plastiko buteliai, makulatūra – tai jau įprastos atliekos, kurias talkų dalyviai krauna į maišus, tačiau pasitaiko ir pavojingesnių ar keistų šiukšlių. „Aš nežinau, ar ką nors gali nustebinti besimėtantis švirkštas. Tikriausiai ne. Tačiau mus labiausiai nustebino vienas netikėtai rastas laiškas. Anūkui rašiusi močiutė pamokslavo, kaip svarbu gyventi tvarkingai“, –simbolinę šio radinio prasmę įžvelgė M.Denisenko.

Registruojasi šimtai

Akcijos „Darom 2009“ jau panoro dalyvauti daugiau kaip keturis šimtai klaipėdiečių. Tačiau organizatoriai neabejoja, kad jų gali būti ir daugiau – tiesiog ne visi naudojasi internetu. „Kviečiame prisijungti ir įmones, kurių darbuotojai gali pasipuošti savo firmine apranga ar ženkleliais“, – kvietė V.Grigišaitė-Tamolienė. Ji pasakojo pernai buvusi tik akcijos dalyvė ir tvarkiusi teritoriją Šilutės plente. „Neįsivaizdavau, kad mieste gali būti tokių šiukšlinų vietų“, –prisipažino ji.

Neįsivaizdavau, kad mieste gali būti tokių šiukšlinų vietų, – V.Grigišaitė-TamolienėTalkininkai kviečiami šeštadienį tvarkyti ir savo kiemus. Akcijos dalyviai nebūtinai turi vykti į paskirtą vietą – tą dieną jie gali rinkti šiukšles ir prie savo namų, darbovietės ar mokyklos.

Keli tvarkdariai ketina tvarkyti Rumpiškės gatvės elektros tinklų teritoriją, miškelį prie „Aukuro“ vidurinės mokyklos, aikštelę prie „Vėtrungės“ gimnazijos bei kalvą prie P.Mašioto vidurinės mokyklos. „Visus apdalysime maišais, pirštinėmis, vaišinsime arbata“, – žadėjo koordinatorė.

Talkininkai ne tik plušės, bet ir pramogaus. Teritorijoje tarp Girulių ir „Žuvėdros“ stovyklos  pertraukėlių metu bus vedama ekskursiją „Gintaro gaudymo paslaptys”. Vienoje talkos vietoje ketinama surengti net šokių pamokėles. Bus renkamas ir netikėčiausias radinys, aptiktas talkos dieną.

Sena tradicija

Pasak etnologės Gražinos Kadžytės, senesniais laikais daugumą visų svarbių darbų žmonės atlikdavo padedant talkininkams. „Per pavasarines talkas būdavo taisomi keliai, tvarkomi įvairūs praėjimai. Savo namuose žmogus ir pats apsišluoja, bet yra bendrosios erdvės, tad jas žmonės ir kaime, ir mieste kartu suėję sutvarkydavo. Talkų metu žmonės ne tik kelius taisydavo, bet ir kapines tvarkydavo, jei bažnyčioje buvo šventorius, aplink bažnyčią apsikuopdavo“, – pasakojo etnologė.

Anot G.Kadžytės, mokyklų bendruomenės savo teritoriją taip pat švarindavo talkomis. „Juk anksčiau nebuvo jokių kiemsargių – mokytojai su mokinukais susiburdavo talkoms ir tvarkydavosi“, – sakė ji, tvirtindama, kad talkos nuo senų senovės yra priprastas dalykas.

Etnologė sakė esą miesto gyventojams gražiausiai susitvarkyti derėtų pavasarį, prieš Velykas.  „Ir senais laikais prieš kiekvieną didesnę šventę būdavo tvarkomasi. Bet žmonės visur skirtingi, nuo jų pačių viskas ir priklauso. Net Žemaitė rašė apie nevalyvus Vingius ir iš švarios šeimos atėjusią Katrę“, – priminė etnologė.

Talkininkų susitikimo vietos

Akcija „Darom 2009“ šeštadienį prasidės 10 val. Talkininkai kviečiami atvykti į šias susitikimų vietas:
- II Melnragės automobilių stovėjimo aikštelėje,
- I Melnragėje prie „Iki“ parduotuvės,
- prie LCC tarptautinio universiteto,
- Smiltynėje prie Senosios perkėlos,
- Šilutės plente prie „Ledo arenos“ bei prie „Baldų jūros“,
- prie „BIG“ prekybos centro
- Giruliuose prie „Žuvėdros“ stovyklos.

M.Denisenko pataria kiekvienam talkininkui turėti papildomą porą pirštinių. „Pirštinių reikėtų  turėti bent kelių rūšių, nes gali būti ir aštrių daiktų, ir visokių skysčių. Be to, reikia labai paprastai apsirengti, kad nereikėtų gailėti rūbų“, – patarė aktyvus talkų dalyvis ir rengėjas.

Temos: 1 Talka
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min