Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugpjūčio 8d. 11:45

Usnys okupuoja kaimynų žemes

Žydinčių usnių sėklas vėjas išnešioja toli po aplinkinius laukus.
Aliaus Mikelionio/ „Lietuvos žinių“ nuotr. / Žydinčių usnių sėklas vėjas išnešioja toli po aplinkinius laukus.

Ekologiniame ūkyje vešančios usnys apkartino kaimynystėje gyvenančių ūkininkų gyvenimą.

Marytė ir Juozas Ciūniai sako, kad jų kova su gretimame ekologiniame ūkyje vešančiomis usnimis tarsi kova su vėjo malūnais - niekas negali užkirsti kelio jų plitimui, o kaimynų, kurie nė neketina jų naikinti, kaip ir tėvų - nepasirinksi.

"Nuo vagių apsigynėme įsirengę vaizdo kameras, tačiau nuo kaimynystėje esančio ekologinio ūkio laukuose gausiai pražydusių usnių pūkų ir jų sėklų apsisaugoti nepajėgiame", - bėdojosi Varėnos rajono vienkiemyje gyvenanti M.Ciūnienė. Anot moters, plieskiant saulei ir pučiant stipresniam vėjui, jei neapsižiūrėjęs palieki pravirus langus, pūkai nukloja visus kambarius. Bėda ir su daržais, esą vos išravi ir vėl pilna pridygusių usnių. Šių piktžolių pilni ir pasėliai.

Sutuoktinių nuomone, jų bėdos kyla dėl to, kad ekologinio ūkio šeimininkas Juozas Baublys netinkamai prižiūri savo pasėlių plotus. Ciūnių teigimu, tai kartojasi ne pirmi metai, bet nė viena institucija neišsprendžia šios problemos. "Pagalbos kreipėmės į Varėnos augalų priežiūros inspektorių, bet mums buvo atsakyta, kad dirbama žemė kaip gryčia - noriu šluoju, noriu - ne", - teigė M.Ciūnienė.

"Mes žiūrime, kad produktas būtų ekologiškas, bet kai sumedėjusios piktžolės nustelbia pasėlį - tai jau geros agrarinės būklės reikalavimų pažeidimas. Nacionalinei mokėjimų agentūrai (NMA) nustačius tokį faktą, ūkininkui nebemokamos nei tiesioginės, nei ekologinės išmokos", - LŽ teigė VšĮ "Ekoagra" kokybės skyriaus vadovas Tomas Deimikis. Tačiau, anot specialisto, įrodyti faktą, kad pasėliuose piktžolių per daug, beveik neįmanoma, nors žmogiškai žiūrint tai būna akivaizdu.

Pats ūkininkas J.Baublys tvirtina, kad jo pasėliai atitinka visus ekologiniam ūkiui keliamus reikalavimus. Tai esą patvirtina ir "Ekoagros" išduotas sertifikatas. "Mano dirbami laukai tikrai nepažeidžia šalia ūkininkaujančiųjų interesų. Na, gal šįmet piktžolių kiek daugiau, nes dėl pavasarinės sausros jos stipriau suvešėjo", - teigė J.Baublys.

Varėnos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Jonas Kalanta LŽ aiškino, jog augalų priežiūros inspektoriai gali sudrausminti netvarkingai šeimininkaujančius ūkininkus. Be to, vadovaujantis Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, netvarkingus žemės naudotojus galima ir nubausti.

NMA Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojas Darius Ražinskas patikino, jog paaiškėjus, kad ūkininkas J.Baublys auginamuose pasėliuose nepaiso geros agrarinės būklės reikalavimo, jam bus taikomos atitinkamos sankcijos.

"Ko gero, šįkart kaip ir ankstesniais metais ūkininkas J.Baublys suspės nuimti derlių, kol bus atlikta eilinė patikra, o nupjauti usnių ir kiečių stiebai bus per menkas įrodymas, kad laukai neatitinka geros agrarinės būklės", - nuogąstavo M.Ciūnienė.

„Lietuvos žinios“
Temos: 2 Usnis Piktžolės

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min