Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 16d. 06:30

Utėlės iš klaipėdiečių galvų dar neemigravo

Vienas lengviausių būdų užsikrėsti utėlėmis – susiliesti galvomis su šių parazitų turinčiu žmogumi.
Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr. / Vienas lengviausių būdų užsikrėsti utėlėmis – susiliesti galvomis su šių parazitų turinčiu žmogumi.

Nors bjaurius parazitus – utėles – daugelis laiko asocialių, netvarkingai gyvenančių šeimų gyvenimo „atributu“, uostamiesčio mokyklų pedagogai bei miesto kirpyklų darbuotojos paliudytų, kad šie parazitai vargina ir higiena besirūpinančius žmones.

Viena tvarkinga, pasiturinti klaipėdiečių šeima buvo ištikta šoko, kai paaiškėjo, kad jos nariai užsikrėtė utėlėmis. Jų į šeimą iš mokyklos parnešė sūnus. Netrukus parazitais užsikrėtė ir berniuko sesuo bei mama. Šeima iškart ėmėsi priemonių, kad gyviai būtų išnaikinti.

Anot Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistės Danguolės Kiselienės, nieko nuostabaus, kad utėlėmis užsikrečia ir higiena besirūpinančių šeimų vaikai. Parazitų židinys gali pasitaikyti bet kur – kieme, mokykloje, darželyje, užsikrėsti galima net viešajame transporte. „Dažniausiai užsikrečia vaikai, nes jie aktyviau kontaktuoja tarpusavy – suglaudžia galvas, apsimauna svetimą kepurę, pasinaudoja tomis pačiomis šukomis ar darželyje miegodami pasikeičia pagalvėmis“, – teigė moteris.

Viena tvarkinga, pasiturinti klaipėdiečių šeima buvo ištikta šoko, kai paaiškėjo, kad jos nariai užsikrėtė utėlėmis.

Nepatogumų dėl šių parazitų tenka patirti ir kirpyklų darbuotojams. Berniukas iš aukščiau minėtos šeimos nuėjo apsikirpti, tačiau kirpyklą jam teko palikti. Kirpėja pastebėjusi, kad nepaisant kovos su parazitais, utėlių vaiko galvoje vis dar yra, atsisakė jį apkirpti.

„15min“ šnekintos kirpėjos pripažino ne visada aptarnaujančios utėlėmis užsikrėtusius klientus. Klaipėdietė kirpėja Irina neslėpė, kad atsisakė apkirpti vieną mamos atvestą vaiką, kurio galvoje pamatė parazitų. „Žinau, kad kiti kirpėjai sutinka apkirpti, tačiau tokiu atveju kaina būna dviguba. Nes ir nemalonu, ir įrankius paskui reikia gerai dezinfekuoti“, – sakė Irina.

D.Kiselienės teigimu, kirpyklų darbuotojai turi teisę nesutikti apkirpti utėlėtų galvų. Tačiau jie privalo atidžiai pažiūrėti, kad parazitų nesumaišytų su paprasčiausiomis pleiskanomis. „Jei ryžtasi aptarnauti ir parazitais apsikrėtusį klientą, kirpėjai turi ypač sutvarkyti, dezinfekuoti instrumentus“, – sakė pašnekovė.

Informacija neviešinama

Visuomenės sveikatos centras registruoja mieste esantį utėlėtumą. Dažniausiai iš gydymo įstaigų pranešama apie utėlėtus benamius. Tačiau kokia yra reali situacija, pavyzdžiui, uostamiesčio ugdymo įstaigose – sunku nustatyti, nes informacija yra beveik išvis neviešinama.

Kaip aiškino Klaipėdos savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė, bet kokiam vaiko apžiūrėjimui reikalingas jo tėvų sutikimas. Tačiau, jos manymu, tai tik sukelia papildomų problemų. „Čia yra elementarūs higienos reikalai, bet iš to daroma problema. Juk galvos apžiūrėjimas nėra vaistų suleidimas ar panašiai“, – sakė savivaldybės gydytoja.

Ievos Simonaitytės pagrindinės mokyklos direktorė Gražina Skunčikienė taip pat pritarė, kad prievolė atsiklausti vaikų tėvų, ar galima tikrinti jų atžalos galvą, tik prideda daugiau darbo.

Vaikams pasakoma individualiai

Ievos Simonaitytės pagrindinės mokyklos direktorė Gražina Skunčikienė taip pat pritarė, kad prievolė atsiklausti vaikų tėvų, ar galima tikrinti jų atžalos galvą, tik prideda daugiau darbo. „Mes išdalijame pranešimus ir iki šiol dar nesame sulaukę tėvų pasipriešinimo. Jie suinteresuoti, kad vaikai neužsikrėstų“, – teigė mokyklos direktorė.

Patikrinimai šioje mokykloje vyksta maždaug porą kartų per metus. Anot direktorės, užsikrėtusiųjų vis dar pasitaiko. Mokyklos vadovės teigimu, apie rastus gyvius garsiai neskelbiama prieš visą klasę. Individualiai pasakoma, kam reikia susitvarkyti, – taip stengiamasi, kad vaikas nejustų gėdos prieš savo klasės draugus.

Įtraukė į sutartį

Dalis ugdymo įstaigų yra iš anksto pasiruošusios tam, kad nereikėtų kaskart prašyti vaikų tėvų leidimo patikrinti atžalų galvas. Klaipėdos „Nykštuko“ mokyklos-darželio direktorė Joana Butkienė pasakojo, kad sutartyse su tėvais yra įtrauktas punktas, jog įstaiga gali bet kada patikrinti vaikų galvas, nepažeidžiant jų orumo. Anot jos, tėvai sutiko su tokia nuostata. Todėl, jei tik darbuotojai įtaria, kad vaikas gali turėti utėlių – iškart patikrina ir praneša tėvams. Tačiau ne visi pasirūpina savo atžalomis. Pasak įstaigos direktorės, vienai mergaitei darželio darbuotojos pačios išvalė galvą, nes šeimai tai nelabai rūpėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min