Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Už demaskuotus kontrabandininkus pareigūnams mokės pinigus (atnaujinta 12.30 val.)

Sulaikyta kvepalų kontrabanda
Muitinės kriminalistų nuotr. / Sulaikyta kvepalų kontrabanda
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

2011 metais ketinama skirti iki 5 mln. litų šalies pareigūnams, atskleidusiems stambius finansinius nusikaltimus valstybei, skatinti, teigia vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis.

„Sutarta, kad 2011 metų biudžete bus numatyta atskira programa pareigūnams skatinti, ją sudarys iki 5 mln. litų. Pareigūnai bus skatinami už finansinių nusikaltimų valstybei atskleidimą“, – pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė R.Palaitis.

Paklaustas, kokių finansinių rezultatų tikimasi įgyvendinus pareigūnų skatinimą, ministras žurnalistams priminė Vyriausybės užsibrėžtą tikslą kitais metais iš kontrabandos ir šešėlinės ekonomikos išspausti 1 mlrd. litų.

Pasak ministro R.Palaičio, įstatymai numato, kad vienkartinis pareigūnų skatinimas gali būti ne didesnis kaip keturi mėnesiniai atlyginimai. Tuo tarpu skatinami galės būti Sienos apsaugos tarnybos, Muitinės departamento, Policijos departamento, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos, Generalinės prokuratūros ir Mokesčių inspekcijos pareigūnai.

Pareigūnų skatinimo principus, t. y. kada pareigūną skatinti, kada to nedaryti, spręs kanclerio vadovaujama tarpžinybinė komisija kovai su kontrabanda. Tačiau, kaip teigė R.Palaitis, šalies pareigūnai galėtų būti skatinami už tokio nusikaltimo atskleidimą, kai pirmosios instancijos teismas paskelbtų, kad tam tikras asmuo išties užsiėmė kontrabanda.
 

Pasak R.Palaičio, nors ministrų kabinete buvo „kelios skeptiškos nuomonės“ pareigūnų skatinimo klausimu, „iš principo dėl to sutarta“. Naujoji tvarka turėtų būti pradėta įgyvendinti jau kitais metais.

Vien bauda neatsipirks

Tarp numatytų kovos su kontrabanda priemonių – teisės pasieniečiams taikyti Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą asmenims, įtariamiems sąsajomis su organizuotu nusikaltamumu kontrabandos sirtyje.

„Iki šiol tokio teisę turėjo tik policija. Suteikus šią teisę pasieniečiams, jie įgytų teisę pasakyti: „Jūs naktį neišvykite, jūs nebendraukite su vienu ar kitu asmeniu.“ Mūsų įsitikinimu, tai apsunkintų kontrabandininkų veiklą. Ypač organizuotos kontrabandos atveju“, – pabrėžė R.Palaitis.

Ministras priminė ir Teisingumo ministerijos pasiūlytus Baudžiamojo bei Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimus, kuriais žymiai mažinama riba tarp administracinio ir baudžiamojo pažeidimų.

„Anskčiau ši riba buvo 250 minimalių gyvenimo lygio, dabar, jei Seimas pritars, ji bus 50 minimalių gyvenimo lygių. Vadinasi, už žymiai mažesnį kontrabadnos lygį bus taikomas baudžiamasis, o ne administracinis procesas. Mes taip pat manome, kad asmenims, kurie kontrabanda užsiima stambiu mastu, nebebūtų taikomos baudos, bet tik laisvės atėmimas. Ne paslaptis, kad teismuose šie asmenys dažnai atsiperka baudomis, o šios vėliau tiesiog įskaičiuojamos į kontrabandinių prekių kainą“, – kalbėjo R.Palaitis.

Nuostoliaiper 600 mln. litų

Kaip žiniasklaidoje buvo skelbta praėjusią savaitę, tyrimą atlikęs Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) nustatė, kad nelegali cigarečių rinka Lietuvoje pasiekė 2004 metų lygį ir sudarė apie pusę visos cigarečių rinkos, tai yra apie 110 mln. cigarečių pakelių.

Be to, prognozuojama, kad 2010-aisiais kontrabandinių cigarečių dalis Lietuvoje sieks 49 proc., arba 2,2 mlrd. kontrabandinių cigarečių. Pernai ši dalis buvo 26 proc.
 

LLRI teigia, kad hipotetiškai skaičiuojant valstybės pajamų praradimą dėl kontrabandos – jei kontrabandiniai gaminiai kitu atveju būtų vartojami legaliai, – biudžetas šiemet neteko 644 mln. litų pajamų, iš jų 499 mln. litų –  akcizų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min