2008-11-26 15:24

Už dujas mokėsime daugiau

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisija per porą savaičių žada suderinti naujas dujų kainas buitiniams vartotojams. AB „Lietuvos dujos“ siūlo kainas padidinti 32 procentais. Neatmetama galimybė, jog kaina padidės dar labiau.
Dujotiekis
Dujotiekis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Antradienį AB „Lietuvos dujos“ kreipėsi į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (toliau – Kainų komisija), prašydama suderinti gamtinių dujų perdavimo ir skirstymo paslaugų kainas bei gamtinių dujų kainas buitiniams vartotojams. „Lietuvos dujų“ valdyba pateikė naujas taikytinas kainas, kurios buitiniams vartotojams smarkiai ištuštins kišenes.

Siūloma didinti kainą 32 procentais

Pasak Kainų komisijos nario Dano Janulionio, tokios kainos pateiktos todėl, kad tiekiant dujas kinta kainos pasienyje.

„Nors kainos pateiktos tik antradienį, mūsų žmonės jau trumpai paanalizavo jas. Maždaug pusė pabrangimo kyla iš to, kad dujų kaina, kuri įskaičiuota į dabar esančią vartotojams, jau padidėjo maždaug 20 procentų. Todėl „Lietuvos dujos“ skelbia, kad buitiniams vartotojams kaina padidės 32,2 procento“, – aiškina D.Janulionis. Jis pabrėžia, kad pusė brangimo vyksta tik dėl pačių dujų kainos pakilimo, ketvirtadaliui brangimo įtaką daro jau visus metus vartotojams taikyta gerokai mažesnė kaina negu, kad įmonė pirko dujas. Dabar prarastus pinigus reikia kompensuoti, todėl dujos kainuos brangiau kitąmet.

Likusią brangimo dalį veikia skirstymo kainų didėjimas. „Lietuvos dujų“ motyvacija, pasak D.Janulionio, paprasta – ateina periodas, kai reikia keisti buitiniams vartotojams skaitiklius. Tai irgi kainuoja.

Prieš mėnesį Kainų komisija įvertino būtinas sąnaudas perdavimo ir skirstymo veiklai ir leido didinti kainų viršutines ribas iki 38 procentų. Trečiadienį Komisijos narys D.Janulionis teigė, kad „Lietuvos dujoms“ leista kainas didinti iki 35 procentų, todėl akivaizdu, kad bendrovės, tiekiančios dujas vartotojams, ir Kainų komisijos sprendimai nesikerta.

Jei Kainų komisija priimtų sprendimą patvirtinti „Lietuvos dujų“ siūlomą kainyną, mažiau nei 800 kubinių metrų dujų per metus sunaudojantys vartotojai nuo Naujųjų metų mokėtų nebe 1,62 Lt už kubinį metrą, bet 2,24 Lt.

Kas lemia dujų kainą

D.Janulionis pasakojo, kad visa dujų kaina, kurią moka buitiniai vartotojai, susideda net iš šešių dalių. Didžiausia dalis yra dujų importo kaina, kurią perkant dujas bendrovė moka Rusijai. Dujų transportavimas nuo Lietuvos dujų buveinių iki gyventojų vadinamas perdavimu ir skirstymu – šios dvi dalys turi dar dvi skirtingas kainas. Ketvirtoji dalis – tiekimo kainos marža. Penktoji – saugumo kaina.

„Ta kaina, kurią lietuviai moka rusams už tai, kad mes jas gautume. Ir paskutinė dalis – kompensacija už praėjusius metus. Kol kas negalima sakyti tikslaus skaičiaus, kiek dujos brangs. Prašoma iki 32,2 procentųo, o ar tai bus priimta, priklausys nuo komisijos sprendimo“, – teigė D.Janulionis. Kainų komisija šį sprendimą žada priimti operatyviai. Tačiau taikytinos kainos apskaičiuotos su 18 procentų pridėtinės vertės mokesčiu. Jei po Naujųjų PVM bus padidintas iki 19 ar 20 procentų, dujų kainas teks dar kartą perskaičiuoti.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą