Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dalios Grybauskaitės pataisos dėl karo propagandos leistų bausti ir „Viasat“

Spaudos konferencijoje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: BNS
0
A A

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo, kad už karo propagandą, raginimus keisti konstitucinę santvarką ir kėsintis į šalies suverenitetą galėtų būti baudžiami ne tik transliuotojai, bet ir retransliuotojai.

Pagal šalies vadovės Seimui teikiamas pataisas, bauda galėtų siekti iki 3 proc. metinių pajamų. Naujas priemones D.Grybauskaitė argumentuoja tuo, jog Lietuva šiuo metu gyvena informacinio karo sąlygomis.

13 val. Karo propaganda stiprės, todėl sankcijas reikia griežtinti

Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigiamai vertina prezidentės teikiamas pataisas dėl baudų griežtinimo už nesantaikos ir karo kurstymą, sakydamas, kad priešiškas informacinis spaudimas artimiausiu metu tik didės.

Be abejo, iš tikro reikia griežtinti sankcijas. Galiu dar kart patvirtinti, kad spaudimas informacinis daromas didelis ir jis tik didės, – sakė Š.Birutis

„Be abejo, iš tikro reikia griežtinti sankcijas. Galiu dar kart patvirtinti, kad spaudimas informacinis daromas didelis ir jis tik didės“, – BNS penktadienį sakė ministras.

Anot jo, griežtinant sankcijas taip pat svarbu numatyti, kad pažeidimai būtų vertinami itin objektyviai.

Š.Birutis sakė, jog pasiūlymus dėl didėjančio Rusijos informacinio spaudimo šiuo metu rengia ir Kultūros minsterijos vadovaujama ekspertų darbo grupė. Ji turėtų savo išvadas pateikti kitą savaitę.

LRTK pirminininkas: Prezidentės pataisos leistų bausti ir „Viasat“

Prezidentės teikiamos pataisos, numatančios baudas už karo propagandą ir neapykantos kurstymą, leistų bausti iki šiol Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) sprendimų nesilaikiusią bendrovę „Viasat“, sako komisijos pirmininkas Edmundas Vaitekūnas.

123rf.com nuotr./Propaganda televizijoje
123rf.com nuotr./Propaganda televizijoje

„Kalbant apie „Viasat“, numatyta neišskirti retransliuotojo jurisdikcijos – Lietuvos ar ne Lietuvos. Tiesiog įvardijamas retransliuotojas, kuris teikia tokias paslaugas Lietuvoje. Kur jis registruotas – nebeturi jokios reikšmės. Nesvarbu – jeigu jis vykdo tokią veiklą, jis būtų atsakingas“, – BNS sakė E.Vaitekūnas.

Estijoje registruota „Viasat“ bei kelios internetinės televizijos nesilaikė teismo sankcionuotų sprendimų laikinai apriboti kai kurių rusiškų kanalų laidų retransliavimą Lietuvoje.

„Viasat“  atstovai komisijai nurodė, jog jie Lietuvoje nevykdo licencijuojamos retransliavimo veiklos, tik parduoda palydovinės televizijos įrangą ir yra pavaldūs Estijos įstatymams.

LRKT vadovo teigimu, iki šiol jo vadovaujama įstaiga buvo „surišta visokiais biurokratiniais mechanizmais“.

E.Vaitekūnas pažymėjo, jog iki šiol retransliuotojams apskritai nebuvo numatytos atsakomybės už informacijos sklaidą.

„Komisija priima sprendimą laikinai stabdyti kanalo retransliacijas, tačiau šiandien įstatymuose nėra numatyta, kas turi įgyvendinti tokį sprendimą, arba kas atsakingas už įstatymų draudžiamos informacijos sklaidą per retransliuojamus kanalus. Retransliuotojai, kurie retransliuoja tuos kanalus, teigia, kad jie nėra (...). Dabar, jei jau komisija ir apygardos teismas patvirtina tą (pažeidimo) faktą, tai retransliuotojui būtų pareiga vykdyti, o ne sakyti, kad mes nė prie ko, kreipkitės į transliuotojus“, – sakė jis.

D.Grybauskaitės siūlymas

Naujas priemones D.Grybauskaitė argumentuoja tuo, jog Lietuva šiuo metu gyvena informacinio karo sąlygomis.

Įstatymo projektu taip pat siūloma drausti vienus metus teikti valstybės paramą karo propagandą ar raginimus keisti konstitucinę santvarką paskelbusiai žiniasklaidai.

Pagal pataisas, gavus duomenų apie transliuotojų nusikaltimus prieš Lietuvos valstybę ar „nacionaliniam saugumui grėsmę turinčius ryšius su atitinkamomis organizacijomis“, Lietuvos radijo ir televizijos komisija atsisakytų išduoti licenciją.

Aiškinamajame rašte teigiama, kad rusiškas televizijos programas, per kurias rodoma propaganda, nuolat stebi 15 proc., arba 400 tūkst., Lietuvos gyventojų.

„Kasdien susiduriame su naujomis informacinio karo atakomis. Jų taikiniai – mūsų žmonės. Jiems brukamas nepasitikėjimas savo valstybe, istorija ir kariuomene, naryste Europos Sąjungoje ir NATO. Konstitucija įpareigoja apsaugoti Lietuvos informacinę erdvę. Šiame kare negalime būti beginkliai“, – pranešime spaudai teigė D.Grybauskaitė.

Spalį Seimas nepritarė kitoms prezidentės teiktoms Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms, kuriomis siūlyta mažinti rusiškos televizijos produkcijos transliavimą.

Prezidentūros teigimu, šiuo metu iki 30 proc. visų retransliuojamų programų Lietuvoje sudaro rusiška produkcija.

Valstybės vadovė tuomet siūlė įtvirtinti, kad ne mažiau kaip 90 proc. Lietuvoje retransliuojamų televizijos programų kiekio turėtų būti oficialiomis Europos Sąjungos kalbomis, išskyrus specializuotus (teminius) paketus. Šią pataisą ji taip pat grindė padažnėjusiomis informacinėmis atakomis ir priešiška propaganda.

Prezidentūros teigimu, šiuo metu iki 30 proc. visų retransliuojamų programų Lietuvoje sudaro rusiška produkcija.

Pagal Seimo atmestą projektą, D.Grybauskaitė siūlė už raginimą prievarta keisti Lietuvos konstitucinę santvarką, skatinimą kėsintis į jos nepriklausomybę, karo kurstymą skirti piniginę baudą iki 100 tūkst. litų, bet ne didesnę kaip 5 proc. transliuotojo ar retransliuotojo metinių pajamų praėjusiais metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min