Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 4d. 07:41

Už labdaros kyšo savireklamos ausys

Algirdas Butkevičius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Socialdemokratų lyderio A.Butkevičiaus labdaros ir paramos fondas remia Vilkaviškio krašto gyventojus.

Kelią į žmonių širdis kai kuriems politikams padeda skintis ne tik veikla Seime ar savivaldybių tarybose, bet ir jų vardo fondų teikiama finansinė parama. Nors politikai teigia, kad labdara užsiima tik norėdami gero aplinkiniams, tokioje jų veikloje įžvelgiama ir savanaudiškų paskatų.

Šiuo metu Lietuvoje veikia beveik 1,2 tūkst. labdaros ir paramos fondų. LŽ suskaičiavo, kad su Seimo, savivaldybių tarybų ir Europos Parlamento (EP) nariais susiję bent keliolika tokių organizacijų.

Politikai tikina, jog įvairią paramą teikiančius fondus steigia siekdami padėti prasčiau besiverčiantiems ar nelaimėje atsidūrusiems žmonėms. Tačiau politologai mano, kad labdara kai kuriems veikėjams svarbi tik dėl politinių dividendų.

Gausybė fondų

Savo vardo fondus yra įsteigę nemažai Seimo narių. Labdarą teikia „tvarkiečių" Jono Ramono ir Kęsto Komskio, Liberalų sąjūdžio frakcijos narių Gedimino Navaičio bei Gintaro Steponavičiaus, socialdemokratų Algirdo Butkevičiaus ir Algio Rimo įsteigtos organizacijos. EP narys Zigmantas Balčytis globoja fondą „Padėkime kitiems".

Esą paramos prašantiems žmonėms nesmagu gauti pinigų tiesiai iš politiko kišenės, tad šiam reikalui puikiai pasitarnauja specialus fondas.

Nuo parlamentarų neatsilieka regionuose dirbantys politikai. Klaipėdos apskrities viršininkas Arūnas Burkšas yra labdaros ir paramos fondo „Nidos Kuršis" steigėjas, o Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Audrius Butkevičius rūpinasi organizacija „Fundamentum Humanitatis".

Visiems patogiau

Seimo narys K.Komskis LŽ pasakojo, kad idėja įsteigti labdaros organizaciją jam kilo prieš penkerius metus. Esą paramos prašantiems žmonėms nesmagu gauti pinigų tiesiai iš politiko kišenės, tad šiam reikalui puikiai pasitarnauja specialus fondas. „Tai patogiau ir paramos prašytojui, ir jos davėjui", – aiškino jis.

K.Komskio fondas rūpinasi keliomis sritimis. „Padedame žmonėms, esame įsteigę stipendijas sunkiai besiverčiantiems studentams, remiame sunkius ligonius, kuriems reikalingi brangūs medikamentai ar speciali įranga. Kiek galime, skiriame pinigų ir kultūriniams bei sporto renginiams", – aiškino parlamentaras.

Suvalkiečių rėmėjai

Socialdemokrato A.Rimo fondas rūpinasi sunkiai besiverčiančiais marijampoliečiais. Seimo narys tikino sumanęs steigti fondą, kai pamatė skurdžią savo rinkimų apygardos gyventojų buitį. Per metus A.Rimo fondas paaukoja po kelis tūkstančius litų.

Socialdemokratų lyderio A.Butkevičiaus labdaros ir paramos fondas remia Vilkaviškio krašto gyventojus. Parlamentaras pasakojo, kad daugiausia dėmesio skiriama moksleiviams, jaunimui ir neįgaliesiems. Jis džiaugėsi Kybartuose įkurta valgykla, kurioje kasdien nemokamai pamaitinama apie 30 neįgaliųjų.

Palankumo nesiekia?

Savo vardo fondą yra įsteigęs ir Seimo narys Petras Auštrevičius. Ši organizacija rūpinasi ne labdara, o užsiima visuomenine veikla, skatina jaunimo pilietinį ugdymą. „Fondas neteikia piniginės paramos, nebent asmeniškai sumanau ką nors paremti. Man svarbiausia projektų inicijavimas ir bandymas į juos įtraukti jaunimą", – aiškino parlamentaras. P.Auštrevičius tikino fondą įsteigęs ne tam, kad pelnytų kieno nors palankumą ar populiarumą.

Jo frakcijos kolega G.Navaitis savo vardo labdaros ir paramos fondą įsteigė prieš pusę metų. Jis aiškino, kad tokiam žingsniui ryžosi norėdamas padėti žmonėms. „Tai tikrai nesusiję su populiarumo siekimu", – tikino G.Navaitis.

Teko teisintis

Labdaringa veikla ne vienam politikui yra sukėlusi nemalonumų. Prieš Seimo rinkimus K.Komskiui teko teisintis dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo. Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) politikas buvo apskųstas dėl to, kad per savo fondą teikė paramą futbolo ir krepšinio komandoms, surengė ekskursiją vaikų globos namų auklėtiniams, vaišino tikinčiuosius vynu, finansavo atlaidų koncertą.

Politiniams oponentams kliuvo ir A.Butkevičiaus fondo veikla. Prieš pernykščius Seimo rinkimus jis parėmė kelias Vilkaviškio rajono mokyklas, kaimo bendruomenių renginius, įsteigė prizus keliems konkursams ir sporto turnyrui. Tačiau A.Butkevičius neigia, kad skirdamas paramą siekia rinkėjų palankumo. „Mano vardo fondas veikia jau dešimtmetį ir visuomet dirbama panašiu ritmu", – sakė jis.

Nemenkas galvos skausmas

Politologas Algis Krupavičius labdaringus politikų fondus vertina skeptiškai. Jis įtaria, kad kai kurie jų siekia ne tik padėti skurdžiau besiverčiantiems žmonėms.

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas LŽ sakė, kad politikų labdaros ir paramos fondų veikla nemenku galvos skausmu tampa būtent prieš rinkimus. Esą tada žmonėms dažnai sunku atskirti politikų geranoriškumą nuo savireklamos ar net rinkėjų papirkinėjimo.

Z.Vaigausko nuomone, tokie politikai gali įgyti pranašumo prieš savo konkurentus. Tačiau, anot jo, drausti politikams užsiimti labdaringa veikla nereikėtų. VRK pirmininkas tiesiog rekomenduoja atidžiau organizuoti paramos fondų veiklą.

Laukia politinių dividendų

Politologas Algis Krupavičius labdaringus politikų fondus vertina skeptiškai. Jis įtaria, kad kai kurie jų siekia ne tik padėti skurdžiau besiverčiantiems žmonėms. „Manau, svarbesnė to paskata yra viešieji ryšiai ir savireklama. Politikai nori gauti tam tikrų dividendų ir sustiprinti savo pozicijas", – įsitikinęs politologas.

A.Krupavičius aiškino, kad praktikos politikams kurti labdaros fondus Vakarų Europos valstybėse beveik nėra. „Lietuva šiuo požiūriu yra ganėtinai išskirtinė", – sakė jis.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min