Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Už neįteisintus balkonus gresia nuobaudos

Toks balkonų „kaleidoskopas“ įprastas Kretingos mieste.
„Pajūrio naujienų“ nuotr. / Toks balkonų „kaleidoskopas“ įprastas Kretingos mieste.
Šaltinis: „Pajūrio naujienos“
0
A A

Kretingos miesto daugiabučiai šiandieną mirgėte mirga nuo įvairiausių spalvų bei konstrukcijų balkonų. Tačiau, ko gero, nedažnas težino, jog be leidimo įsistiklinęs balkoną per pastaruosius trejus metus, jis rizikuoja už tai būti nubaustas.

Neįteisintų balkonų problema mūsų mieste tapo aktuali po incidento, į kurį netikėtai pateko Birutės g. 6 daugiabučio namo gyventoja Dalia Padriezienė. Moteris buvo apkaltinta už tai, kad neva, nuo jos balkono nukritusi nuolauža ar plyta sugadino po juo stovėjusį automobilį.

„Iš tikrųjų ne nuo balkono, o nuo stogo, kuris nevalytas metų metus, per atlydį nuslinko sniego nuošliauža“, – D.Padriezienė neslėpė, jog šis įvykis atvedė ją ligi teismų.

Negana to, jai teko ir Savivaldybėje aiškintis dėl balkono. „Savivaldybės komisija klausinėjo kaimynų, kada buvo įstiklintas balkonas. Neilgai tepasidžiaugėme, kad šiltai gyvename. Pasirodė, kad nuo 2010 m. tam reikia projekto, o aš jo neturėjau. Atseit, už neteisėtus remonto darbus man gresia 500 Lt bauda. O balkoną vis vien reikia įsiteisinti. Prašiau parodyti pavyzdį, kaip turi būti sutvarkyti dokumentai, tačiau analogo man neparodė. Nors namas nėra kultūros paveldo objektas, o – sovietmečio statinys, tačiau miesto centras priskiriamas paveldo teritorijai, tad dar reikėjo gauti Kultūros paveldo departamento sutikimą“, – neslėpė kretingiškė.

D.Padriezienę stebina, kuo gi skiriasi balkonai, kurie įstiklinti ligi 2010-ųjų ir po 2010 metų: „Ankstesni dar prasčiau atrodo ir labiau darko pastato išorę, negu naujai įrengti“.

Nežinojimas neatleidžiamas

Dėl netikėtai daugiabutyje Birutės g. 6 iškilusio incidento Savivaldybės komisija visus gyventojus apklausė, kada įstiklinti jų balkonai. Buvo nustatyta, jog dvi šeimos įsistiklino balkonus po 2010 m., ir pažeidėjams buvo surašyti Administracinės teisės pažeidimų protokolai.

„Nieko nepadarysi – nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia“, – mano Kretingos rajono savivaldybės Statybų skyriaus vyriausioji specialistė Janina Brencienė.

Ji patikino, jog gyventojams, iki 2010 m. keitusiems statinio išvaizdą, nereikėjo statybos leidimų. O nuo 2010 m. sausio 1 d. įsigalioję Statybos techninių reglamentų pakeitimai supaprastino individualių namų remonto darbų įteisinimo tvarką, tačiau sugriežtino reikalavimus dėl daugiabučių namų įstiklinimo.

J.Brencienės žodžiais, balkono įstiklinimas pagal įstatymą prilygsta smulkaus remonto darbams. „Atliekant šiuos darbus, privalomas rašytinis pritarimas projektuotojo parengtam paprastojo remonto aprašui. Tai – tarsi supaprastintas leidimas, kurį, skirtingai nuo statybos leidimo, išduodamo stambiam objektui, pakanka tik suderinti su architektu“, – teigė ji.

J.Brencienė pastebi, jog Kretingos mieste yra labai daug techniškai netvarkingų ir neestetiškai atrodančių daugiabučių namų balkonų. Dauguma jų įstiklinti nesilaikant jokių techninių reikalavimų. „Stiklinant langų karkasui panaudotos skirtingos medžiagos – medis, plastikas, skarda, skirtinga tų karkasų spalva bei rėmų formos, – visa tai labai darko pastato architektūrinę išvaizdą, o tuo pačiu – bendrą miesto vaizdą“.

Baudos – skirtingos

Nuobaudas skiriančio Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyresnysis specialistas Alfredas Reivytis paaiškino, jog administracinės baudos už balkono įstiklinimą yra labai skirtingos.

„Pirmiausiai tenka išsiaiškinti, kokiai kategorijai – ypatingai ar neypatingai – priskiriamas statinys. Ypatingiems priskiriami kultūros paveldo objektai, nepriklausomai nuo jų dydžio, bei statiniai, esantys kultūros paveldo teritorijoje. Bauda už ne kultūros paveldo objektą, koks yra minėtas daugiabutis Birutės gatvėje, tačiau esantį kultūros paveldo teritorijoje, siekia nuo 400 Lt iki 1 tūkst. Lt“, – sakė A.Reivytis. Tačiau specialistas patikino, jog nuobaudos nebus skirtos Birutės 6 namo gyventojams, nes jiems yra suėjęs senaties terminas – 2 m. nuo pažeidimo įvykdymo.

Renovuojant suvienodins balkonus

Anot bendrovės „Kretingos komunalininkas“ daugiabučių namų renovacijos administratoriaus Kęstučio Motijausko, po daugiabučių renovacijos balkonai visame pastate bus estetiškai suvienodinti.

„Kiekvieno pastato išorė priklausys nuo konkretaus projekto“, – tvirtino jis. O paklaustas, ar naujai įstiklintų balkonų šeimininkams neteks vienodai sumokėti už tuos, kurių balkonai išvis neįstiklinti, K.Motijauskas atsakė: „Jeigu buto šeimininkas pasikeitė langus ar susitvarkė balkoną taip, kad jis atitinka bendrą pastato projektą, pinigų suma už tai bus išskaičiuota“.

Pernai buvo patvirtinta renovuoti 16 daugiabučių Kretingos mieste, o šiomis dienomis, patikino K.Motijauskas, Aplinkos ministerija patvirtino dar 20 daugiabučių Kretingoje renovaciją. Darbai turėtų būti atlikti per dvejus metus.

Prie statinio išvaizdos keitimo priskiriami šie darbai: balkonų, lodžijų įstiklinimas, fasado elementų keitimas, stoglangių įrengimas ar pakeitimas, šlaitinio stogo dangos keitimas, dažymas, inžinerinių sistemų ar konstrukcijų ant fasado ar šlaitinio stogo įrengimas, inžinerinių sistemų ar konstrukcijų, iškylančių daugiau kaip 1 m viršum plokščiojo stogo parapeto, tvirtinimas ir kt.

„Pajūrio naujienos“
Komentarai
Temos Kretinga
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min