Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 8d. 20:02

Už suplėšytą konteinerio maišą – 1000 eurų: vilniečiai aiškinasi, kodėl turi mokėti

Suplyšęs konteinerio maišas Santariškėse
Donato Gikniaus nuotr. / Suplyšęs konteinerio maišas Santariškėse

Santariškėse gyvenantys vilniečiai susidūrė su problema: jų atliekų konteineris priklauso namui, ne Vilniaus savivaldybės įmonei, tad suplyšusį maišą esą keisti turi patys gyventojai. Lyg ir suprantama, jeigu ne kelios aplinkybės: maišo kaina siekia beveik 1000 eurų, gyventojai įtarinėja netinkamai dirbus atliekų vežėją, o savivaldybė ruošia tvarką, pagal kurią konteinerius perims savo žinion.

Į 15min kreipėsi Vilniaus J.Franko g. 2B namo atstovas Donatas Giknius. Jis tvirtina, kad gyventojai atsidūrė gana keistoje situacijoje, kuri jiems gali kainuoti arti tūkstančio eurų. Tiesa, kol kas jie šios sumos dar nesumokėjo, bando išsiaiškinti, ar nėra kitos išeities – juk už atliekų tvarkymą jie moka lygiai tiek pat, kiek ir visi kiti vilniečiai, kuriems suplyšusių pusiau požeminių konteinerių maišų už savo pinigus keisti netenka.

Konteineris – namo

Anot D.Gikniaus, pagal dabar galiojančią Vilniaus savivaldybės nustatytą tvarką naujos statybos namuose, kur požeminius ar pusiau požeminius atliekų konteinerius įrengė namo statytojas, šie konteineriai yra laikomi gyventojų nuosavybe. Priminsime, kad kiti konteineriai priklauso „Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centrui“ (VAATC), naujus pusiau požeminius ar požeminius konteinerius įrengia Vilniaus miesto savivaldybė.

„Mūsų namas vienas iš daugelio tokių. Mes mokame vienodo dydžio rinkliavą, kaip ir kitų namų gyventojai, kur tokie pat konteineriai priklauso savivaldybės įmonei. Šiukšlių vežėjo mes pasirinkti negalime, jį mums paskiria savivaldybė. Paskirtas vežėjas nesilaiko šiukšlių vežimo grafiko ir galimai dėl perpildyto maišo šis plyšta (keistas sutapimas arba ne, pasikeitus vežėjui, tai įvyko ne viename name šiauriniame Vilniuje). Už tai beveik 1000 eurų (o gali būti ir brangiau, nes gauta ir brangesnių pasiūlymų) paprašomi susimokėti gyventojai“, – pasakojo D.Giknius.

Mes mokame vienodo dydžio rinkliavą, kaip ir kitų namų gyventojai, kur tokie pat konteineriai priklauso savivaldybės įmonei.

Kaip atliekų vežėjas elgiasi su gyventojų turtu, pastarieji sako neturintys galimybės kontroliuoti, tačiau tuo pačiu svarsto, kad galbūt ir pakeitus maišą nauju labai greitai vėl turės tokių pačių problemų. Juk esą nėra jokios garantijos, kad praėjus pusmečiui nesuplyš ir naujasis pirkinys.

„Mūsų nuomone, kadangi mes mokame vienodo dydžio rinkliavą, kaip ir kiti namai, kur konteinerių priežiūra ir eksploatacija rūpinasi „VASA“, tai nėra teisinga“, – įsitikinęs D.Giknius.

Pranešė savivaldybei

Santariškių gyventojai socialiniuose tinkluose pastaruoju metu dalijosi pastebėjimais, kad tai vienoje, tai kitoje vietoje nutiko toks pats dalykas – suplyšo konteinerio maišas. O esą taip nutiko po to, kai konteineriai būdavo perpildyti atliekomis, jų krūvos, kai nebetelpa į maišus, kraunamos aplink. Pastebėta, kad esą galbūt ir naujieji darbuotojai nelabai moka elgtis su konteineriais.

Apie susidariusią situaciją D.Giknius dar rugsėjo 22 dieną informavo Vilniaus miesto savivaldybės ir „VASA“ atstovus. Savo laiške jis rašė apie plyšusį konteinerio maišą J.Franko g. 2B (pagal „VASA“ sistemą – Santariškių g. 37), nuo rugsėjo pasikeitusį atliekų vežėją, kuris savaitę iš viso atliekų nevežė, perpildytą maišą.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Šiukšlių konteineriai Vilniuje
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Šiukšlių konteineriai Vilniuje

„Kreipiausi į „VASA“, buvau informuotas, kad mūsų požeminio šiukšlių konteinerio maišas nebetinkamas naudoti. Jis turi būti pakeistas. Kol jis bus pakeistas, turėsime naudotis pakaitiniais konteineriais. Maišo pakeitimu turi rūpintis patys gyventojai, nes šie konteineriai buvo numatyti pastatų projekte. Kitaip tariant – tuo turi pasirūpinti mūsų namo administratorius (bendrovė „Šilėja“ – red. past.).

Istorija atrodytų eilinė, jeigu ne vienas BET. Tokia situacija yra ne viename mūsų kieme. Pasikeitus šiukšlių vežėjui, mįslingai suplyšo požeminių konteinerių šiukšlių maišai Santariškių (vien „Šilėjos“ administruojamuose namuose bent 5 maišai), Bajorų Kalvų (Kairiūkščio g.), Jeruzalės (M.Marcinkevičiaus g.), Baltupių (Trinapolio g.) mikrorajonuose. Informacija sužinota iš šių mikrorajonų „Facebook“ grupių. Maišų pakeitimas nepigus (pvz., mūsų kiemui 901,45 Eur), o ir terminas netrumpas – 6 sav.“, – savo laiške atsakingiems asmenims rašė gyventojas.

Tokia situacija yra ne vien mūsų kieme. Pasikeitus šiukšlių vežėjui, mįslingai suplyšo šiukšlių maišai Santariškių, Bajorų Kalvų, Jeruzalės, Baltupių rajonuose.

Teigdamas, kad neketina kurti konspiracinių teorijų, jis vis dėlto stebisi, kad vienu metu, pasikeitus vežėjui, taip sutapo ir gyventojams tenka rūpintis konteinerių maišais. Iš to uždirbs maišus keičianti bendrovė, o ir atliekų vežėjas esą turės daugiau laiko pasirūpinti savo technika – vežti pakaitinius konteinerius lengviau, pusiau požeminiams būtini automobiliai su kranu.

Prašo perimti

Paprašęs Vilniaus savivaldybės administracijos ir „VASA“ atstovų panagrinėti situaciją, D.Giknius gavo atsakymą jau kitą dieną. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas jį informavo, kad situacija dėl plyšusių maišų yra žinoma, bandoma aiškintis priežastis, kodėl jie plyšta.

Tačiau esą savivaldybė negalinti perimti mokesčio naštos, kadangi tai ne jos turtas. Jeigu konteinerius perims VAATC, tuomet pastaroji dengtų ir administravimo kaštus.

Atsakydamas į tai D.Giknius pridėjo namo gyventojų prašymą: „Prašome skubos tvarka VAATC perimti mūsų požeminį buitinių šiukšlių konteinerį (VASA sistemoje adresas Santariškių g. 37) ir užtikrinti jo funkcionalumą.“

Į tai atsakė savivaldybės Atliekų tvarkymo poskyrio vedėjas Valdas Juodis, teigdamas, kad „konteineriai priklauso gyventojams bendrosios nuosavybės teise, todėl kol nėra perimti (tvarka dar ruošiama ir nėra priimta), maišų keitimo išlaidas teks prisiimti“.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Šiukšlių konteineriai Vilniuje
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Šiukšlių konteineriai Vilniuje

Į gyventojų klausimą, ar tikrai jie privalo sumokėti, nors greičiausia netrukus konteinerius perims „VAATS“, V.Juodis atsakė, kad maišų garantinis terminas yra dveji metai, tad kartais juos tenka keisti. Esą mokėti ne gyventojams reikėtų nebent tokiu atveju, jeigu matytųsi kokie nors tyčiniai vežėjo veiksmai.

Ieško sprendimo

Vytautas Budreika, Vilniaus m. savivaldybės Energetikos skyriaus Atliekų tvarkymo poskyrio patarėjas, 15min atsiųstame komentare tvirtina, kad situacija yra žinoma ir šiuo metu sprendžiama.

Nors konteineris ir priklauso gyventojams, mes ieškome sprendimo, kaip būtų galima pakeisti maišą kuo greičiau.

„Pagrindinė problema, kad konteineris priklauso gyventojams, o savivaldybė negali taisyti privataus turto. Todėl susidaro kebli situacija, kuomet gyventojai moka už atliekų išvežimą, tačiau negali pilnai pasinaudoti jiems teikiama paslauga.

Šiuo metu kaip tik rengiame naują tvarką, kuri leis gyventojams neatlygintinai atiduoti tokius konteinerius UAB „VAATC“. Tada ši bendrovė bus atsakinga už konteinerių priežiūrą (kaip yra atsakinga dabar už naujai įrengiamus pusiau požeminius konteinerius).

Šiuo konkrečiu atveju, nors konteineris ir priklauso gyventojams, mes ieškome sprendimo, kaip būtų galima pakeisti maišą kaip galima greičiau. Puikiai suprantame gyventojus ir siekiame visapusiškai jiems padėti“, – tikino V.Budreika.

Komentarai: 11

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Ekspertai pataria

Video

14:48
01:05
00:43

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min