Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Už Šyšos upės teršimą Šilutėje atsakys „Biofuture“ darbų saugos vadovas

Už Šyšos upės teršimą Šilutėje atsakys „Biofuture“ darbų saugos vadovas.
15min.lt/Aldonos Aleksėjūnienės nuotr. / Už Šyšos upės teršimą Šilutėje atsakys „Biofuture“ darbų saugos vadovas.
Šaltinis: 15min
0
A A

„Per tris paras bus priimtas nutarimas, kokią atsakomybę taikyti „Biofuture“ įmonės darbų saugos vadovui Sigitui Majui už teršalų patekimą į Šyšos upę. Protokolą pagal ATPK 51 straipsnio (prim) pirmą dalį, kuris numato 1000-5000 litų dydžio baudą, pasirašiau vakar“, – žurnalistei antradienį sakė Šilutės aplinkos apsaugos agentūros vyriausioji specialistė Galina Misevičienė.

Būtent darbų saugos vadovą S.Majų kalčiausiu dėl eilinio gamtos teršimo šį kartą kaltu nurodė  Šilutėje veikiančios bendrovės „Biofuture“ direktorius Benediktas Degutis. 

Per lietaus kanalizacijos vamzdį  tekantys spirito gamybos atliekoms būdingo kvapo ir spalvos teršalai pastebėti praėjusį penktadienį. Kiek laiko jie veržėsi į upę, kurios išvalymui ES ir Šilutės biudžetas pernai ir užpernai skyrė milijonines sumas, niekas pasakyti negali, nes nežino.

„Ir mūsų neinformavo, jog liepos 17-ąją „Biofuture“ atnaujino ir išplėtė savo gamybos apimtis. Dabar teks griežtai kontroliuoti iš jos priimamas nuotekas, kurias valo mūsų įrenginiai, kad vėl jų neišnuodytų“, – teigė bendrovės „Šilutės vandenys“ direktoriaus pavaduotoja Vida Kiaulakienė.

„Šilutės vandenų“ ieškinį  spirito gamybos bendrovei  „Biofuture“ Klaipėdos apygardos teismas patenkino pernai, bet ji jo nepadengė.  Apskundė aukštesnės instancijos teismui.

„Biofuture“ bendrovė ir jos atsakingi darbuotojai yra padengę tik palyginti mažas sumas už padarytą žalą gamtai ir nedideles baudas.

Per pastaruosius šešerius metus „Biofuture“ atsakingiems darbuotojams yra  nuolat taikytos administracinio poveikio priemones bei bendrovei teikti ieškiniai gamtai padarytai žalai atlyginti. Bet tai nesustabdo teršėjų.

2006-02-08 atsakingas darbuotojas baustas pagal ATPK 86 str. Skirta 300 Lt bauda.

2006-08-22 atsakingas darbuotojas baustas pagal ATPK 51/6 str.-1d. Skirta 450 Lt bauda.

2006-11-15 atsakingas darbuotojas baustas pagal ATPK 51/6 str.-1d. Skirta 200 Lt bauda.

2007-12-27 atsakingas darbuotojas baustas pagal ATPK 51/6 str.-1d. Skirta 300 lt bauda.

2007-09-28 bendrovei teiktas ieškinys dėl padarytos žalos vandeniui ir hidrobiontams 75347,24 Lt

2009-06-09 atsakingas darbuotojas baustas pagal ATPK 51/6 str.-1d  Skirta 300Lt bauda.

2009 liepos-rugpjūčio mėnesiais Šilutės rajone specialiai sudaryta komisija nustatė, jog per metus AB „Biofuture“ sunaudojo 520 tūkst. kub. m vandens, tačiau, įvertinus pagamintą produkciją, žlaugtus ir nuotekas, kurias pridavė išvalyti „Šilutės vandenims“, liko neapskaityti 380 tūkst. kub. m. Tai reiškia, kad kiekvieną dieną kažkur dingdavo daugiau nei po tūkstantį tonų nuotekų. Pagrįstai įtarinėta, jog teršalai išleisti į Šyšą.

2009 m. dėl šios bendrovės avarinių išmetimų buvo padaryta 2,5 mln. Lt žala gamtai.

2010 m. rugsėjo mėn. Šyšos upės žemupis buvo užterštas technologiniais spirito gamybos skysčiais iš bendrovės „Biofuture“.

Kartu su gamybos įrenginiams aušinti panaudotu upės vandeniu per kelias dienas galėjo ištekėti apie 10 tonų antrinio spirito gamybos produkto – fuzelio, kuriam skaidantis vandenyje buvo sunaudotas beveik visas jame ištirpęs deguonis. Todėl Šyšos upėje gaišo žuvys ir kiti hidrobiontai.

Bendrovės valdybos pirmininko Artūro Listavičiaus teigimu, avarija įvyko prakiurus vienam iš kelių fuzelio garų kondensatorių, ir skystis ištekėjo į aplinką. Dėl šių išmetimų prasidėjo deguonies badas upėje, prireikė nemažai laiko, kol surasta gedimo vieta.

Didelės koncentracijos nuodai užteršė paviršinius vandens telkinius ir padarė 1,23 mln. litų žalos aplinkai. Be to, padaryta 90 tūkst. litų žala žuvų ištekliams.

2011 m. lapkričio mėn. Klaipėdos apygardos teismas patenkino UAB „Šilutės vandenys“ ieškinį ir priteisė iš AB „Biofuture“ baudą už tai, kad etanolio gamintojos išleidžiamos nuotekos 2009 metų pavasarį ir vasarą žymiai viršijo leistiną koncentraciją. Jomis buvo užteršta ir per Šilutę tekanti Šyšos upė.

Iš „Biofuture“ priteista 708 747 litų bauda, laboratorinės analizės išlaidos ir 6 proc. metinių palūkanų. Priteistos ir bylinėjimosi išlaidos – 11 087 Lt už žyminį mokestį bei 12 221 Lt išlaidų, susijusių su advokato teisine pagalba.  Šį teismo sprendimą bendrovė apskundė ir  bando išsisukti. 

2012 liepos 27-oji.

Vėl teka teršalai, vėl direktorius žurnalistų, ginančių viešąjį interesą, neįleidžia  į teritoriją, slepia nusikaltimo vietą ir mastą.  Tik kai buvo išviešintas pažeidimas, arogantiškasis Benediktas Degutis  po trijų parų pripažino įmonės kaltę. Ir nurodė iešmininką – darbų saugos vadovą.

Beje, Šilutės savivaldybės taryba, vadovaujama liberalcentristo Arvydo Jako, prieš keletą metų šiai įmonei leido keleriopai išplėsti gamybos apimtis. Nepaisė ir paupio gyventojų protesto piketų, protesto parašų, į akis valdžiai išsakomų argumentų, jog negalima pasitikėti įmone, kuri dešimtmečiais teršia upę, negeba valdyti gamybos proceso ir ignoruoja teisėtus miestiečių interesus gyventi švarioje aplinkoje.

Bet A.Jako valdančiųjų buldozeris juos nustūmė šalin, ir alkoholio pramonės gigantas triumfuoja. A.Jakas šiemet taip pat skelbiasi kandidatuosiąs į Seimą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min