2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2015 01 05

Už turto vertės nustatymo nepagrįstą delsimą skyrė kompensaciją

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas už nepagrįstai ilgą visuomenės poreikiams paimamo žemės sklypo vertės nustatymo procesą be priteistos turto vertės, nustatė ir priteisė kompensaciją – 5 proc. sklypo vertės metinių palūkanų.
Eurai
Eurai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Išplėstinė 7 teisėjų kolegija pažymėjo, kad teismo procesas dėl atlyginimo už paimtą visuomenės poreikiams žemės sklypą dydžio nustatymo užtruko daugiau kaip penkerius metus.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo vertinimu, kasatoriui ilgą laiką negavus jam už paimtą žemės sklypą priklausančios piniginės kompensacijos dalies – 665 500 Lt, šios jo nenaudojamos piniginės lėšos nuvertėjo ir negalėjo jam generuoti papildomų pajamų.

„Tokią proceso trukmę didžiąja dalimi nulėmė tai, jog institucija, priėmusi sprendimą paimti žemės sklypą visuomenės poreikiams, tinkamai nenustatė žemės sklypo rinkos vertės ir atlyginimo savininkui dydžio, nebuvo reikiamai rūpestinga ir atidi“, – teigiama pasirašytoje nutartyje.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo vertinimu, kasatoriui ilgą laiką negavus jam už paimtą žemės sklypą priklausančios piniginės kompensacijos dalies – 665 500 Lt, šios jo nenaudojamos piniginės lėšos nuvertėjo ir negalėjo jam generuoti papildomų pajamų.

Pasak LAT, teisingo atlyginimo už visuomenės poreikiams paimamą žemės sklypą principas reiškia, kad savininkui turi būti atlyginamas praradimas, kurį patiria netekdamas ne bet kokio, o būtent konkretaus individualias savybes turinčio žemės sklypo. Toks praradimas sietinas su savininko galimybe įsigyti analogišką žemės sklypą, kokį jis prarado dėl sprendimo ją paimti visuomenės poreikiams.

Teismas taip pat atkreipė dėmesį, kad konkrečiam žemės sklypui taikomas ribojimas, kad esama jo žemės ūkio pagrindinė tikslinė naudojimo paskirtis negali būti pakeista į kitą naudojimo paskirtį, vertintinas kaip individuali savybė, į kurią turi būti atsižvelgiama apskaičiuojant šio žemės sklypo rinkos vertę.

Lietuvos Respublikos Konstitucijoje nustatyta, kad nuosavybė iš savininko gali būti paimama tik tada, kai ji būtina visuomenės poreikiams ir kai už ją teisingai atlyginama. Įstatymų nustatyta tvarka turto savininkui atlyginama yra pinigais to turto rinkos kaina. Remiantis Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išaiškinimais, visuomenės poreikiams paimamų žemės sklypų vertė nustatytina institucijos sprendimo paimti žemę visuomenės poreikiams dieną.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Parašykite atsiliepimą apie 15min