Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 22d. 19:00

Uždaryta mokykla Ignalinos rajone tapo laikinais irakiečių šeimų namais

Ignalinos r. Kazitiškio nebeveikiančioje mokykloje apgyvendinti migrantai
15min nuotr. / Ignalinos r. Kazitiškio nebeveikiančioje mokykloje apgyvendinti migrantai
Dar prieš kelias dienas neveikianti mokykla Ignalinos rajono Kazitiškyje stovėjo tuščia ir į pasaulį žvelgė kai kur išdužusiais langais. Kaimo gyventojai dalijosi tyliu nerimu, kas būsią, kai čia bus perkelti neteisėtai Lietuvos sieną kirtę migrantai. Dabar šios mokyklos klasėse įsikūrę apie 50 žmonių, daugiausia – iš Irako atvykusios šeimos su vaikais. Rajono meras tikina, kad viskas ramu.

Kai prieš keliais dienas Kazitiškyje lankėsi 15min žurnalistas, čia buvo tylu ir ramu.

Nors jau kurį laiką buvo žinoma, kad už kelių dešimčių kilometrų nuo Lietuvos sienos su Baltarusija esančiame Kazitiškio miestelyje reikalui esant bus laikinai apgyvendinti migrantai.

Kalbėta net apie 200 atvykėlių.

Tyliai nepritarė

Ignalinos rajono vadovai teigė radę ko gero vieninteles tam tinkamas patalpas šiame kaime – buvusią miestelio mokyklą.

Pagal pirminę paskirtį statinys (maždaug 800 kv. m ploto) nenaudojamas jau seniai, tad ilgus metus labiau priminė vaiduoklį, o ne svetingai užsieniečių laukiantį „viešbutį“.

Kazitiškyje sutikti vietos gyventojai neneigė žinoję apie būsimus kaimynus.

Savo nuomonę apie tai jie irgi turi, nors didelio pasipiktinimo jų balsuose iki migrantus atkeliant nesigirdėjo.

„Aišku, kad mes nenorim, bet kas mūsų klausia?“ – pakalbinta apie Kazitiškyje planuojamą migrantų apgyvendinimo punktą, retoriniu klausimu atsakė viena aptarnavimo srities darbuotoja.

„Sena pažįstama man pasakojo, kad likti Lietuvoje jie ir patys nenori – vos sutikę pareigūnus, kartoja žodį „Germanija“. O kol bus čia, juos vis tiek saugos“, – vylėsi kita gatvėje sutikta moteris, grįžtanti namo su pirkiniais.

„Gintis nuo jų nesiruošiu, nes ir neapsiginčiau. Čia neapsigintų niekas – Kazitiškyje dauguma gyventojų yra pagyvenusios moterys“, – galvos mostu tarsi parodęs į keletą aplinkinių kvartalų, sakė savo sodybos kieme po pietų vasarojęs senolis.

Apgyvendino apie 100 žmonių

Ignalinos rajono meras Justas Rasikas 15min užtikrino, kad, nors rajone jau yra dvi vietos, kur apgyvendinti neteisėtai Lietuvos sieną kirtę migrantai, situacija rami.

„Turime apie šimtą žmonių – Linkmenyse ir Kazitiškyje. Pastarajame mokykloje apgyvendinome, trečiadienį vakare juos atvežėme. Patalpas pradėjome tvarkyti jau gerokai seniau, prieš keletą savaičių, tai nebuvo taip staigiai daroma.

Prijungėme atgal vandenį, įstatėme tualetą, dušą, viską išvalėme, ką įmanoma. Pritaikėme patalpas, kad minimalios sąlygos būtų, ant galvos nelytų, vėjas nepūstų. Pasieniečiai atvežė lovas, čiužinius, patalynės šiek tiek.

Turime apie šimtą žmonių – Linkmenyse ir Kazitiškyje. Pastarajame mokykloje apgyvendinome, trečiadienį vakare juos atvežėme.

Linkmenyse tai mes pasirūpinome ir patalyne, ir čiužiniais, o čia atvežė iš savo rezervo pasieniečiai. Linkmenyse taip pat migrantai gyvena buvusioje mokykloje, kur dabar ir muziejus įsikūręs, ir seniūnija. Migrantai apgyvendinti ten sporto salėje, vienoje patalpoje.

Kazitiškyje yra tiesiog klasėse, bet tai neblogas variantas, nes dabar atvežė nemažai ir vaikų, šeimų. Tai stengiamės šeimomis ir apgyvendinti“, – apie įkurdintus migrantus pasakojo J.Rasikas.

Jeigu reiks, Ignalinos rajone dar galima bus apgyvendinti apie dešimt migrantų, tačiau apie papildomas patalpas, kaip sako meras, kalba neina:

„Turime šitas dvejas patalpas, kurias ir buvome numatę, daugiau apie kitas nekalbame. Kalba eina tik apie dabartinių išlaikymą, maitinimą, kitas sąlygas.“

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Ignalinos rajono meras Justas Rasikas
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Ignalinos rajono meras Justas Rasikas

„Gardus kąsnelis“, bet niekas nenori

Ignalinos rajono meras neslepia, kad surasti maitintojus migrantams nėra lengva – šiuo metu vyksta naujas viešasis pirkimas, kuris, tikimasi, bus sėkmingas.

„Norinčių nėra daug, čia nėra taip paprasta, reikėjo prašyti, ieškoti variantų. Esame kurortinė teritorija, nėra baisiai daug maitinimo įstaigų. Nežinau, aš pats vakar važiuodamas per rajoną su vicemeru galvojau pavalgysime, bet vietos neradome.

Kadangi tokia situacija, sezonas, tai sunku. Atrodytų „gardus kąsnelis“ kažkam tokio didelio žmonių skaičiaus maitinimas, bet nėra taip paprasta. Lazdijuose, Druskininkuose tas pats.

Kaip čia pavadinimus, jeigu kokiai nedidelei įmonėlei, tai čia kaip vestuves organizuoti kiekvieną dieną – 100-150 žmonių, septynias dienas per savaitę. Taip žiūrint visai neblogai, tos kainos maitinimo didelės, bet... Yra kaip yra. To maisto išmetame, tą reikia aiškiai pasakyti, tikrai ne viskas yra suvalgoma. Tiesiog kotletas per pusę perpjaunamas, pasižiūrima, matyt, iš ko pagamintas, ir nevalgoma. Gana įnoringų žmonių yra“, – teigė J.Rasikas.

Anot mero, maistas – aukščiausios kokybės, siūloma jautiena, vištiena, aviena.

„Dar Maisto bankas vakar pirmą kartą prisidėjo, pats mačiau, koks maistas atvežtas, tai nežinau, ar mūsų vaikai tokį gauna, – šypteli Ignalinos vadovas. – Saldumynai aukščiausio lygio. Net galiu pasakyti, kad baisu, išbalansuota sistema, bet yra kaip yra.“

15min nuotr./Ignalinos r. Kazitiškio nebeveikiančioje mokykloje apgyvendinti migrantai
15min nuotr./Ignalinos r. Kazitiškio nebeveikiančioje mokykloje apgyvendinti migrantai

Jis ramino, kad situacija apgyvendinimo vietose šiuo metu stabili, rami, o ir buvę nesutarimai nesusiję su savivalda, vietiniais žmonėmis, konfliktavo migrantai su Valstybinės sienos apsaugos tarnybos pareigūnais dėl telefonų ir pan.

Meras sakė ir pats nuolat važiuoja, stebi:

„Mums rūpi saugumas, domimės, ar nevyksta, kokie nors vidiniai konfliktai, kurie gali kilti dėl religinių skirtumų ar kitų priežasčių.“

Šeimos – iš Irako

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) patarėjas Giedrius Mišutis 15min sakė, kad sunku tiksliai pasakyti, kiek iš Lietuvoje sulaikytų neteisėtai sieną kirtusių migrantų yra nepilnamečiai vaikai, kiek moterys, kiek viengungiai vyrai.

Skaičiai nuolat kinta, nespėjama duomenų apdoroti.

Nepilnamečiai iš visų šiemet sulaikytų neteisėtų migrantų sudaro ketvirtadalį. Atmetus juos, tai vyrai, kalbant proporcijomis, yra keturi ir viena moteris.

Vis dėlto apytiksliai pasakyti galima:

„Nepilnamečiai iš visų šiemet sulaikytų neteisėtų migrantų sudaro ketvirtadalį, iš viso to bendro skaičiaus, kuris dabar yra 2338. Atmetus nepilnamečius, tai vyrai, kalbant proporcijomis, yra keturi ir viena moteris.

Viengungiai yra daugiausia Afrikos šalių piliečiai, jie juda dažniausiai per Pietų Lietuvą – Druskininkus. Irako piliečiai dabar praktiškai visur eina, būtent iš Irako yra didžioji dauguma šeimų.“

Dauguma vaikų atkeliauja su tėvais, tačiau, kaip sakė G.Mišutis, pasitaiko atvejų, kai nenustatoma, kad nepilnametis turi kažkokių giminystės ryšių su grupe.

Meluoja dėl amžiaus

„Pasitaiko visokių situacijų, ir melavimo, apsimetinėjimo, – neslėpė VSAT atstovais. – Nepilnamečiai, kurie nebuvo lydimi, kai tas konstatuojama, keliami į Ruklos pabėgėlių priėmimo centrą. Bet per tą laiką buvo ir melavimo atvejų, ir prisistatymo nepilnamečiu, kad patektų Ruklą, iš kur lengviau pasišalinti. Tokių dalykų pasitaiko.

Šeimos visur apgyvendinamos pastatuose, palapinėse jos praktiškai negyvena, sąlygas joms stengiamasi normalesnes suteikti. O į tas palapines jau keliami tie viengungiai vyrai, sąlygos ten sudėtingesnės.“

15min nuotr./Ignalinos r. Kazitiškio nebeveikiančioje mokykloje apgyvendinti migrantai
15min nuotr./Ignalinos r. Kazitiškio nebeveikiančioje mokykloje apgyvendinti migrantai

Ignalinos rajone apgyvendinti iš skirtingų šalių į Lietuvą atvykę užsieniečiai.

Kazitiškyje dominuoja iš Irako atkeliavusieji, Linkmenyse – iš Kongo, Gvinėjos ir Irako.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 7

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min