Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2009 12 29

Užsienio žiniasklaida pabrėžia Lietuvos priklausomybę nuo „nepatikimos“ Rusijos uždarius Ignalinos AE

Lietuvai uždarius Ignalinos atominę elektrinę (AE), padidės jos priklausomybė nuo „nepatikima“ energijos tiekėja laikomos Rusijos, pabrėžia didžiausios pasaulio naujienų agentūros, aprašančios paskutinę šių metų dieną planuojamą jėgainės uždarymą.
Nebeveikiantis reaktorius
Nebeveikiantis reaktorius. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

JAV naujienų agentūra „Associated Press“ (AP) teigia, kad Lietuvai du AE blokai buvo „energijos nepriklausomybės simbolis“ nuo to laiko, kai šalis atgavo nepriklausomybę žlugus Sovietų Sąjungai.

„Jie (Lietuva – BNS) dabar susiduria su perspektyva importuoti energiją iš Rusijos, kuri yra daugumos laikoma nepatikima partnere energetikoje po to, kad valstybinė dujų kompanija kilus ginčams dėl kainų nutraukė dujų tiekimą per Ukrainą pernai ir 2006-aisiais“, – teigia AP.

Ignalinos AE direktorius Viktoras Ševaldinas AP sakė, Lietuvos ekonomika nėra pasirengusi gyventi be atominės elektrinės.Naujienų agentūra „Reuters“ apžvalginiame straipsnyje teigia, kad „nuo gruodžio 31 dienos, kai temperatūra gali nuskristi iki 30 laipsnių šalčio ir upės užšalti, AE uždarymas padarys Lietuvą labiau priklausomą nuo vis labiau nereguliaraus energijos tiekimo iš buvusios okupantės“.

Ignalinos AE direktorius Viktoras Ševaldinas AP sakė, kad Lietuvos ekonomika nėra pasirengusi gyventi be atominės elektrinės.

„Lietuvos ekonomika ir energetikos pramonė yra nepasirengusios gyventi be atominės elektrinės. Kainos vartotojams pakils nuo 2010-ųjų pradžios, ir tai, be abejo, paveiks gyventojų pragyvenimo, pramonės ir ekonomikos lygį“, – cituojamas Ignalinos AE vadovas.

„Mes privalėsime mokėti 2 arba 3 kartus brangiau už energiją, ir mūsų konkurencingumas Europos rinkose nukentės“, – teigė „Achemos grupės“ pagrindinis akcininkas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Bronislovas Lubys.

Kaip pažymi AP, Lietuva viltis deda į elektros jungtis su Švedija ir Lenkija, tačiau šie projektai, anot naujos ES studijos, bus įgyvendinti atitinkamai po 8 ir 10 metų.

V.Ševaldino teigimu, Rusija reaktorių Kaliningrade pastatys greičiau nei Lietuva. Baltarusija taip pat norėtų prisijungti prie statybų lenktynių – ketinama statyti elektrinę netoli Lietuvos sienos.

„AE statyba yra labai brangi – ekonominės išlaidos atliekų tvarkymui ir rizika aplinkai yra milžiniškos. Taigi aš netikiu, kad visi planuojami projektai bus realizuoti dėl ekonominių išlaidų. Aš įsivaizduočiau, kad vienas iš trijų bus įgyvendintas“, – teigia Berlyne esančio Ekonominių tyrimų instituto energijos specialistė Claudia Kemfert.

Savo ruožtu ministras pirmininkas Andrius Kubilius „Reuters“ sakė tikįs, kad regiono šalys norės parduoti Lietuvai elektros perteklių, kuris atsirado dėl nuosmukio, ir pažymėjo, kad Lietuva yra sudariusi ilgalaikius energetinius susitarimus.

Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodis sakė, kad elektrinės uždarymas skausmingai smogs Lietuvos ekonomikai.

„30 procentų elektros pabrangimas nukirs vidaus produkto augimą vienu procentu ir padidins infliaciją beveik vienu procentu. Tai neatrodo daug pasaulinės krizės kontekste, tačiau Lietuvos ekonomikai tai skausmingas smūgis“, – „Reuters“ pranešime cituojamas R.Kuodis.

Pirmasis Vakaruose nesaugia laikomos Ignalinos AE reaktorius buvo sustabdytas 2004-ųjų gruodžio pabaigoje vykdant Lietuvos įsipareigojimus Europos Sąjungai. Jėgainė visiškai sustabdyta bus gruodžio 31-ąją, 23 valandą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius