Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 12 01, 08:00

Užteršto Klaipėdos grunto istorija: kodėl už darbus moka ne teršėjai?

Klaipėdos uosto kaimynystėje įsikūrusioje Vitės progimnazijoje šiuo metu iškasinėtas stadionas: už 700 tūkst. eurų keičiamas chromu užterštas dirvožemis. Tuo metu aktyvūs klaipėdiečiai kelia klausimą, kodėl šios išlaidos tenka savivaldybei, o ne teršėjams, ir dėl to jau kreipėsi į Aplinkos ministeriją.
Stadione prie Vitės progimnazijos keičiamas chromu užterštas gruntas.
Stadione prie Vitės progimnazijos keičiamas chromu užterštas gruntas. / Jurgitos Andriejauskaitės/15min.lt nuotr.

Bendruomenė KIDE – Klaipėdiečių iniciatyva už demokratiją ir ekologiją – kreipėsi į aplinkos ministrą Simoną Gentvilą dėl šiuo metu vykdomų grunto keitimo darbų.

Dar 2019-aisiais nustatyta, kad Vitės kvartale grunto tarša chromu viršija ribines vertes net ir 12 kartų. Ypač stipriai gruntas užterštas Vitės progimnazijos stadione, esančiame greta tvoros su KLASCO kompanija.

Miesto istorija rodo, kad kurį laiką šioje teritorijoje buvo sandėliuojami metalo ritiniai iš uosto. Tonų tonas svėrę ritiniai, dėl tuo metu susidariusios vietos stokos uoste, buvo sandėliuojami stadione beveik dvejus metus iki 1998-ųjų.

Tačiau neįrodyta, kad tuo metu KLASCO vykdyta veikla prie mokyklos ir užteršė gruntą.

Jau 2006-aisiais atlikti tyrimai rodė, kad grunto sudėtyje chromo yra beveik 10 kartų didesnė nei leistina. 2019-aisiais pristatyti tyrimai parodė, kad tarša dar padidėjusi ir normas viršija beveik 12 kartų. Tiesa, atkreiptinas dėmesys, kad pasikeitė ir vertinimų normos.

Bendruomenei atstovaujanti Alina Andronova S.Gentvilui priminė jo paties žodžius, kad „kiekvienam teršėjui teks mokėti“: „Čia būtent tas atvejis: teršėjas turi mokėti, o ne miestas“.

Jurgitos Andriejauskaitės/15min.lt nuotr./Vitės progimnazijos stadione darbai truks daugiau nei mėnesį
Jurgitos Andriejauskaitės/15min.lt nuotr./Vitės progimnazijos stadione darbai truks daugiau nei mėnesį

KIDE pirštu beda į šiaurinėje miesto dalyje veikiančią KLASCO.

Kalbėdama su 15min žurnaliste A.Andronova teigė, kad būtina stabdyti taršią krovą KLASCO. Aktyvistė priminė ir Klaipėdos universiteto mokslininkų išvadas apie taršą iš šios įmonės.

Ji sukritikavo ir priemones, kuriomis kompanija bando švelninti santykį su bendruomene, kaip, pavyzdžiui, išpirkti stovyklas vaikams. „Jos nepakankamos. Priemonės turi būti aplinkosauginės, o ne pakištukai“, – kalbėjo ji.

Paramos prašė, bet nesulaukė

Lapkričio 19 d. Klaipėdos miesto savivaldybė pranešė, kad J.Janonio gatvėje prie Vitės progimnazijos prasidėjo grunto tvarkymo darbai stadione. Jie truks penkias savaites.

Lietuvos geologijos tarnyba buvo nurodžiusi, kad šioje teritorijoje turi būti atlikti grunto tvarkymo darbai. Iš viso bus nukasta ir pakeista grunto iki maždaug 40-50 cm.

Darbus atlieka bendrovė „Vilniaus BDT“.

Kaip teigė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Andrius Dobranskis, klausimas, kad ir verslas turėtų prisidėti prie grunto valymo darbų, buvo keltas. „Kreipėmės į pramonininkų asociaciją, kėlėme šį klausimą, tačiau kol kas jokių žinių. Miestui biudžetui tai kainuos nemenkus pinigus. Pirkimą darėme ne vieną, vis nesėkmingai, nes tikėjomės, kad pavyks pigiau atlikti šiuos darbus“, – situaciją komentavo A.Dobranskis.

Jurgitos Andriejauskaitės/15min.lt nuotr./Grunto tvarkymo darbai prie Vitės progimnazijos
Jurgitos Andriejauskaitės/15min.lt nuotr./Grunto tvarkymo darbai prie Vitės progimnazijos

Anot jo, kitąmet planuojama atlikti progimnazijos stadiono rekonstrukcijos darbus, todėl ir pradėta gruntą tvarkyti nuo šios teritorijos. Nukastas žemių sluoksnis bus išvežamas ir utilizuojamas.

Paklaustas, ar buvo pasiūlymų iš KLASCO, kaip būtų galima prisidėti prie miestui tenkančių didelių išlaidų, A.Dobranskis nedaugžodžiavo: „Ne, to nebuvo“.

Tačiau jis vylėsi, kad bent ateityje tokie taršos atvejai nepasikartos.

Pavadino gandais

Bendrovė atsiųstame komentare priminė ir uostamiesčio mero Vytauto Grubliausko pasisakymus.

„Atkreipiame dėmesį, kad Klaipėdos meras jau seniai paneigė gandus, kad KLASCO galėjo prisidėti prie chromo taršos Vitėje. Tą įtikinamai įrodė ir Čekijoje esančioje akredituotoje nepriklausomoje laboratorijoje atlikti tyrimai. Tad šie darbai nėra susiję su KLASCO veikla“, – rašoma bendrovės pranešime.

Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Bendrovės „Klasco“ teritorijoje
Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Bendrovės „Klasco“ teritorijoje

Anot KLASCO, darbų užsakovai, šiuo atveju Klaipėdos miesto savivaldybė, ir turėtų pasisakyti, kodėl prireikė pakeisti gruntą, kas jį užteršė.

„KLASCO palaiko nuolatinį ir gerą ryšį su Vitės bendruomenės žmonėmis, nuolat prisideda prie kvartalo aplinkos bei gatvių tvarkymo, remia bendruomenės šventes, renginius ir išvykas“, – apie paramą bendruomenei priminė uosto kompanija.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min