Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

V.Landsbergis: laisva rinka Lietuvoje – keturių didelių tinklų kontroliuojama rinka (atnaujinta 14:50 val.)

Vytautas Landsbergis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vytautas Landsbergis
Šaltinis: 15min
0
A A

Maisto kainų kilimas nėra pagrįstas ekonomiškai ar kokia nors būtinybe, tai tiesiog yra prekybos tinklų siekis gauti didesnį pelną. Todėl argumentai, esą Vyriausybė neturėtų kištis į laisvąją rinką dėl kylančių maisto produktų kainų, nes neva taip elgtis būtų neteisinga, yra nepagrįsti, įsitikinęs europarlamentaras, prof. Vytautas Landsbergis.

„Į maisto kainų kilimo diskusiją įsijungė ekspertai bei laisvosios rinkos tariami argumentai: kad nieko nereikia daryti arba neteisinga būtų daryti. O ta laisva rinka yra keturių didelių tinklų kontroliuojama rinka, ypač maisto prekybos. Jiems nėra jokių problemų padaryti judesius kainų politikoje vienu metu“, – šeštadienį Tėvynės Sąjungos-Lietuvos Krikščionių Demokratų (TS-LKD) partijos tarybos posėdyje sakė V.Landsbergis.

Profesorius negailėdamas pažėrė kritikos bendrapartiečiams, pažymėdamas, kad dar rugsėjo pabaigoje įvykusiame partijos tarybos posėdyje buvo pritarta imtis veiksmų šiuo, žmonėms itin svarbiu, klausimu, tačiau nieko padaryta nebuvo. Jis taip pat ragino nebijoti tvirtai laikytis savo kitokios, nei daugumos ekspertų, pozicijos, nes „kai nėra pozicijos, yra plaukiojimas ir besikaupiantys nuostoliai“.

„Turgus atrodo tokia laisva rinka: kiekvienas čia atveža savo prekes ir siūlo jas už savo kainą. Jeigu siūlo už mažesnę kainą, visi pirkėjai subėga pas jį ir tie, kurie nori gauti didesnę kainą, lieka nukentėję. Bet taip nėra. Net ir turguje, jei, tarkime, yra keturios berniukų grupuotės, pasidalinusios turgaus teritoriją, labai lengvai susižiūri, kiek šiandien prašyti už vieną ar kitą produktą. Nereikia net rašytinio susitarimo, pagal kurį būtų galima traukti į teismą. Žiūrėkime į realybę, o ne į laisvosios rinkos teorijas, prieš kurias mes lyg ir nusikalstame, kurias pažeidus neva lyg ir būtų socializmas. Tai tokiu atveju socialistai ateis ir turės žmonių palankumą“, – kalbėjo profesorius.

Turgus atrodo tokia laisva rinka: kiekvienas čia atveža savo prekes ir siūlo jas už savo kainą. Jeigu siūlo už mažesnę kainą, visi pirkėjai subėga pas jį ir tie, kurie nori gauti didesnę kainą, lieka nukentėję. Bet taip nėraJo įsitikinimu, maisto kainų kilimas yra tebesitęsianti problema ir pavyzdys „mūsų nevisai tobulo darbo arba neišnaudojamų galimybių“.

Kaip jau  buvo skelbta seniau, didžiuosiuose prekybos tinkluose labai išaugus kainoms, Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl galimo kartelio duonos ir pieno produktų rinkose. Praėjusį pirmadienį tarnybos pareigūnai prekybos tinkluose „Maxima“, „Iki“, „Rimi“ bei „Norfa“ atliko patikrinimus.

Kelia klausimus dėl partijos kokybės

Profesorius negailėjo kritikos ir susilpnėjusiai žmonių atrankai į TS-LKD partiją. Pasak V.Landsbergio, priimti į ją, asmenys greitai užima vadovaujančius postus, o netrukus savo netinkamu elgesiu diskredituoja partijos vardą. Tai kelia klausimų dėl šios partijos kokybės ir verčia susimąstyti apie griežtesnę priėmimo į partiją kontrolę.

„Kitas dalykas – tai partijos kokybė. Kai kurių partijos narių elgesys ir nepakankamai griežtas reagavimas pačioje partijoje. Iškilo faktų, kad į partiją yra priimami nauji žmonės, kurie vėliau užima vadovaujančias pareigas, o po mėnesio jiems iškeliamos baudžiamosios bylos. Panaikinome kontrolę (priėmimo į partiją – 15min.lt) arba atranką ir gausime iš to neigiamus dividendus“, – šeštadienį kreipdamasis į partijos tarybos suvažiavimą susirinkusius bendrapartiečius sakė profesorius.

Anot jo, TS-LKD TS turėtų pagalvoti apie atsakingesnį žmonių priėmimą į partiją. „Kadangi jau įvyko vienas kitas pašalinimas, tai galbūt yra signalas tiems, kurie buvo labai lengvai priimti ir pradėjo partijos vardu, galbūt, netinkamai elgtis ir taip diskredituoti partijos, kurį jį labai lengvai priėmė be kontrolės, vardą. Kad to nebūtų, reikėtų patikslinti įstatytus“, – sakė V.Landsbergis.

Bus papildyta
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min