Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 4d. 22:50

Valentinas Mazuronis: kai kurie partijos ir jos vadovybės požiūriai mane jau priveikė

Valentinas Mazuronis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Valentinas Mazuronis

Įstatymo pataisos, švelninančios atsakomybę už prekybą poveikiu, Prezidentės pavadintos korupcinėmis, sukritikuotos teisininkų ir politikų, generalinio prokuroro prašymas panaikinti Seimo nario Antano Ručio teisinę neliečiamybę, dėl to paties skandalo prarastas Vidaus reikalų ministro postas, nepaliaujamai mažėjantys reitingai – visa tai susiję su viena partija – „Tvarka ir teisingumu“.

Kai partijos pirmininkas paskutiniame kongrese bėdojo, kad pasigenda didžiosios Prancūzijos revoliucijos ir muškietininkų idealų, šiek tiek anksčiau jo partijos bendražygiai, visai galimas daiktas, neteisėtai pardavinėjo dramblį. Taip pavadintas renginys dabar – teisėsaugos tyrimo akiratyje. Ir tai jau antra partija po Darbo iš valdančiosios koalicijos turinti reikalų su teisėsauga.

 Tai, kas dedasi „Tvarkos ir teisingumo“ partijoje, ar tai dėsningi reiškiniai? LRT Televizijos laidos „Savaitė“ svečias – dar visai neseniai buvęs partijos pirmininko pirmasis pavaduotojas, bet jau netekęs bet kokių vadovaujamų pareigų, europarlamentaras Valentinas Mazuronis.

„Ir, nepaisant to, visus jus su praėjusiomis šventėmis ir laimės bei sėkmės ateinančiais metais“, – sako pašnekovas.

– Gerai, bet su partija tai tikrai ne labai gerai. Šiandien jūsų partija minima ikiteisminiame tyrime, susijusiame su prekyba poveikiu, ir dėl to jūs praradote Vidaus reikalų ministro postą. Kaip jūs manote, ar tai panašu į tiesą, nes jūsų partijos pirmininkas kalbėjo apie kažin kokį sąmokslą rengiamą prieš partiją?

– Na, aš tikrai turiu per mažai informacijos, kad teigčiau apie sąmokslus ar kitus dalykus. Nors, žinoma, aš manau, kad ne dabar, kai vyksta ikiteisminis tyrimas, bet apie prekybą poveikiu reikėtų dar labai ramiai padiskutuoti. Kadangi vyksta ikiteisminis tyrimas, aš siūlyčiau nei labai stipriai pulti, nei labai stipriai ginti. Jeigu kažkas nusikalto, tai, neabejotinai, jie turi būti atitinkamai įvertinti. Jeigu kažkas persistengė, o yra buvę mūsų istorijoje ir tokių dalykų, tai...

– ... Gaus atsakyti.

– Na, kol kas nė vienas neatsakė. Kiek buvo ir išteisintų merų, partijų ir panašių dalykų, bet žingsnis po žingsnio, aš manau, reikia eiti šita linkme.

– Įstatymo pataisų, kurios švelnintų atsakomybę už prekybą poveikiu, pasiūlymas, kai dabar partija yra įsivėlusi į tokį skandalą, ar tas metas, kaip manote?

– Manau, kad ne laiku. Galvoju, kad tai sudaro prielaidas arba tarsi atrodo, kad čia kažkas kažką padarė, mes bandome kažką taisyti. Manau, kad tikrai ne laiku, ir šitas tyrimas turėtų vykti, kaip dabar vyksta, ir atsakyti į tuos klausimus, apie kuriuos mes kalbėjome.

– Viena iš šito skandalo, susijusio su prekyba poveikiu, pasekmių yra ta, kad, sakyčiau, jūsų partija vis dėlto prarado VRM ministro postą, nes S. Skvernelio niekaip nepavadinsi partijos nariu, bent jau kol kas, nebent jis pats apsispręstų kada nors juo tapti. Kaip jūs manote, kas čia dėl to kalčiausias, kad taip atsitiko?

Aš neturiu jokių pretenzijų gerbiamam S. Skverneliui kaip profesionalui. Bet tai, kad jo paskyrimas buvo ganėtinai keistas ir daugelis kitų dalykų man atrodo yra blogi.

– Na, nežinau, kas kalčiausias, beje, aš neturiu jokių pretenzijų gerbiamam S. Skverneliui kaip profesionalui. Bet tai, kad jo paskyrimas buvo ganėtinai keistas, tai, kad partijos valdyba, susirinkusi svarstyti galimą kandidatūrą, jau turėjo svarstyti pasirašytą dekretą, ir daugelis kitų dalykų, tai man atrodo yra blogi, ir aš su jūsų nuostata, kad šita pozicija šiandien tik formaliai priklauso partijai „Tvarka ir teisingumas“, visiškai sutinku.

– Kita vertus, gal S. Skvernelis nėra pats blogiausias variantas, jūs pats sakote, kad jis profesionalas?

– Galbūt ir nėra blogiausias variantas, jeigu tai būtų plati ir atvira diskusija partijoje, jeigu būtų aptariami visi galimi variantai, jeigu būtų prieinama išvados, kad iš tiesų eikime šituo keliu, tai viskas įmanoma. Bet tas procesas, kaip jis vyko, man atrodo, kad jis negeras. Blogas todėl, kad susidaro prielaidos, bent jau man toks įspūdis, kad iš tikrųjų kažkas paskyrė, nesvarbu gerą ar blogą ministrą, ir šiuo atveju pasakė partijos pirmininkui. Nes, kiek aš suprantu, tą sprendimą priėmė partijos pirmininkas. Bent jau aš, dar tuo metu būdamas partijos pirmininko pirmuoju pavaduotoju, apie tai nieko negirdėjau.  Manau, kad šitas ministras nėra paskirtas partijos „Tvarka ir teisingumas“.

– Na, jūs jau užsiminėte, kad tuo metu, kai jūs buvote pirmasis pavaduotojas, iš tiesų po paskutinio partijos kongreso gruodžio mėnesį, nebelikote ne tik pirmuoju, bet jokiu pavaduotoju, ir apskritai neturite, aš taip suprantu, partijoje pareigų – esate eilinis narys. Bet vis dėlto dalyvavote su R. Paksu partijos pirmininko rinkimuose. Rezultas – 150 balsų jūsų pusėje ir per 600 už R. Paksą, kaip jūs tai vertinate? Bendraminčių nedaug turite, gal dabar jau galvojate, kad nereikėjo oponuoti partijos pirmininkui?

– Ne, manau, kad būtinai reikėjo. Ir atvirai pasakius, aš, eidamas į kongresą, neturėjau tvirtos nuomonės, bet, kai kongreso metu aš pamačiau tą surežisuotą kėlimą, kai buvo keliama ir iš vienur, ir iš kitur, ir iš „trečiur“ , tai man priminė kai kuriuos dokumentinius kadrus ar istorinius dalykus. Savo dalyvavimu stengiausi tam tikra prasme paskatinti pakankamai aštrią vidinę diskusiją apie partijos požiūrį į pagrindinius klausimus, sakykime, ES perspektyvą, Lietuvos perspektyvą ES, ar energetinę nepriklausomybę.

Kai kurios partijos vadovybės, partijos pirmininko pozicijos, pavyzdžiui, pasisakymas prieš eurą, skalūnų dujų dalykai, galų gale situacijos Ukrainoje vertinimai ir t.t., man atrodo, nepakankamai išdiskutuotos, ir nenaudingos Lietuvos valstybei. Jos – tarsi bandymas susirinkti trumpalaikius protesto balsus. Bet šiaip jau, kalbant R. Pakso terminologija, neturėjimas pozicijos tais klausimais arba turėjimas, mano nuomone, mane jau „daėdė“.

– Kaip jūs manote, kas laukia jūsų partijos, nes šiuo metu, bent jau nuo rudens, tai reitingai nepaliaujamai čiuožia žemyn?

– Jeigu partija žvalgysis tik į praeitį, o drįstu teigti, kad mūsų partija žvelgia į praeitį ir verkia, kad mus kažkada nuskriaudė, aš noriu pasakyti, kad partija buvo nuskriausta ir Prezidentas R. Paksas buvo pašalintas politinėms grupuotėms susitarus, bet, kai tai tampa vos ne vieninteliu partijos tikslu arba vežančia idėja, tai, manau, tokios partijos patrauklumas tikrai mažės.

– Užsiminėte apie Petrą Gražulį. Ir aš prisiminiau, kad Rolandas Skaisgirys atsisakė dalyvauti rinkimuose, patekęs į skandalą, ir dabar partijos kandidatas į Vilniaus miesto merą yra P. Gražulis. Na, ir kaip jūs vertinate tokį partijos pasirinkimą?

– Tai jau pirmą dieną įvertinau savo „Facebook`e“, parašęs, jog tai yra partijos pabaigos pradžia. Tai panašiai ir vertinu.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Kariuomenė atvers piniginę: kitąmet pirkimams išleis apie 600 mln. eurų

24sek

Šarui ramybės neduodanti „Žalgirio“ problema: kur žalgiriečiams duria skaudžiausiai?

Aktualu

Alisa Miniotaitė: Santykis – tai mūsų buveinė

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Vardai

Išrinkite įspūdingiausias 2018 metų garsių žmonių vestuves

Pasaulis kišenėje

Londoniečiai juokiasi iš Trafalgaro aikštės Kalėdų eglės: „Atrodo kaip agurkas“

Aktualu

Orai.lt: šaltuką keis sniegas

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

Gazas

Prieš Kalėdas padidėjo susidomėjimas alkoholio matuokliais: kuo jie skiriasi?

24sek

NBA: įspūdingas blokas LeBronui ir nepavykęs JAV himnas

24sek

Domantas Sabonis – rezultatyviausias, bet „Pacers“ apmaudžiai krito paskutinę sekundę

Verslas

Ekonomistas: Lenkijos mažomis kainomis neperspjausime

N-18 Aktualu

Anglijoje išprievartautos ir nužudytos lietuvės tėvai: „Ji galėjo padaryti bet ką“

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Sportas

Sporto žurnalistai išrinko metų pašnekovą, geriausias straipsnis – 15min

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Verslas

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Gyvenimas

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais

Naujienos

Verslas

Kariuomenė atvers piniginę: kitąmet pirkimams išleis apie 600 mln. eurų

Gazas

„Ledo siaubai“ ir „šlapios druskos“: ko į juos priberta?

Aktualu

Alisa Miniotaitė: Santykis – tai mūsų buveinė

24sek

Šarui ramybės neduodanti „Žalgirio“ problema: kur žalgiriečiams duria skaudžiausiai?

Aktualu

D.Dargis neslepia nuostabos: „MG Baltic“ stebėjo daugiau nei dešimtmetį, bet niekas nieko nedarė

Verslas

Uostas metus gali užbaigti net trimis rekordais

Vardai

Išrinkite įspūdingiausias 2018 metų garsių žmonių vestuves

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Kultūra

15min studijoje – pokalbis apie tai, kaip kitąmet bus kovojama su piratavimu internete

Aktualu

Belgijos premjeras Ch.Michelis paskelbė atsistatydinantis – kaltas JT migracijos paktas

Gyvenimas

Dietologų žodis: 7 arbatos, kurios padeda mesti svorį

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Verslas

Investicijos į naują prekybos centrą Pilaitėje – 75 mln. eurų

Aktualu

Viktoras Pranckietis: įslaptintoje pažymoje „išskirtinių blogybių nesišviečia“

Pasaulis kišenėje

Londoniečiai juokiasi iš Trafalgaro aikštės Kalėdų eglės: „Atrodo kaip agurkas“

Gazas

Prieš Kalėdas padidėjo susidomėjimas alkoholio matuokliais: kuo jie skiriasi?

24sek

Domantas Sabonis – rezultatyviausias, bet „Pacers“ apmaudžiai krito paskutinę sekundę

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Aktualu

Lietuvoje dėl sukčiavimo bus teisiamas Latvijos pilietis

24sek

NBA: įspūdingas blokas LeBronui ir nepavykęs JAV himnas

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min