Dabar populiaru
Publikuota: 2010 balandžio 5d. 10:06

V.Ušackas išvyksta į misiją Afganistane

Vygaudas Ušackas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vygaudas Ušackas

Europos Sąjungos (ES) misijos Afganistane vadovas, buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas pirmadienį išvyksta į šią neramią centrinės Azijos šalį, kur žada dėti pastangas, jog vietos gyventojai galėtų greičiau perimti valstybės kontrolę į savo rankas.

Po prezidentės Dalios Grybauskaitės pareikšto nepasitikėjimo iš užsienio reikalų ministro pareigų atsistatydinusį V.Ušacką skirti ES specialiuoju atstovu ir Bendrijos misijos Afganistane vadovu vasario mėnesį nusprendė ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton.
Oficialiai šias pareigas, sujungusias du postus – ES specialaus atstovo ir misijos vadovo, – V.Ušackas pradėjo eiti balandžio 1 dieną.

Prieš išvykdamas į Afganistaną 45 metų diplomatas BNS sakė pasirašęs ketverių metų kontraktą. V.Ušackas teigė, kad vykdydamas ES planus sieks, jog afganistaniečiai galėtų greičiau perimti šalies kontrolę į savo rankas, nors pripažino, kad tam reikės kantrybės.

„Sieksiu įgyvendinti ES planus ir siekti, kad afganistaniečiai galėtų perimti krašto kontrolę. Žinoma, tam reikės kantrybės, nes tokioje šalyje kaip Afganistanas niekas greitai nevyksta. Mano tikslas – kad Afganistanas taptų pakankamai stabili valstybė, o jos ekonomika galėtų plėtotis nesiremdama vien nelegalia prekyba“, – BNS sakė V.Ušackas.

V.Ušackas iš Lietuvos užsienio reikalų ministro pareigų atsistatydino sausio mėnesį, prezidentei pareiškus nepasitikėjimą juo.

Ministras viešos prezidentės kritikos sulaukė praėjusių metų pabaigoje. Šalies vadovė kritiškai įvertino ministro interpretacijas dėl parlamentinio tyrimo, kurio metu aiškintasi, ar Lietuvoje veikė slaptas Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas. Prezidentė pareiškė, kad „jeigu ponas Ušackas geriau žino už komisijos tyrimą ir taip rimtai yra įsitikinęs“, ji jam „nuoširdžiai linki asmeninės sėkmės“.

V.Ušackas svarbiausia parlamentinio tyrimo žinia pavadino tai, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas nenustatė, jog Lietuvos teritorijoje buvo pervežami ar į Lietuvos teritoriją buvo atvežti, išvežti CŽV sulaikyti asmenys, ar kad Lietuvos teritorijoje buvo CŽV kalėjimai.

Tuo metu prezidentė akcentavo, kad jos netiesioginiai įtarimai dėl galimai veikusio CŽV sulaikymo centro pasitvirtino, nes „komiteto atliktas tyrimas nustatė, kad specialūs pastatai buvo pastatyti, egzistavo ir galėjo buvo pritaikyti sulaikytųjų laikymui“.

Diplomatai pripažįsta, kad įvairios interpretacijos sukėlė klausimų kitų ES šalių atstovams, bet Lietuvos vyriausybės atstovai patikino remiantys V.Ušacko kandidatūrą. Prezidentė D.Grybauskaitė vasario pradžioje pareiškė remianti visų Lietuvos diplomatų kandidatūras į aukštus postus ES.

ES temas gvildenantis Briuselio laikraštis „European Voice“, praėjusią savaitę rašydamas apie V.Ušacko pareigas, prisiminė ir buvusio prezidento Valdo Adamkaus patarėjo Valterio Baliukonio paskyrimą Lietuvos misijos Afganistane vadovu.

„Vilniuje juokaujama, kad Lietuvos diplomatui, kuris suerzina prezidentę D.Grybauskaitę, nelieka nieko kito, kaip tik tremtis Afganistane“, – rašė laikraštis, priklausantis „The Economist Group“.

„V.Ušackas mėgsta per sportą užmegzti neformalius ryšius. Vilniuje jis organizavo golfo ir teniso turnyrus diplomatinei bendrijai, ir sako, kad tikisi tai daryti ir Afganistane. Pernai jis žaidė su grupe afganistaniečių Čagčarane. Jei D.Grybauskaitė ir toliau taip tęs, tada turėtų būti nesunku suformuoti ištremtų Lietuvos diplomatų komandą“, – rašė „European Voice“.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min